Windows Açılmama Sorunu, Yavaş Açılma Sorunu 2020 [Çözüm]

tarafından
Windows Açılmama Sorunu, Yavaş Açılma Sorunu 2020 [Çözüm]

Windows açılmama sorunu, Windows açılmıyor nasıl çözülür ? Bu rehberimizde bilgisayar açılmama sorunu veya yavaş açılma sorununa çözüm arayacağız. Windows açılmama sorunu 2020 çözüm önerileri ile sizlere bu hatanın neden oluştuğunu ve nasıl çözülmesi gerektiğini anlatacağız. Daha fazla uzatmadan windows 10 açılmıyor ve windows 10 yavaş açılıyor sorununun nedenlerine ve çözümlerine geçelim.

Bilgisayarınızın başlamamasının veya başlatılmasının zaman almasının birçok nedeni olabilir. Nedenle ilgili tespit edilmeden direkt nedenini bulmak mümkün değil. Burada, bu sorunların nasıl çözüleceğine dair olası nedenler ve öneriler hakkında sizi bilgilendireceğiz. Yavaş açılışınızın nedenini bulmak için birden fazla yöntem denemeniz gerekebilir.

Windows Açılmama Sorunu

Windows Açılmama Sorunu, Windows Açılmıyor veya Yavaş Açılıyor Sebepleri

Aşağıda başlıklar halinde kategoriledik. Kendinize uygun sorunun nedenini çözüm yolunu bulabilirsiniz.

Bilgisayar Hiç Tepki Vermiyor, Ekran ve Işıklar Yanmıyor

1-) Eğer cihaz masaüstü bilgisayar ise güç kaynağı (Power Supply) sorunlu olabilir. Başka güç kaynağı takarak deneyin.

2-) Anakart sorunlu olabilir. Bu durumda değiştirmeniz veya çok iyi bir elektronikçiye göstermeniz gerekmekte.

3-) Eğer cihaz laptop (dizüstü bilgisayar) ise ve uzun zamandır kullanılmamışsa batarya voltajı düşük olabilir. Çıkartılabilir bataryalı ise bataryayı çıkartıp adaptörü ile kullanmayı deneyin. Diğer türlü elektronikçiye veya bilgisayarcıya baktırmanızı öneririm.

4-) İşlemci (CPU) yerine oturmamış, işlemci bozulmuş (çok az karşılaşılır), RAM (bellek) yerine oturmamış, RAM bozulmuş olabilir. Bu durumlarda ya yerine iyi oturduğunu kontrol edin veya bileşenleri değiştirin.

5-) Diğer karmaşık nedenler.

Bilgisayar Tepki Veriyor, Ekrana Görüntü Gelmiyor Fakat Çalışıyor

1-) Ekran kartı yerine oturmamış, bozulmuş, yanmış olabilir. Bu durumda masaüstü bilgisayar ise onboard yani anakart üstündeki ekran kartı slotuna takın. Eski ise VGA mavi girişli olan yerdir. Eğer görüntü geldiyse harici ekran kartınızı yerine iyice oturtturun veya  ekran kartınızı değiştirmelisiniz.

2-) Monitör bozuk olabilir.

3-) Diğer karmaşık nedenler.

Bilgisayar Tepki Veriyor, Ekrana Görüntü Geliyor Fakat Windows Açılmıyor Veya Geç Başlıyor

Virüs / Spyware

Bilgisayarınızın yavaş başlayıp başlamamasının en büyük sebeplerinden biri virüs ve casus yazılımlardır. Bu yazılımlar, bilgisayarınıza, performans gösterme şeklini etkileyecek veya hiçbir şekilde çalışmamasını sağlayacak birçok şey yapabilir. Her zaman virüs korumasını kurmuş olmalı ve güncel tutmalısınız. Bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olmak için periyodik sistem taramaları da yapmalısınız. Ayrıca, casus yazılımdan koruma yazılımının da yüklü olması iyi bir fikirdir.

Aygıt sürücüleri

Bilgisayarınızın önyükleme sorunları yaşamasının bir başka nedeni de bozuk aygıt sürücüleridir. Aygıt sürücüsü, donanımınızın işletim sisteminizle çalışmasına izin veren bir yazılım parçasıdır. Bazen bu yazılım sürücüsü bozulabilir ve yeniden yüklenmesi gerekebilir. Ayrıca donanımın kendisinin arızalanabileceğini ve sorunlara neden olabileceğini unutmayın.

Başlangıç ​​Programları

Bilgisayarınızı her başlattığınızda başlatılan programlar bilgisayarınızın ne kadar hızlı başlayacağını etkiler. Bilgisayarınız ne kadar fazla program yüklenirse başlaması o kadar uzun sürer. Bu öğeleri kontrol etmeli ve bilgisayarınızı her açtığınızda çalıştırmanız gerekmeyen her şeyi kaldırmalısınız. Bu başlangıç ​​öğelerinin nasıl devre dışı bırakılacağına ilişkin detaylar için msconfig bölümüne bakın.

