Xbox Series X: Microsoft’un Yeni Nesil Oyun Konsolu Hakkında Tüm Bilinenler: Özellikleri, Fiyatı, Tasarımı

tarafından
Xbox Series X: Microsoft’un Yeni Nesil Oyun Konsolu Hakkında Tüm Bilinenler: Özellikleri, Fiyatı, Tasarımı

Microsoft’un bir sonraki konsolu olan Xbox Series X, 2020’nin sonlarında çıkacak. Yeni nesil konsol, oyunculara gelişmiş grafikler, daha hızlı yükleme süreleri ve daha fazla bağlantı seçeneği sunmanın yanı sıra diğer ilgi çekici özellikleri de beraberinde getiriyor.

Xbox Series X’in lansmanından birkaç ay uzaktayken, Microsoft zaten adı, tasarımı ve hatta erken oyun lansmanları dahil olmak üzere konsol hakkında şaşırtıcı miktarda bilgi ortaya çıkardı. Bildiklerimize dayanarak, X Serisi en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarından birine mükemmel bir alternatif veya tamamlayıcı olabilir.

Xbox Series X

Ancak, Series X hakkında bilmediğimiz hala çok fazla şey var, bu yüzden Microsoft’un en güvenilir söylentilerle birlikte ortaya koyduğu resmi ayrıntıları, konsol 2020’nin sonunda yayınlandığında ne bekleyeceğinize dair kapsamlı bir resim sunmak için derledik.

İşte Xbox Series X hakkında şimdiye kadar bildiklerimiz.

Xbox Series X Çıkış Tarihi Ne Zaman ?

Eskiden Project Scarlett olarak bilinen konsolun resmi adı Xbox Series X’tir. Microsoft, yıllık Oyun Ödülleri’nde taraftarları ve medyayı şok eden bir hareketle adını (ve diğer detayları) açıkladı.

Microsoft, Xbox Series X’in 2020’nin noel zamanında çıkacağını açıkladı. Evet, bir sonraki Xbox gelecek yıl mağazalara inecek.

Muhtemelen resmi ilanına kadar belirli bir tarihimiz olmayacak, ancak Kasım ayı lansmanından oldukça emin olabiliriz. Önceki konsolların çıkış tarihine bakıldığında, orijinal Xbox 15 Kasım’da piyasaya sürüldü, Xbox 360 ve Xbox One 22 Kasım’da piyasaya sürüldü ve Xbox One X 7 Kasım’da kullanıma sunuldu.

Xbox Series X Fiyatı

Fiyatlandırma, Series X‘in ticari başarısının önemli bir parçası olacaktır. Konsolun (veya konsolların) ne kadara mal olacağını tam olarak bilmiyor olsak da, Microsoft, Xbox One ile yaptığı hataları tekrarlamamaya söz veriyor.

Xbox One piyasaya sürüldüğünde 500 GB’lık bir sabit disk, bir denetleyici ve 499 dolarlık göz alıcı bir Kinect sensörüyle satıldı. Bu Xbox One’ı PS4‘ten (399 $) 100 $ daha pahalı yaptı. Tahmin etmemiz gerekirse, bir sonraki konsolun fiyatı 350 ile 550 $ arasında olacak.

İki versiyon varsa, giriş seviyesi model muhtemelen alt aralığa yakın, Xbox Series X ise yüksek aralığa yakın olabilir.

Xbox Series X Özellikleri

Microsoft bize konsolun adını verdi ve hatta tasarımı bize gösterdi, ancak özellikleri onaylamadı. Neyse ki, X Serisinin nasıl olacağı hakkında oldukça iyi bir fikrimiz var.

Xbox Series X

Ayrıntılara girmeden önce, bazı söylentilerin yaklaşmakta olan Xbox’ın sadece bir tane değil, iki ayrı versiyonu olacağının iddia edildiğini söylemek gerekir: “Lockhart” lakabı olan bir alt model ve dahili olarak “Anaconda” adında premium bir model.

Rapor, Microsoft’un üst seviye Xbox Series X’te yaklaşık 12 teraflop (TF) gücü hedeflediğini veya Xbox One X‘in (şu anki en güçlü konsolu) Xbox One S’in iki katı ve Xbox One S’den daha fazla gücte olduğu iddia ediyor. Alt model”Lockhart” konsolu, 4 teraflop hesaplama gücü ile Xbox One X ve One S arasında güce sahip olduğu söyleniyor.

Xbox Series X, ışın izleme (ray tracing), saniyede 120 kareye kadar kare hızı, 8K çözünürlük desteği ve en hızlı GDDR6 belleği ile değişken yenileme hızlarını destekleyen Navi GPU özellikli özel bir AMD Zen 2 işlemciye sahip olacak .

Konsola (veya konsollara) güç sağlayan tam bileşenleri bilmiyoruz, ancak raporlar 16 GB RAM’le sekiz çekirdekli bir yongaya sahip olacağını, bunun 13’ü oyunlara tahsis edileceğini gösteriyor (diğer 3 GB işletim sistemine gidiyor).

Işın izleme (Ray Tracing), yeni nesil oyunların hiç olmadığı kadar iyi görünmesini sağlamada kritik öneme sahip olabilir. Tanıdık olmayanlar için, ışın izleme ışığın bir cisimden nasıl sıçradığını simüle eden bir renderleme tekniğidir. Sonuç, neredeyse fotogerçekçi görünen ışık efektleri ve gölgelerdir.

Xbox Series X, mevcut modellerden 40 kat daha hızlı olduğu söylenen özel bir SSD kullanacak. Bu sürücünün, yükleme sürelerini bir hayli düşürecek kadar hızlı bir NVMe SSD olduğu söyleniyor.

Xbox Series X Oyunları

Series X‘e gelen sadece birkaç onaylanmış oyun var ancak şu an konsolun çıkmasına 1 yıl olduğu için bu normal.

Microsoft, Xbox Series X‘i piyasaya sürdüğünde, Xbox Series X için resmi olarak ilk kez ilan edilen Senua’nın Saga: HellBlade 2 ilk oyun olmuş oldu. Halo Infinite de onaylanan ikinci oyun.

Onaylanmış başka başlık yok, ancak gelecek başlıkların yayınlanma tarihlerine bağlı olarak bir sonraki Xbox’a ne olacağını tahmin edebiliriz. Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine, E3 2019’da doğrulandı ve 2020-2021 tarihine kadar gecikti. Yeni çıkış tarihi göz önüne alındığında, Rainbow Six Quarantine hem mevcut hem de yeni nesil konsollarda gelmezse şaşırtıcı olur. Aynı şey Gods and Monsters ve Watch Dogs: Legion için de geçerli. Her ikisi de 2020-2021 yılları arasında çıkacak.

Yaklaşan en çok beklenen oyunlardan biri olan Cyberpunk 2077 yeni nesil konsollara da gelebilir.

Bize Elder Scrolls ve Fallout serisini getiren stüdyo Bethesda, Elder Scrolls VI ve Starfield’ı serbest bırakmaya hazırlanıyor, ancak bu başlıklar hakkındaki detaylar az.

EA, Dice’nin Battlefield 6’yı yapmak için fazladan zamanı olacağını ve yaklaşmakta olan birinci şahıs nişancının yeni nesil konsollara varacağını doğruladı. Belirli konsollar isimlendirilmedi, ancak eğer Xbox Series X onlardan biri olmasaydı şok olurduk.

Peki ya sanal gerçeklik?

Bir sonraki Xbox sanal gerçekliği desteklemeyecek. Microsoft PC’lerde VR’yi savunurken, şirket konsollardaki yeri konusunda daha az hevesli.

Xbox Series X VS Oyuncu Laptopları

Xbox Series X’e güç veren AMD Navi GPU’nun, Nvidia’nın RTX 2080 GPU’suna rakip olması bekleniyor, bu da grafik performansı konusunda en iyi dizüstü bilgisayarları yakalayabilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Alienware’in Area-51m oyun dizüstü bilgisayarı, Tomus Raider’de 92 FPS alabildi. Asus ROG Annothership ise 84 FPS alabildi. Testin yapıldığı grafikler ise Very High ayarlarda ve 1080p çözünürlükte.

Xbox Series X çılgınca güçlü olacak ve piyasadaki tüm oyuncu dizüstü bilgisayarlarından daha iyi grafikler sunacak.

Xbox Series X Tasarımı

Series X‘in piyasaya sürülmeden bir yıl önce nasıl göründüğünü zaten biliyoruz. Konsolun basit dikdörtgen “kule” tasarımı, bir masaüstü bilgisayarı andırıyor.

Xbox Series X Tasarım

Microsoft, önceki konsolların agresif açılarını ve garip şekillerini, dizüstü bilgisayarlarıyla aynı tasarım ilkelerini izleyen rafine, temiz bir estetikle değiştiriyor.

Xbox Serisi X‘in önünde, aydınlatılmış bir Xbox logosu ve disk yuvası yer alıyor. Konsolun üstü daha ilginç. Büyük etkili soğutulan fan ızgarasının altında ortalanmış yeşil daire tasarımı var. Xbox Series X’in boyutu hakkında sıcak bir tartışma var. Fakat yatay yerleştirmeye uygun.

Xbox Series X Kontrolcüsü (Kolu)

Microsoft yeni nesil denetleyiciye yalnızca küçük güncellemeler yaptı.

Xbox Series X Kontrolcü

İlk bakışta, Series X Kontrolcüsü, Xbox One ile aynı görünüyor. Bazı küçük ama önemli farklılıklar var. En büyük güncelleme, bir paylaşım düğmesinin eklenmesidir. Yeni kolun merkezinde bulunan yeni düğme, Xbox oyuncularının PS4’ün DualShock 4‘ünde yapabildiğiniz kadar, bir düğmeye basarak arkadaşlarınıza anında içerik göndermesini sağlayacak.

Yeni kontrol cihazına görmeden fark edemeyeceğimiz diğer güncellemeler, yeni bir hibrit D-pad ve geliştirilmiş giriş gecikmesi içeriyor; bu nedenle, bir düğmeye bastığınız zaman ve oyunda olanlarda gecikme olmaz. Yeni denetleyici, Microsoft’un çoğu insan için daha rahat olacağını söyledi.

Microsoft, oyunculara fayda sağlayan kararlarla geçmişteki hataları telafi ediyor. Yalnızca eski Xbox kontrolcüsü yeni Xbox Series X ile uyumlu değil, yeni kontrol cihazı Xbox One ile de uyumlu olacak.