USB Type C (USB-C) Nedir ? Type C Hakkında Her Şey!

tarafından
USB Type C (USB-C) Nedir ? Type C Hakkında Her Şey!

USB Type C (Tip C) olarak adlandırılan USB-C konnektörleri küçük ve incedir. Asimetrik ve oval bir görünüme sahiptir. Önceki Evrensel Seri Veri Yolu (USB) türlerinden görünümden çok daha farklıdırlar. USB-A kablo konnektörü arasındaki USB Tip A ve USB Tip B ile karşılaştırıldığında önemli bir fark, Type C her iki yöndede takılmayı destekler. Yani USB A daki gibi yanlış taraftan takma sorunu yaşamazsınız. Yukarısı ve aşağısı aynı şekildedir, pinleri uyar.

Type C Kablo

USB C, USB 3.1 destekler, ayrıca, USB 3.0 ve USB 2.0‘ın her ikisiyle geriye doğru uyumlu olarak çalışır. USB-C 24 pinli kablo; video, güç (100 watt’a kadar) ve verileri (10 Gb / s kadar kısa sürede) aktarabilir, bu da sadece monitörleri bağlamak için değil , aynı zamanda yüksek güçte şarj etmek için de kullanılabilir ve bir telefondan bilgisayara veya bir telefondan diğerine gibi bir cihazdan diğerine veri aktarma yapılabilir.

Standart USB-C kablosunun her iki ucunda bir USB Tip C konnektörü vardır. Bununla birlikte, USB Tip C kabloları gerektiren cihazlar için, USB-C cihazlarını şarj etmek veya standart USB Tip-A portu üzerinden bir bilgisayara veri aktarmak için kullanılabilen USB-C’den USB-A dönüştürücüler mevcuttur.

USB Type C için kullanılan kablolar ve adaptörler genellikle beyazdır, ancak bu bir zorunluluk değildir. Herhangi bir renk olabilir – mavi, siyah, kırmızı, vb.

USB Type C Kullanım Alanları

USB Type C nispeten yeni olduğu ve USB Type A ve B kadar yaygın olmadığı için, cihazlarınızın çoğunun zaten bir USB-C kablosu gerektirme olasılığı düşüktür.

Bununla birlikte, önceki USB uygulamalarında olduğu gibi, USB-C, kullandığımız flash sürücüler , dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, tabletler, telefonlar, monitörler, powerbank ve harici sabit disk gibi tüm cihazlarda bir gün evrensel olarak kullanılabilir olacak. Yani her cihazın adaptörü kendine has olmaktan çıkıp Type C ile evrensel uyumluluk sağlamış olacak.

Apple MacBook, şarj, veri aktarımı ve video çıkışı için USB-C’yi destekleyen bir bilgisayara örnektir. Bazı Chromebook sürümlerinde de USB-C bağlantıları bulunur. USB-C, bu ZINSOKO kulaklıklar gibi standart jak yerine bazı kulaklıklar için de kullanılır.

USB-C bağlantı noktaları USB Tip-A kadar yaygın olmadığından , SanDisk’in bu flash sürücüsü gibi bazı aygıtların her iki konektörü de vardır, böylece her iki USB bağlantı noktasında da kullanılabilir.

USB Type C Uyumluluğu

USB C Tipi kablolar USB-A ve USB-B’den çok daha küçüktür, bu nedenle bu tür bağlantı noktalarına takılmazlar. Fakat dönüştürücüler ile bu mümkün. USB Type C dönüştürücüleri oldukça fazla çeşittedir. Bunun sebebi olağanüstü veri aktarım hızı ve güç desteğidir.

Type C dönüştürücü

Çoklu giriş destekleyen Type C dönüştürücü

Bununla birlikte, daha yeni USB’ye sahip bir USB-C / USB-A kablosuyla daha eski bir USB-A bağlantı noktasına takmak gibi USB-C cihazınızı tutarken her türlü şeyi yapmanıza izin veren birçok adaptör vardır. Örneğin bir ucunda C konnektörü, diğer ucunda eski USB-A konnektörü.

Yalnızca USB-A bağlantısı olan eski bir cihaz kullanıyorsanız, ancak bilgisayarınızda sadece bir USB-C bağlantısı varsa, yine de USB 3.1 bağlantı noktasını bu cihazla her iki ucunda da uygun bağlantıları olan bir adaptör kullanarak kullanabilirsiniz ( Aygıtın bir ucunda USB Type-A, diğer ucunda bilgisayara bağlamak için USB Type C).

Kaynak : https://www.lifewire.com/usb-c-4149490