Teamviewer nedir ? Nasıl Kullanılır ? Uzaktan Kontrol

tarafından
Teamviewer nedir ? Nasıl Kullanılır ? Uzaktan Kontrol

Bu rehberde uzaktan bilgisayara, telefona, tablete erişim sağlayıp kontrol etmeye yarayan programın kurulumunu ve kullanımını anlatıyoruz. Teamviewer nedir ? Nasıl Kullanılır ? Başka cihazları yönetme nasıl yapılır ?

Teamviewer Nedir ?

Uzaktan destek programı olan Teamviewer uzaktan erişim sağlamanıza ve müşterilere uzaktan yardım etmenize, uzaktan meslektaşlarınızla çalışmanıza ve ayrıca kendi cihazlarınızla bağlantıda kalmanıza veya arkadaşlarınıza yardım etmenize olanak sağlayan, hepsi bir arada bir çözümdür. Yazılım aktif olarak 400 milyondan fazla cihaz üzerinde çalışmakta olup, en az 30 milyonu herhangi bir zamanda TeamViewer’a bağlanmaktadır.

Teamviewer nedir ?

TeamViewer’ın çözüm portföyü tüm iş yaşam döngüsünü kapsar ve ekran paylaşımı, uzak masaüstü, uzaktan erişim, anında iş sohbeti, web ve video konferansı, yedekleme, kötü amaçlı yazılımdan koruma, çevrimiçi beyaz tahtalar ve çok daha fazlası dahil olmak üzere özel ihtiyaçları giderir.

Kısaca ücretsiz olan versiyonu ile ticari iş yapmadığınız sürece arkadaşlarınızın bilgisayarına bağlanıp yardım edebilir veya evdeki bilgisayarınıza, telefonunuza, tabletinize uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.

Eğer yerel ağ üzerinden geçici işleriniz var ise benzer fakat birçok özelliği olan programa da göz atabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazı

Telefondan PC’ye Görüntü Aktarımı Nasıl Yapılır ? Rootsuz!

Teamviewer Portable, Teamviewer QuickSupport, Teamviewer Host, Teamviewer Lite gibi versiyonları olan programın QuickSupport versiyonu ile yönetmek istediğiniz bilgisayara hızlıca erişebilirsiniz. Küçük boyutlu ve kurulum gerektirmeyen yapısı ile karşıdaki bilgisayar kurulum yapmasına gerek kalmaz. Teamviewer Portable ise kurulum yapmadan programı başlatmaya yarar. USB veya CD’den direkt başlatmayı sağlar.

Teamviewer aynı ağda kullanıldığında veri harcamaz – yani wan ağını işgal etmez yerel olarak veri aktarımı gercekleştirir – Fakat işten evdeki bilgisayarlara internete bağlı olduğu ve açık olduğu sürece erişebilirsiniz.

Teamviewer Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle buradan Teamviewer indirebilirsiniz. Programı açtıktan sonra size  “Kur”  veya “Sadece Başlatın” bölümü gelecek. Eğer birkaç defa kullanacaksanız sadece başlatın diyebilirsiniz. Bu kurulum yapmadan programı başlatır. Kişisel / ticari olmayan kullanım ve Kur diyerek bilgisayarınıza yükleyin.

Teamviewer nedir ? Nasıl Kullanılır ? Kurulum

Program kurulduktan sonra karşınıza yukarıdaki sağdaki gibi bölüm gelecek. Burda eğer kontrol edilmesini istiyorsanız ID’nizi ve şifrenizi karşıya vermelisiniz. Eğer kontrol edecekseniz Karşıdaki Kişi ID bölümüne girmelisiniz. Buraya girdikten sonra şifre ekranı gelecek oraya da karşının şifresini girmelisiniz. Bağlandıktan sonra aşağıdaki gibi bölüm gelecek.

Teamviewer nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Teamviewer Diğer Özellikler ve Bilgiler

  • Bunun yanında sabit şifre ayarlayabilirsiniz. Her seferinde aynı şifreyi girerek bağlanırsınız. Ekstralar -> Seçenekler bölümünden bulabilirsiniz.
  • İki cihaz arası dosya paylaşımı yapabilirsiniz fakat yerel ağ haricinde hızlı bağlantınız yoksa önermem çünkü hem upload hem download etmek zaman alıyor.
  • Sesli konferans, sohbet özelliği var. Yani karşıdaki arkadaşınız veya müşteri ise sesli konuşabilirsiniz.
  • Eğer hızlı, güçlü bir bilgisayar ve hızlı internet bağlantısı yok ise 3D uygulamaları yani oyun gibi yüksek işlem gücü isteyen şeyleri kontrol etmek imkansız olabiliyor. Ve karşıdan aldığınız FPS yani kare hızı düşük oluyor.
  • Telefonu kontrol etmek için telefonunuza Teamviewer QuickSupport yüklemelisiniz. Sadece Teamviewer olan versiyonu bilgisayarları ve diğer telefonları kontrol etmeye yarıyor. Fakat telefon, tablet kontrol etmeyi her cihaz desteklemiyor maalesef. Ama bilgisayarları telefonunuzdan veya tabletinizden rahatlıkla uzaktan kontrol edebilirsiniz.
  • Kişisel kullanım ücretsiz fakat ticari için satın almalısınız. Bu hizmet birçok sunucunun aracılığıyla oluyor. Yani ortada emek, iş var.