WiFi’ye Bağlanan Cihazlar Nasıl Görüntülenir ?

tarafından
WiFi’ye Bağlanan Cihazlar Nasıl Görüntülenir ?

Evinizdeki modeme bağlanan, WiFi’ye bağlanan cihazları görmek istemeniz bazı durumlarda gerekebilir. Özellikle internetinizin olağanın dışında yavaşladığınızı düşünüyorsanız bunu yapan şifrenizi kırıp WiFi ağınıza bağlanan üçüncü kişi olabilir. Bu durumda internet ağınızın şifresini değiştirmeniz gerekebilir. Bu rehberimizde WiFi ağınıza bağlanan cihazları görmeyi, modeme bağlanan bilgisayar, telefon, tablet vb. görüntülemeyi göstereceğiz.

WiFi ağınıza bağlanan cihazları görme - kapak

Wi-Fi Ağıma Bağlanan Cihazları Nasıl Görebilirim ?

WiFi ağınıza bağlanan 3. kişilere ait cihazlar internetinizi ciddi derecede yavaşlatabilir. Eğer şifrenizi bir yerde paylaşmadıysanız ve ağınızda ciddi derecede olağan dışı yavaşlamalar oluyorsa şüphelenebilirsiniz. Bunun yanında ağınıza bağlanan cihazın girdiği internet siteleri, sitelerdeki yaptığı hukuksuz yasal olmayan işlemler başınıza dert açabilir. Dolayısıyla ağınıza bağlanan cihazlar güvenilir olmalıdır. Bu nedenle WiFi aracılığıyla internetinize, modeminize bağlanan cihazları görmek isteyebilirsiniz.

Wi-Fi’nize bağlanan cihazları gösterme işlemini ücretsiz bir şekilde kullanılabilen Wireless Network Watcher ile yapacağız.

İşte Wi-Fi ağınıza bağlanan cihazları görme programı:

Wireless Network Watcher – Ağınıza Bağlanan Cihazları Görme Programı

Wireless Network Watcher, kablosuz ağınızı tarayan ve şu anda ağınıza bağlı olan tüm bilgisayarların ve aygıtların listesini görüntüleyen küçük bir yardımcı programdır.

Buraya tıklayarak Wireless Network Watcher programını ücretsiz ve direkt ZIP şeklinde indirebilirsiniz. Kuruluma gerek duymadan arşivi çıkartıp .exe dosyasını çalıştırdığınızda tarama başlayacak ve cihazlar listelenecektir.

Ağınıza bağlı her bilgisayar veya aygıt için aşağıdaki bilgiler görüntülenir:

  • IP adresi
  • MAC adresi
  • Ağ kartını üreten şirket (çoğunlukla cihazı üreten şirket veya anakartı üreten şirket olur)
  • (Bazı cihazlarda) cihaz ismi
  • Programı yüklemenizden itibaren ilk tespit tarihi, son tespit tarihi, tespit edilme sayısı
  • Bunun gibi daha fazlası

Wireless Network Watcher - WiFi'ye bağlanan cihazları görme

En üstteki Router diye belirtilen cihaz modeminizdir.

Ayrıca cihazlara kendiniz isim verebilirsiniz örneğin ablamın telefonu, babamın bilgisayarı gibi.

Bunun için cihaza çift tıklayın ve “User Text” bölümünden kendi notunuzu ekleyin. Böylece cihaz ağdan çıksa bile yeniden tarandığında o cihazı tanıyacaktır.

Kendi cihazlarınızı tespit edemiyorsanız tüm cihazların WiFi’sini kapatın ve tek tek açarak hangi cihazın size ait olduğunu belirleyebilirsiniz.

Ağınızı kullanan kişi o anda ağınızda olmayabilir bunun için belirli zaman aralıklarıyla taramaya devam edin. Programı arka planda çalıştırdığınızda ayrıca yeni cihazlar bağlandığında size bildirim verebilir.

Sonuç

Bu rehberde WiFi ağınıza bağlanan cihazları tespit etmeyi gösterdik. Bu sayede tanımadığınız kişilerin WiFi ağınıza bağlandığında internet ağını yavaşlatmasının veya ağınızda yasal olmayan işlemleri yapmasının önüne geçmiş olacaksınız. Ağınızda tanımlayamadığınız cihaz var ise modem arayüzüne girip WiFi şifrenizi değiştirmenizi öneririz.

Modem arayüzüne girme – WiFi Şifresi değiştirme rehberi ( Yakında! )

Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Daha fazla rehber için bildirimleri açabilirsiniz. Görüşmek üzere.