Bellek Yetersizliği (RAM)

Sisteminizde yeterli RAM (rastgele erişim belleği) yoksa, yavaşça açılmasına neden olabilir, çünkü ihtiyacı olan belleği almak için yavaş sabit sürücüye güveniyordur. Sabit sürücünüzün ışığının her zaman yanıp söndüğünü fark ederseniz, bu RAM’in düşük olduğunun iyi bir göstergesidir. Çok miktarda RAM’in olması, bilgisayarınızı yaptığınız her şeyle hızlandırır.

Prefetch Klasörünüzün İçeriğini Silme

C: \ Windows \ prefetch klasörünüzün içeriğini silebilirsiniz. Önceden yükleme klasörü, ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğü programları yükleyerek programların yüklenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak için kullanılır. Bilgisayarınızın daha hızlı başlatılmasını sağlaması, onu yavaşlatabilir. Bu klasörün içeriğini istediğiniz sıklıkta silebilirsiniz.

Parçalanmış Sabit Sürücü

Sabit diskinizi bir süredir birleştirmediyseniz, bilgisayarınızın önyükleme hızını da etkileyebilir. Disk birleştirme programını çalıştırın. Web sitemizde harddisk şeklinde aratarak bulabilirsiniz.

Güç Kaynağı Arızası

Güç kaynağınız kötü ise, açıkçası bilgisayarınızın önyüklememesinin bir nedeni olabilir. Güç kaynağınız tamamen giderse, aslında açılmaz bile. Ancak, güç kaynağınız kesilirse, bu durum rasgele yeniden başlatmalar gibi kesintili sorunlara neden olabilir, bilgisayarınız tekrar tekrar başlatılıyor veya hiç yeniden başlatılmıyor olabilir.

Eksik veya Bozuk Önyükleme Dosyaları

Bilgisayarınızı başlattığınızda bulunması gereken bazı dosyalar vardır. Bu dosyalar, bilgisayarı başlatıldığında ne yapacağını ve bilgisayarı başlatmak için gereken bilgileri almak için nereye gideceğini söylemekten sorumludur. Bu dosyalar eksik veya bozuksa bilgisayar başlamaz. Neyse ki bu durumda, genellikle neyin eksik olduğunu söyleyen bir mesaj göreceksiniz, böylece düzeltebilirsiniz.

Kötü donanım

Hatalı donanım, önyükleme yaparken sisteminizin takılmasına veya önyüklememesine neden olabilir. Ne yazık ki, buna neyin sebep olduğunu söylemenin kolay bir yolu yoktur. Yapmanız gereken, gereksiz donanım aygıtlarını daraltıncaya kadar birer birer çıkarmaktır. Ses kartından RAM’e arızalı anakartta herhangi bir şey bilgisayarınızın önyüklememesinin nedeni olabilir. Bilgisayarlar, bilgisayarınızı başlatırken neyin yanlış olduğunu size söyleyecek şekilde tasarlanmış bip kodlarına sahiptir. Bilgisayarınızın ilk başladığında yalnızca temel testler yaptığını ve bu kodların işletim sisteminizde veya yazılımınızda yanlış bir şey olup olmadığını size söylemediğini unutmayın.

Sorunu çözmek için deneyebileceğiniz şeyler:

Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatmayı deneyin. Güvenli mod yalnızca bilgisayarınızı başlatmak için gereken en az sayıda sürücüyü yükler ve normal moda önyükleme yapabilmek için gerekli değişiklikleri yapmak üzere Windows’a girmenize izin verir.

Bir önyükleme diskiyle veya işletim sisteminizdeki CD veya Flash Disk ile başlatın. Bilgisayarınızı herhangi bir sorunu gidermeye yetecek kadar ilerletmek için bir önyükleme diski veya Windows CD kullanarak bilgisayarınızı başlatabilirsiniz. Ayrıca birçok sorunu çözmek için Windows’un onarım yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Donanımı, donanım değiştirerek değiştirin. Herhangi birisinin yedek parça koleksiyonuna erişiminiz varsa, donanımınızla ilgili problemleri bilinen çalışma donanımıyla değiştirerek daraltabilirsiniz.

Bilgisayarı Güvenli Mod menüsünden erişilen bilinen en son iyi yapılandırma ile önyükleyin. Bu, bilgisayarı en son başlatıldığında kullanılan ayarlarla başlatacaktır.

Güvenli Mod’dan sistem geri yükleme işlemi gerçekleştirin. Bu, Windows yapılandırmanızı önceki kaydedilmiş bir duruma döndürür.

Teknoloji Dostu Forumuna üye ol! Soruların varsa konu açabilirsin! Forumda yeni konu açıp sorunu belirtirseniz yardımcı olacağız. Bize daha fazla destek olmak için yorumdan görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Teknoloji Dostu sitesi olarak bu desteklere ihtiyacımız var. Bize sosyal medya adreslerinden de ulaşabilirsiniz. Yazılarımızı sosyal medyada paylaşarak bize çok büyük bir destek sağlamış olursunuz. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere.