Windows.old Klasörü Nedir ? Windows.old Nasıl Silinir ?

tarafından
Windows.old Klasörü Nedir ? Windows.old Nasıl Silinir ?

Bilgisayarınızdaki dosyalara göz atarken, Windows klasörünüzün altında Windows.old adlı bir klasörün olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Sonra onu açtığınızda, Windows klasörünüzle aynı alt klasörlerin çoğuna sahip olduğunu ve aynı zamanda boyutunun oldukça büyük olduğunu fark etmişsinizdir. Bu yazıda windows.old temizleme, windows.old nasıl silinir ?, windows.old klasörü nedir ? gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Windows Disk Temizleme Aracı Windows.old Silme

Windows işletim sistemi yükseltmeleri tarafından kullanılan alanı boşaltın(windows.old temizleme)

Microsoft, büyük Windows güncelleştirmeleri yaptığında, işletim sisteminin önceki sürümüne geri dönmek isteyip istemediğiniz durumunda Windows klasörünüzü yedekler. C sürücünüzdeki boş alan azalıyorsa ve 20-30 GB civarında geri dönmek istiyorsanız, bu eski Windows klasörünü temizleyebilir ve boş alanınızı bulunduğu yere geri alabilirsiniz.

Windows.old klasörü nedir ? Nasıl temizlenir ?

Windows.old Nasıl Temizlenir ?

Windows.old klasörünü kesinlikle manuel silmeyin. Yani sağ tıklayıp sil işlemi yapmayın. Çünkü sistem dosyaları olarak görür windows onları. Büyük bir bölümünü silemezsiniz. Bunun yanında da bazen disk temizleme programı tanımayabilir.

Windows.old klasörünü silmek için bizim önerimiz Windows Disk Temizleme ile silmenizdir. Fakat hata alırsanız başka programlar kullanabilirsiiniz. CCleaner tercih edebileceğiniz farklı temizleme programları arasındadır.

Windows Disk Temizleme ile Windows.old Silme İşlemi

Bunu yapmanın en güvenli yolu, Windows Disk Temizleme‘yi çalıştırmaktır. Disk Temizleme’yi çalıştırmak için Windows 10’da Başlat menüsünden veya arama kısmına disk temizleme yazmanız yeterlidir. Disk Temizleme başladığında, Sistem dosyalarını temizle yazan butona  tıklayın.

Windows Disk Temizleme Aracı Windows.old klasörü nedir ? Nasıl temizlenir ?

Ardından, listeden Önceki Windows yüklemeleri ve geçici internet dosyaları indirilen program dosyaları gibi temizlemek isteyebileceğiniz diğer öğeleri işaretleyin ve ardından Tamam’ı tıklayın. Bu Windows dosyalarını temizlerseniz, eski Windows sürümüne geri dönemeyeceğinizi söyleyen bir uyarı alacaksınız, bu yüzden eğer uygunsa Tamam’ı tıklayın.

Tamam’ı tıkladıktan sonra, eski Windows klasörü oldukça büyük olduğu için temizleme işleminin ilerlemesini göreceksiniz.

Windows Disk Temizleme Aracı Windows.old klasörü nedir ? Nasıl temizlenir ?

Bu işlem bittikten sonra boş alanınızı geri alacaksınız ve yeni Windows sürümünüz geri açılmaya gerek kalmadan umutla çalışmaya başlayacak!

Teknoloji Dostu Forumuna üye ol! Soruların varsa konu açabilirsin! Forumda yeni konu açıp sorunu belirtirseniz yardımcı olacağız. Bize daha fazla destek olmak için yorumdan görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Teknoloji Dostu sitesi olarak bu desteklere ihtiyacımız var. Bize sosyal medya adreslerinden de ulaşabilirsiniz. Yazılarımızı sosyal medyada paylaşarak bize çok büyük bir destek sağlamış olursunuz. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere.