Valve, Bazı Steam Otomatik Güncellemelerini Geciktirecek

tarafından
Valve, Bazı Steam Otomatik Güncellemelerini Geciktirecek

Valve, Steam‘de internet trafiğini azaltma amaçlı bazı otomatik güncellemeleri geciktirme kararı aldı. Yeni karara göre oyunun otomatik güncellemeleri için son 3 gün içinde oynanmış şartı aranacak.

Valve, Steam Güncellemelerini Geciktirecek

Steam, Valve tarafından geliştirilmiş internet üzerinden dağıtım yapan oyun kütüphanesidir. Virüs salgını dolayısıyla evinde kalan insanlar dolayısıyla internette bant genişliği sıkıntısı yaşanıyor.

Steam Otomatik Güncellemeleri Geciktirecek

Popüler platformlar bu yüksek miktarda yapılan ağ trafiğini azaltmak için önlemler almaya başladı bile. Bunlara Valve da eklendi.

Bu haftadan başlayarak artık otomatik güncelleme için oyunun son 3 gün içinde oynanma şartı aranacak. Diğer durumda birkaç gün gecikmeli olarak güncelleme dağıtılmış olacak. Fakat bu şart otomatik güncellemeler için geçerli. Yani siz manuel olarak el ile güncelleme yapabilirsiniz.

El ile yapılan güncellemelere şu an için bir kısıtlama bulunmuyor. Fakat ileride oluşabilecek sunucu sıkıntılarına karşı onlara da önlemler alınabilir.

Diğer platformların yaptığı önlemleri saymak gerekirse geçen hafta Sony Avrupa‘da Playstation oyun indirmelerindeki hızı kısıtladığını açıklamıştı sonradan da bunu Amerika‘da da uyguladı. Microsoft da Xbox için bu tür önlemler almıştı. Video yayın platformları da ağ trafiğini optimize etmek için bu tür önlemler aldı. Netflix, YouTube, Amazon, Apple, Disney video kalitesini bir miktar düşürdü.

Steam ise en aktif oyuncu zamanlarını yaşıyor. Evde kalınan bu günlerde Steam’e yapılan girişler de haliyle arttı.

Önümüzdeki günlerde bu tarz ağ trafiğini azaltmak için daha neler yapılacak hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://www.theverge.com/2020/3/30/21200235/valve-delay-steam-auto-updates-preserve-bandwidth-coronavirus