VirtualBox Nasıl Kullanılır ? Sanal Makine Kurulumu

tarafından
VirtualBox Nasıl Kullanılır ? Sanal Makine Kurulumu

Bu yazıda virtualbox nasıl kullanılır ? Sanal makine nasıl kurulur ? Sanal makine nedir ? Virtualbox nasıl kurulur ? Sanal makine kurulumu ile neler yapılabilir ? virtualbox nasıl kurulur virtualbox nasıl kullanılır gibi konulardan bahsedeceğiz.

virtualbox sanal makine kurulumu

VirtualBox’ı hiç duymadıysanız, VMWare’e eşdeğer ücretsiz ve açık kaynaktır. VirtualBox’ın temelde yaptığı, mevcut işletim sisteminizdeki herhangi bir işletim sistemini neredeyse çalıştırmanıza izin vermektir. Örneğin, Mac-OS X’i Windows içinde çalıştırabilir veya Ubuntu Linux’ta Windows çalıştırabilir, Ubuntu için bir Windows öykünücüsü gibi kullanabilirsiniz. Olanaklar sınırsızdır. Virtualbox, başka bir işletim sistemi çalıştırmaya ihtiyaç duyan bizler için bir nimettir. Ana bilgisayarınızın Windows tabanlı olduğunu varsayalım, ancak yalnızca Linux’ta bulunan bir programı çalıştırmanız veya web’den indirdiğiniz ancak virüs kapmaktan korkan bazı programları test etmek istediğinizde çalışmanız gerekir. VirtualBox ile Bunların hepsini güvenilir ve VMware’in lisans kısıtlamaları olmadan başarabilmek.

VirtualBox Nasıl Kullanılır ?

Kurulum

Bu projede yapacağımız şey, temelde Windows 7 çalıştıran bir makineye Ubuntu 10.10’u yüklemek, ancak Windows 7’de OS X, OS X’te Windows XP, Linux’ta Windows XP, istediğiniz herhangi bir kombinasyonu yapabilirsiniz. kombinasyonlar sonsuzdur ve eğitim hepsi için tam olarak aynı olacaktır.

  1. VirtualBox’ı indirip yükleyin, Windows, OS X ve Linux dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerinde bulabilirsiniz. Kurulduktan sonra açın ve yeni bir sanal makine oluşturmak için “Yeni” ye tıklayın.
  2. Daha sonra, verilen alana bir ad verin ve kuracağınız işletim sistemini seçin. Ubuntu’yu kuracağımızdan, seçeceğimiz şey budur. Devam etmek için “ileri” düğmesine tıklayın.
  3. Daha sonra bellek tahsisi ayarı ile birlikte sunulacak. Bu temelde yeni sanal makinenize tahsis etmek istediğiniz hafıza miktarını ilgilendirir. İstediğiniz miktara ulaşana kadar çubuğu kaydırın. ve devam etmek için “İleri” düğmesine tıklayın.
  4. Sanal işletim sisteminiz için daha fazla bellek seçtiğinizde, ana bilgisayar işletim sisteminiz için daha az kullanacağınız, ancak bu belleğin yalnızca sanal makine çalışırken tahsis edileceğini unutmayın. Her iki işletim sistemini de aynı anda çalıştırmayı planlıyorsanız, ikisi de yoğun işlemlerde çalışırken, akıllıca ayrılan hafıza miktarını seçin, aksi halde toplam hafıza miktarınızın yarısından biraz az bir şey seçin.
  5. Ardından, “Yeni bir sabit disk oluştur” u seçin ve devam etmek için “İleri” düğmesine tıklayın.
  6. Daha sonra “Yeni Sanal Disk Oluşturma Sihirbazı” ile karşılaşacaksınız. Burada da “İleri” düğmesine tıklayın.
  7. Tamamlandığında, yeni oluşturulan sanal makinenizi göreceksiniz. Ancak bu sanal makine henüz bir işletim sistemi içermiyor, bir tane yüklemeniz gerekiyor. Bir işletim sistemi kurmak için kurulum CD’nizi ana makinenize yerleştirin, “Başlat” a tıklayın ve herhangi bir bilgisayarda yaptığınız gibi yüklemeye devam edin.
  8. İsteğe Bağlı Adım: Web’den Ubuntu gibi bir işletim sistemi indirdiyseniz ve ISO biçiminde geldiyse, VirtualBox sizin için ISO’yu çalıştırır, bu kurulum için bir CD’yi boşa harcamanıza gerek yoktur.

Yükleme işlemini tamamladığınızda, sanal makine yeniden başlatılacak ve işte! işletim sisteminiz çalışıyor. Ekran boyutunu ayarlamak istiyorsanız, sanal işletim sisteminin içinde normalde yaptığınız gibi yapın. Çözünürlüğü ana makinenin çözünürlüğünden daha büyük yapmamaya dikkat edin, yoksa sanal makinenin masaüstünün ana bilgisayarın ekran sınırlarının dışında kalmasına dikkat edin.

virtualbox sanal makine

Son düşünceler

Sanal makinelerle ilgili deneyiminiz yoksa, bu eğitimde bilgisayarınıza bir tane yükleme ve çalıştırma işleminin muhtemelen düşündüğünüzden daha kolay olduğunu görebilirsiniz. Projenizde başarılar ve herhangi bir sorunuz varsa, sormaya çekinmeyin!