USB Güvenli Kaldır Nedir ? Flash Bellek Zarar Görür Mü ?

tarafından
USB Güvenli Kaldır Nedir ? Flash Bellek Zarar Görür Mü ?

USB flash belleğinizi bilgisayara taktınız, veri aktarımını gerçekleştirdiniz, işinizi bitirdiniz ve çıkaracaksınız. Güvenli kaldır yaparak mı yoksa direkt mi çıkarmalısınız ? Önceden direkt çıkarttığımda bir şey olmadı diyebilirsiniz. Fakat bazen öyle bir an gelir ki verilerini kaybedebilirsiniz. İşte bu yazımızda usb güvenli kaldır nedir ? usb güvenli kaldır yapılmazsa ne olur ? usb güvenli kaldır şart mıdır ? gibi konulara değineceğiz.

Olabilecek çok fazla kötü şey var ve bu sadece zaman meselesi. Bakalım, çekip çıkarmaya devam ederseniz ne gibi şeylerin olabileceğine bakacağız.

Güncelleme: Windows 10 yeni sürümlerinde buna ihtiyaç kalmadı.

Yeni Windows 10 sürümlerinde buna gerek kalmayacak. Fakat eski bir Windows kullanıyorsanız bunları kesinlikle yapmanızı öneririz.

USB Güvenli Kaldır Yapmazsak Ne Olur ?

Bir USB sürücü ile bir bilgisayarın birlikte nasıl etkileşimde bulundukları şaşırtıcı derecede karmaşıktır. İlk olarak, bilgisayarın çalışması için USB sürücüsüne güç sağlaması gerekir. Daha sonra bilgisayar ve USB sürücü bağlantı kurmak için birbirleriyle konuşurlar. Bu, bilgisayarın doğru sürücülerin yüklenmesini gerektirir.

Günümüzün USB sürücüleri, tak-çalıştır özelliklidir, yani bilgisayar için gerekli sürücüleri sağlayabilirler. Daha sonra bilgisayar USB sürücüsünde hangi verilerin olduğunu anlamalıdır, böylece ona erişebilmenizi sağlar. Bilgisayar bunu USB’deki Ana Önyükleme Kaydı (MBR) veya Bölüm Önyükleme Kaydı (PBR) veya dizin yapısını okuyarak yapar.

USB aniden çıkartma

Bunların hepsi USB flash sürücünüzü kullanmaya başlamadan birkaç saniye önce gerçekleşir. Flash sürücüyü kullanırken, yalnızca dosyaları okuduğunu veya bir şeyi her değiştirdiğinizde sürücüye hemen yazıldığını düşünebilirsiniz. Dosyaları okurken, hala değişiklikler oluyor. Dosyanın meta verileri, en son erişilen veya en son değiştirilen tarih ve saati güncellemek gibi şeyler yaparak sistem tarafından değiştiriliyor. Değişiklikler gruplar halinde gerçekleşiyor. Bir şeyi değiştirirseniz, değişiklik önce bilgisayarınızdaki bir önbellekte gerçekleşir, ardından USB sürücüye yazılır. Ayrıca, diğer programlar USB sürücünüze erişiyor olabilir ve bunun farkında olmayabilirsiniz. Virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımınız varsa, sürücünüzü herhangi bir zamanda kontrol ediyor olabilir.

Yani, herhangi bir zamanda, flash sürücü ile bir şey yapmasanız bile, bilgisayarınız kullanıyor olabilir. Bunlardan herhangi biri meydana gelirken USB sürücünüzü çıkarırsanız, dosyalarınızı veya USB sürücüsünün kendisini bozabilirsiniz.

Fakat bekleyin, dahası var.

Bilgisayarın ve sürücünün yukarıda olduğu gibi bir giriş aşamasına sahip olmaları gibi, son bir kez el sıkışıp kaldıklarında, konuşmayı bitirdiklerinde ve bilgisayar USB ile bağlantısını kestiklerinde ve ona güç vermeyi bıraktıklarında bir elveda aşamasına sahipler.

