RAM Yükseltmek Performansı Arttırır Mı ? RAM Yükseltme Rehberi

tarafından
RAM Yükseltmek Performansı Arttırır Mı ? RAM Yükseltme Rehberi

Eski bir bilgisayarın performansını arttırmanın en iyi yollarından biri, sisteme daha fazla veya daha MHz yüksek olan bellek (RAM) eklemektir. RAM (Random Access Memory) Türkçe olarak rastgele erişimli bellek veya rastgele erişimli hafıza diye çevrilebilir. Bilgisayarınızı yükseltmeden önce , bellek yükseltmenin mümkün olup olmadığı veya gerekip gerekmediği de dahil olmak üzere dikkate alınması gereken bir dizi faktör vardır. Bu makaledeki bilgiler genel olarak farklı bilgisayar donanımları için geçerlidir. Rehberi iyice sonuna kadar okuyun.

RAM Rehberi

Bilgisayarınızda Bellek (RAM) Yükseltme Gerekiyor mu?

İlk önce bilgisayarımızdaki RAM miktarını öğrenelim. BIOS’u veya işletim sistemini inceleyerek bilgisayarda ne kadar bellek olduğunu öğrenebilirsiniz. Windows için Denetim Masası içindeki Sistem kategorisinde kaç GB RAM’e sahip olduğunuz listelenir.

PC’nize daha fazla bellek ekleyip ekleyemeyeceğinizi belirlemek için bilgisayarınızı açmanız ve uygun yuvaları aramanız gerekir. Birçok yeni dizüstü bilgisayar, özellikle ultra ince modeller, belleğe fiziksel erişim sunmaz, bu nedenle yükseltilemezler. Fakat eski tip dizüstü bilgisayarlarda masaüstü bilgisayarlarından farklı olarak daha küçük boyutta olan RAM’ler değiştirilebilir. Fakat yeni takacağınız RAM’de laptoplar için üretilmiş olmalıdır.

Bir PC için Ne Kadar Bellek Yeterli?

Bilgisayarınızın ne kadar hızlı olması gerektiği , ne tür bir yazılım kullandığınıza bağlıdır. Minimum ve önerilen bellek gereksinimleri için işletim sisteminizi ve kullanmak istediğiniz uygulamaları kontrol edin. Eğer oyun oynayacaksanız o oyunun önerilen sistem gereksinimlerine bakıp ona göre belleği hedefleyin. En az 8GB RAM, modern dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için idealdir ancak çok zorlu programlar grafik tasarım veya video montaj gibi kurgu programları kullanıyorsanız daha da yükseltebilirsiniz.

Bilgisayarınız Ne Tür Belleği Destekliyor?

Bilgisayarınız veya anakartınızla birlikte verilen kılavuzlara bakın. Belgelere, desteklenen bellek modüllerinin türünü, boyutunu ve sayısını listeleyen bellek özellikleri hakkında bir bölüm bulunur. Eğer belgeleri kaybettiyseniz de Google’da anakartınızı aratarak hangi tür RAM destekliyor ve en çok ne kadar destekliyor öğrenebilirsiniz. Bir diğer bakacağınız şey ise en çok desteklediği frekanstır. Şu anda en güncel ve piyasada bulunan RAM tipi DDR4‘tür. Bu yıl (2020) içinde de DDR5 bellekler piyasaya sürülecek.

Çoğu sistem masaüstü bilgisayarlar için DDR3 ve 240 pimli DIMM ve dizüstü bilgisayarlar için 204 pimli SODIMM kullanır. Ancak birçok yeni masaüstü bilgisayar DDR4 bellek kullanıyor. Hangi türe ihtiyacınız olduğunu bilmek, birbirinin yerine kullanılamadığından önemlidir.

Kaç Tane RAM (Bellek) Modülü Satın Almalısınız?

