Silinmiş Dosyalarınızı Geri Getirin! Recuva Kullanımı

tarafından
Silinmiş Dosyalarınızı Geri Getirin! Recuva Kullanımı

Silinen dosyaları nasıl geri getirebilirim ? Bu sorunu yanlışlıkla sildiğiniz önemli dosyalar için sormuş olabilirsiniz. Silinmiş dosyalar nasıl geri getirilir ? Silinmiş dosyaları, fotoğrafları kurtarma, silinmiş dosyaları geri yükleme, geri getirme yapmanız mümkün. Yazıda bu soruların cevabını anlatıyoruz.

Recuva

Geri Dönüşüm Kutusu‘na giden şeyleri geri getirmek kolaydır geri yükleye tıklayarak geri getirebilirsiniz. Peki dosyaları kalıcı olarak sildiyseniz? Ya da hafıza kartında veya USB flash bellekteki dosyalar kendiliğinden silinmiş olabilir. Neyse ki, çoğu zaman silinen dosyaları kurtarmak mümkündür. Birçok araç bunu yapmanıza yardımcı olabilir ve en iyilerinden biri Recuva dır. Bu eğitimde, silinen dosyaları kurtarmak için Recuva’yı nasıl kullanacağınızı gösteriyoruz:

Sildiğinizlerin yerine yeni dosyalar oluşturulduysa, eski dosyaların üzerine yazarlar, bu da onları kurtarmanızı imkansız hale getirir. Bir bölümdeki bir dosyayı kurtarmak istediğinizde, aynı bölüme bir program yüklememek veya bir film indirmek, bir oyun yüklemek, vb. Kullanmamak en iyisidir. Yapabiliyorsanız, üzerinde yeni dosyalar oluşturmayın.

Örneğin, dosyaları “C:” sürücünüzden kurtarmak istiyorsanız, Recuva’yı bu sürücüye yüklememelisiniz. Ancak, bazı dosyaları hafıza kartınızdan veya USB çubuğunuzdan sildiyseniz, Recuva’yı “C:” sürücünüze yükleyebilirsiniz.

Recuva’yı nereden indirip kurabilirim ?

Recuva, hem setup hem de portable versiyonda mevcuttur. Buradan indirebileceğiniz taşınabilir sürümü kullanmanızı öneririz. Bir USB belleğe indirin, sağ tıklayın veya üzerine dokunup basılı tutun ve içeriğini çıkarın. Çıkarttıktan sonra, Recuva’nın bulunduğu klasörü açın ve bilgisayarınıza uygun sürümü seçin:

  • Recuva64.exe yüklü bir 64 bit işletim sisteminiz varsa çalıştırılacak dosyadır.
  • Recuva.exe , 32 bit sisteme sahipseniz çalıştırılacak dosyadır.
Recuva 1.53 İndir

Recuva, tüm kurtarma adımlarında size rehberlik eden bir sihirbazla açılır.

Recuva ile silinen dosyalar nasıl kurtarılır ?

Şimdi Recuva Sihirbazı’nı başlattığınıza göre, şimdi ne yapacağınızı görelim. Önce, kaldırdığınız veri türünü seçin ve ardından İleri düğmesine tıklayın veya dokunun. Bu örnekte, yanlışlıkla sildiğimiz bazı resimleri arıyoruz, bu yüzden Resimler seçeneğini seçtik.

Recuva Kullanımı

Ardından silinen dosyaların nereye bakılacağını seçebilirsiniz. Örneğin, yanlışlıkla sildiğimiz dosyaların test bilgisayarımızın D: sürücüsünde bulunan “Tatil” adlı bir klasörde depolandığını biliyoruz.

Dosyaları nerden sildiğinizi biliyorsanız, aramayı çok fazla azalttığı için mümkün olduğunca spesifik olmalısınız. Bilmiyorsanız, “Emin değilim” i seçebilirsiniz , ancak kurtarma işleminin daha uzun sürdüğünü anlamalısınız.

Silinmiş Dosyalar nasıl kurtarılır ?

Artık silinen dosyalar için taramayı başlatabileceğiniz bir ekrana geçersiniz. Varsayılan olarak seçilmeyen “Deep Scan” i etkinleştirmek için bir onay kutusu vardır.

Recuva’yı ilk kez çalıştırdığınızda, standart taramayı yapmanızı öneririz. Çoğu zaman dosyalarınızı iyi bulmalı. Olmazsa, taramayı her zaman ikinci bir kez çalıştırabilirsiniz, bu sefer “Derin Taramayı Etkinleştir” işaretli iken. Çok daha uzun sürüyor, ancak uzun zaman önce silinen dosyalar için daha iyi sonuçlar veriyor.

Sihirbazın gerçekleşmesini izlemek için Başlat’a tıklayın veya dokunun ve arkanıza yaslanın.

Silinmiş Dosyalar nasıl kurtarılır ?

Tarama üç aşamaya ayrılmıştır. Recuva ilk önce silinen dosyaları tarar, sonra ne kadar zarar gördüklerini analiz eder ve sonunda içeriğini analiz eder.

Recuva ile silinmiş dosyaları kurtarma

Arama işlemi tamamlandığında, kurtarılabilecek silinmiş dosyalar bir listede görüntülenir.

Recuva kullanımı

Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin, sağ tıklayın (veya basılı tutun) ve “Vurgulananı Kurtar” ı seçin . Alternatif olarak, kurtarmak istediğiniz her bir dosyanın yanındaki kutuyu işaretleyebilir ve ardından Kurtar düğmesine basabilirsiniz.

Dosyaları, kurtardığınız sürücü veya bölümden başka bir ortama kaydetmeyi unutmayın. Örneğin, dosyaları bir SSD bölümünden kurtarmak istediğimiz için, onları bir USB bellek çubuğuna aldık. Dosyaları bir hafıza kartından veya bir USB çubuğundan kurtarmak istediğinizde, bunun tersini yapmanız gerekir: bunları sabit sürücünüze kurtarın.

Tüm dosyalarınızı kurtardığınızda, Recuva’yı kapatabilirsiniz.

Derinlemesine dosya kurtarma için Recuva ile gelişmiş modda nasıl çalışılır?

Tarama bittiğinde ve sonuçları gösterdikten sonra, gelişmiş moda da geçebilirsiniz.

Bu, dosyaların orijinal konumlarıyla ilgili bilgileri gösteren bir listede görünmesini sağlar. Pencerenin sağ tarafında, dosyaları önizleyebileceğiniz ve boyutları, durumları ve oluşturma zamanları gibi dosyalar hakkında daha fazla ayrıntı görebileceğiniz üç sekme de bulunur. Ayrıca, başlıklarını onaltılık olarak kodlanmış olarak görebilirsiniz.

Bulunan tüm dosyaları kurtarmak istiyorsanız, listeden tüm dosyaları seçen Dosya Adı’ndan önce kutuyu işaretleyebilirsiniz.

Recuva kullanarak kayıp dosyalarınızı kurtarmayı başardınız mı?

Recuva, kaybolan dosyaları kurtarmanıza yardımcı olan temiz bir programdır. Kullanımı kolay bir arayüz, hızlı tarama hızları ve iyi bir tespit oranı sunmasını seviyoruz. Kayıp dosyalarınızı kurtarmak için kullandınız mı? Kayıp verilerle ilgili hikayelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın ve Recuva ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa hemen yardım isteyin!