USB OTG Nedir ? OTG Nasıl Kullanılır ? OTG Rehberi

tarafından
USB OTG Nedir ? OTG Nasıl Kullanılır ? OTG Rehberi

USB OTG nedir ? OTG kablosu, Android OTG desteği, OTG kablosu ile fare, klavye, flash bellek, gamepad ve bunun gibi birsürü cihazı Android telefonda kullanabilirsiniz.

USB OTG Nedir ? OTG Kablosu Ne İşe Yarar ?

USB sürücüler kullanışlıdır, ancak direkt olarak telefonunuzla kullanamazsınız. Android telefonunuz yoksa ve USB OTG’nin ne olduğunu bilmiyorsanız.USB On-The-Go (OTG), bir cihazın bir PC gerektirmeden bir USB cihazından veri okumasını sağlayan standart bir özelliktir. Cihaz, temelde her cihazın bir yeteneği olmayan bir USB ana bilgisayarı olur. Bir OTG kablosuna veya OTG çeviricisi ile bu özelliği kullanabilirsiniz.

USB OTG çeşitleri

Bununla çok şey yapabilirsiniz, Örneğin, bir USB flash sürücüyü telefonunuza bağlayabilir veya bir Android cihazla oyun kolu (gamepad) kullanabilirsiniz .

USB OTG, Android’e özgü bir özellik değildir. Ancak en popüler kullanımı olduğundan, Android ile kullanmaya odaklanacağız.

Androidinizin USB OTG’yi Destekleyip Desteklemediğini Kontrol Edin

USB OTG nedir Logo

Telefonunuzun veya tabletinizin USB OTG’yi destekleyip desteklemediğini kontrol etmenin en kolay yolu, üreticinin web sitesine bakmaktır. Özellikler listesinde yukarıdaki gibi bir logo veya USB OTG göreceksiniz.

Bir başka kolay yöntem de bir USB OTG checker uygulaması kullanmaktır. Google Play Store’da pek çok ücretsiz uygulama var, ancak bazıları reklamlarla dolu. USB OTG kontrol uygulaması bunun için güvenilir bir uygulama. Indirin ve çalıştırın; telefonunuzun USB OTG özelliğini destekleyip desteklemediğini öğreneceksiniz.

Her Android cihaz USB OTG’yi desteklemez; üreticinin yapması gereken bir şey. USB OTG Checker’ı kullanırken telefonunuzun uyumlu olmadığını öğrenirseniz, ne yazık ki bu özelliği kullanamazsınız.

USB OTG Kullanmanız Gerekenler

USB OTG özelliğini kullanmanız için bir adaptöre ihtiyacınız var. Bu adaptör USB OTG kablo şeklinde de olabilir veya uçları farklı bir adaptör de olabilir. Burdaki önemli nokta telefonunuzun hangi girişi kullandığı. Örneğin yeni telefonlar artık USB Type-C kullanıyor. Telefonunuz hala Micro USB girişliyse buna göre adaptör almanız gerekiyor. Kabloyu aldığımza göre bununla ne yapabileceğimize geçelim.

1. Flash Sürücüleri ve Harici Sabit Sürücüleri Bağlayın

USB Flash Bellek

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, harici depolama bu listenin başında. Sadece bir flash belleği takın ve hemen kullanın. Daha sonra her türlü dosyayı aktarabilirsiniz.

Flash belleği bağlamak en kolay olanıdır; harici sabit diskler çalışabilir veya çalışmayabilir. Telefondan güç alan taşınabilir sabit diskler her zaman çalışmaz, ancak kendi güç kaynağına sahip harici sürücüler çalışabilir.

NTFS Android ile düzgün çalışmadığından, bu sürücülerin FAT32 biçiminde olması gerekir.

2. Gamepad (Oyun Kolunuzu) Bağlayın

USB Gamepad OTG

Android Pie ve daha yenisi genel olarak Xbox One denetleyicisini destekler. Ancak eski Xbox 360 denetleyicisi Android cihazlarla da USB OTG üzerinden çalışıyor. Bir kontrol cihazıyla oyuna başlamak için tak ve çalıştır kadar basit. Tabii ki, bir denetleyici ile uyumlu oyunlar oynamanız gerekir.

Android cihazınızı rootladıysanız, PlayStation kontrol cihazlarını da bağlayabilirsiniz. Bununla, bir PS2 kumandasını bağlayabilir ve Android cihazınızı retro bir oyun merkezine dönüştürebilirsiniz !

3. Klavye ve Fare İle Android’i Kontrol Edin

Android’in açık yapısı hemen hemen her şeyle bağlantı kurmayı kolaylaştırıyor. Tabletinizi dizüstü bilgisayar olarak kullanmak istiyorsanız ,  bir klavye ve fare bu deneyimin ayrılmaz bir parçasıdır. Android’in çoğu kablosuz ve kablolu klavye ve fareyle iyi çalıştığını bilmek sizi mutlu edecektir.

USB OTG mouse klavye

Klavye ve fareyi set olarak tek usb ile çalışan cihazları tercih edin. USB çoğaltıcı Android’te çoğu zaman çalışmaz.

Tüm platformlarla uyumlu standart bir tak ve çalıştır kablosuz seti satın almalısınız. Bununla birlikte, SetPoint yazılımını gerektiren bazı Logitech cihazları gibi, beraberindeki yazılımı gerektiren bir şey almadığınızdan emin olun.

4. Doğrudan Yazıcıdan Yazdırma

Klavyeler gibi, standart bir tak ve çalıştır USB bulunan yazıcılar Android cihazlarla iyi çalışır. Bunlar, kablosuz bir bağlantıya ihtiyaç duymadan veya herhangi bir şeyi bir bilgisayara aktarmak zorunda kalmadan yazdırmaya başlamanızı sağlar.

USB OTG yazıcı

Fotoğrafları ve belgeleri yazdırmak istiyorsanız, USB bağlantınız için PTP veya MTP modlarını kullanmanız gerekir.

Elbette, yazıcınızın Wi-Fi desteği varsa daha kolay.

5. DSLR Kameranızı Kontrol Edin

Fotoğrafçılar buna bayılacak. Android cihazınızı DSLR kameranıza bağlayabilir ve çekim, odaklama, deklanşör hızını ve daha fazlasını yakalama yeteneği ile birlikte dev bir canlı ekrana dönüştürebilirsiniz.

DSLR kontrol uygulamasına ve ideal olarak bir Canon fotoğraf makinesine ihtiyacınız olacak. Bazı Nikon ve Sony kameralarla çalışıyor, ancak resmi olarak desteklenmiyor.

Sonuç: Android OTG

USB OTG ve birçok kullanımı hakkında bilgi edinmek, Android cihazlar için birçok yeni püf noktası açar. Aslında, etrafta yatan eski bir Android tabletiniz veya telefonunuz varsa, yukarıdaki USB OTG uygulamalarından biri ona yeni ömür sunabilir.

Teknoloji Dostu Forumuna üye ol! Soruların varsa konu açabilirsin!