Genellikle, mümkün olduğunca az modül satın almak istersiniz, ancak en verimli performans için bunları çiftler halinde satın almalısınız. Örneğin, dört bellek yuvasına sahip bir PC’niz olduğunu ve 2GB modülüyle sadece bir tane kullandığınızı varsayalım. Toplam 4 GB belleğe yükseltmek için tek bir 2 GB modül satın alabilir veya 6 GB belleğe gitmek için iki 2 GB modül satın alabilirsiniz. Özellikle Ryzen sistemlerde çift kanallı bellek oldukça performans arttırıcıdır.

MHz Nedir ? RAM Frekansı Önemli Midir ?

RAM Frekansı MHz cinsinden ifade edilir. MHz bir frekans birimidir ve RAM’de saniyede kaç kez CPU (İşlemci) ve diğer donanımlarla haberleşeceğini simgeler. Kesinlikle eğer anakartınız yüksek frekanslar destekliyorsa frekansı yüksek bellekler almalısınız.

DDR4 Ve DDR3 Farkı Nedir ?

DDR4 ve DDR3’ün en önemli farkı DDR4’ün daha düşük güç tüketimiyle daha fazla frekansı ve dolayısıyla performansı sunmasıdır. Aşağıdaki grafikte DDR4 ve DDR3’ün farkları ve DDR tiplerindeki farklarını göreceksiniz.

DDR4 vs DDR3

Tasarım: ServerCake

RAM DDR Farkları

Yukarıdaki grafikten de anlayacağınız üzere güç tüketimi düşüyor fakat performans olağaünstü derecede artıyor. Bunun yanında ise eskiye uyumluluk sorunu oluşuyor. RAM’lerin teknolojisi değiştikçe pinleri ve boyutları da değişiyor.

Önemli Yazar Notları: ÖZET

RAM yükseltirken kesinlikle anakartınıza uygun DDR olan bellek almalısınız. Bazı anakartlar farklı slotlarda farklı DDR tipleri destekleyebiliyor. Örneğin DDR3 ve DDR2’yi aynı anda destekleyen anakartlar var fakat çok nadir. Eğer yeni anakart alacaksanız da böyle anakartları seçmeyin. Çünkü eski tip belleklerin oldukça düşük MHz frekansları ve dolayısıyla düşük hızları vardır.

DDR4 anakarta sahipseniz kesinlikle çift kanallı yani örneğin 8 + 8 şeklinde yüksek (3200 MHz) bellek seçin. RAM alırken en düşük alacağınız frekans ise DDR4 için bizce 2133 MHz olmalı. DDR3 anakarta sahipseniz ve işlemciniz alacağınız anakartta DDR4 anakarttaki CPU soket tipi destekliyor ise yine bizce DDR3 RAM yükseltmesi yerine yeni anakart ve DDR4 RAM almanız bilgisayarınızın performansını önemli derecede arttıracaktır.

Bugün AMD tarafında GIGABYTE A320M DDR4 3200 MHz AM4 Micro-ATX anakart 350-400 TL arasında satılıyor B450M ise genellikle 450-500 TL arasında. Intel tarafında ise ASUS PRIME H310M-K R2.0 2666MHz(OC) DDR4 Soket 1151 DVI VGA mATX Anakart 400-450 TL arasında. Bunlar piyasaya nazaran fiyat performans denilebilecek anakartlardır. RAM yükseltirken anakart da yükseltmeyi tercih edebilirsiniz. Tabii ki CPU soket tipi destekliyor ise.

Belleği Takma

Bir masaüstü bilgisayara fazladan bellek veya RAM takmak için genellikle kasanın bir tornavida ile açılması gerekir. Bazı dizüstü bilgisayarlarda bellek yuvaları için altta küçük kapılar bulunurken bazılarında hiç yuva yoktur. Çoğu durumda, tek yapmanız gereken bellek modülünü veya RAM yongasını altın pinleri aşağı bakacak şekilde kullanılabilir bir yuvaya kaydırmaktır. Daha ayrıntılı bilgi için bilgisayarınızın ve bellek modülünün kılavuzlarına bakabilir veya YouTube gibi platformlardan yapılışına bakabilirsiniz.