Twitch İzlenme Sayıları Popüler Yayıncıları Kaybetmesi Sonucu Düştü

tarafından
Twitch İzlenme Sayıları Popüler Yayıncıları Kaybetmesi Sonucu Düştü

Twitch‘te toplam izlenme saati son üç ay içinde ağır bir şekilde düştü çünkü servisin en iyi yayıncılarından bazıları başka platformlara taşınmak için kazançlı anlaşmalar imzaladı. Streamlabs ve Newzoo’nun son raporuna göre , izlenen toplam saatler, yılın son çeyreğinde önceki çeyreğe göre 2,6 milyondan 2,3 milyona geriledi. Rakam, Twitch’i bir yıllık toplam büyümeye rağmen, 2018’in son çeyreğinde oturduğu yerden biraz daha düşük gösteriyor.

Twitch, Mixer, Facebook, YouTube

Twitch İzlenme Kaybetti

Düşüş, Ağustos ayında başladı ve buna Twitch’den ayrılan Dünya genelinde tanınan yüksek profilli yayıncılar yol açtı. Ninja, Shroud, ve daha fazlası Mixer’e geçtiler. CouRage ise YouTube Gaming canlı yayınlarına geçiş yaptı. Bu isimler Twitch’te milyonlarca takipçiye sahipti. Onların yokluğu, hayranların onları izlemek için başka bir yere gidecekleri anlamına geliyor ve Twitch’in meraklı izleyicileri etrafta dolaşmasını sağlayan akışlara yönlendirmekte zorlanabileceği anlamına geliyor. Ülkemizde ise bazı yayıncılara gelen teklifler ile Twitch‘ten Facebook Gaming‘e veya DLive‘a geçiş yaptılar.

Twitch, 2018’e kıyasla 2019’un tamamında izlenen toplam saatlerde yüzde 12 artış gördü ve bir bütün olarak akış pazarı hala büyüyor. Ancak yüksek izlenen yayıncı kayıpları ve yıl sonu düşüşü, büyümeyi sürdürmenin Twitch için sadece altı ay öncesine göre daha zor olabileceğini gösteriyor.

Öte yandan yayın platformlarının bu hamlesi işe yarıyor gibi görünüyor. CouRage ile çalışmaya başlayan YouTube Gaming, son çeyrekte izlenen saatlerde keskin bir artış gördü. Mixer ise toplam izlenme saatini iki katına çıkardı.

İlerleyen aylarda ve yıllarda neler olacağını hangi platformların ayakta durup zirveye oynayacağını bize zaman gösterecek.

Kaynak : https://www.theverge.com/2020/1/16/21068957/twitch-viewership-drop-ninja-shroud-streamer-losses-mixer