Bu düzgün olmazsa, flash sürücüyü çıkarırken aşırı ısı olabilir ve bu sürücünüzü pişirebilir. Bu olasılık çok azdır fakat en şanssız insansanız sizin başınıza gelebilir.

Olabilecek En Kötü Şey Nedir?

En kötü senaryo, USB sürücünüzün çalışmayı tamamen durdurmasıdır. Yazamazsın, okuyamazsın, bilgisayar görmez.

Çok fazla önemli verilerin yoksa ya da başka bir yere yedekleme yaptıysan, umursamayabilirsin. Fakat genelde çoğu zaman önemli belgeleriniz olduğunda tam da bu aksilikler başa gelir. Neyse ki, USB flash sürücünüzü ve içindeki verileri düzeltmeniz mümkün olabilir. Çıkardığınız zaman elektrikten zarar görmediyse düzeltilebilir.

Neden Her Zaman Zarar Görmez ?

Windows, genellikle yolsuzlukların oluşmasını önleyen Hızlı Kaldırma adlı bir özelliğe sahiptir. Hızlı Kaldırma politikası, Windows’un USB sürücüsünü herhangi bir zamanda çıkarılmaya hazır olduğu bir durumda tutmasını sağlar. Varsayılan olarak, Windows USB sürücülerinizde Hızlı Kaldırma politikasını kullanır.

Yine de bu özellik kusursuz değil. Başka bir program tarafından yazılırken veya erişilirken flash sürücüyü çıkararırsanız bu zarar görmeye neden olur.

Dosyayı USB sürücünüze kaydettiğinizde ve bir süre bekleyip ardından sürücüyü çıkardığınızda, bilgisayarınız dosyayı zaten yazmış, kafeye sürmüş, bir kahve içmiş ve geri dönmüş olur.

Hızlı Kaldırma Kullandığımı Nasıl Anlarım?

Aygıt Yöneticisi’nde, Disk Sürücüleri’ni genişletin ve USB flash sürücünüzü bulun. Bu örnekte, Lexar USB Flash Drive aygıtını kullandık. Senin cihazın farklı olabilir.

USB flash sürücünüze sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.

Cihazın özellikler penceresinde, İlkeler sekmesine tıklayın. USB sürücünüzün Hızlı Kaldırma veya Daha İyi Performans kullanmaya ayarlı olup olmadığını göreceksiniz. Hızlı Kaldırma’ya ayarlanmamışsa ve bunu istiyorsanız, onu seçin ve Tamam’ı tıklayın.

USB hızlı kaldır

USB Sürücüyü Nasıl Çıkarmalıyım?

Görev çubuğundaki USB simgesine tıklayın. Görmüyorsanız, görev çubuğundaki tüm öğeleri göstermek için yukarı oku tıklayın. Bunun üzerinde USB üzerinden takılı olan tüm cihazları listeleyen küçük bir pencere açılacaktır. Çıkarmak istediğiniz cihazı bulun ve tıklayın.

USB güvenli kaldır

Windows USB flash sürücüyü güvenli bir şekilde çıkardıktan sonra, aşağıdaki onay ekranının açıldığını göreceksiniz. Şimdi sürücünüzü güvenle kaldırabilirsiniz.

USB Sürücülerinizi Aniden Çıkarmaya Devam Mı Edeceksiniz ?

Artık USB flash sürücüleri çıkarmaktan istediklerinizden daha fazlasını bildiğiniz halde ve işlerin ne kadar kötüye gidebileceği ile ilgili olarak, sürücüleri aniden çıkartmamalısınız.

Belki bir gün önemli bir iş projesinde çalışıyorsunuzdur. USB sürücüsünü çıkarmadan önce duraklarsınız. Bu yazıyı hatırlamanız ve işlerin en kötü zamanlarda yanlış gittiği gerçeğini hatırlamanız durumunda, belki bu flash sürücüyü çıkarırsınız. Önemli belgeleriniz korunmuş olur.