OBS’i Telefondan Kontrol Etme – Macro Deck Nasıl Kurulur ?

tarafından
OBS’i Telefondan Kontrol Etme – Macro Deck Nasıl Kurulur ?

OBS’i uzaktan telefon ile kontrol etme işlemi nasıl yapılır ? OBS stream deck alternatifi, ücretsiz Android cihazınızı stream deck’e dönüştürün. Yayıncılar için çok büyük yardımcı rehber için okumaya devam edin. Bu rehberde sizi 250$ yaklaşık 1500 ₺ vermekten kurtarıyoruz. Android telefon, tabletinizi stream deck gibi kullanın. Macro Deck nasıl kullanılır ? WiFi ile OBS kontrolü

Aşağıdaki resimde 250$ fiyatlı cihaz.

Stream Deck

Aşağıdaki fotoğrafta ise ücretsiz Android cihazınızla yapacağınız işlem. (Fotoğraf Oğuz Şaşı YouTube kanalı)

OBS'i uzaktan kontrol etme Macro Deck

Macro Deck uygulaması sayesinde ücretsiz bir şekilde OBS (Open Broadcaster Software) kontrol etmeyi göstereceğiz. Atayacağınız tuşlar ile tek tıkla yayında sahne geçişleri, belirli kaynağı kapatma, ekleme, yayın sesini kapatma, yayını kapatma vs. aklınıza gelebilecek OBS’teki çoğu işlemi yapabilirsiniz.

Macro Deck Nasıl Kullanılır ?

  • Öncelikle Play Store’dan Macro Deck uygulamasını indiriyorsunuz, indirme linkleri en aşağıda olacak. Ardından Windows bilgisayarınıza da Macro Deck Server programını indirmelisiniz.

Bu bilgisayar ve cihazınız arasında kablosuz (WiFi) olarak veya USB seçeneği var fakat ben WiFi ile yapmanızı öneririm, bağlantıyı sağlıyor. Masaüstü bilgisayarınız ethernet ile modeme bağlı olsun sorun değil. Masaüstü bilgisayarınız WiFi ağına bağlı olmasa bile telefonunuz modeminizin WiFi ağına bağlı ve bilgisayar da ethernet ile modeme bağlı olduğu için yerel ağ olarak birbirine bağlı olmuş oluyor.

  • Macro Deck Server programını indirdikten sonra kurun. Kurulum, ileri ileri şeklinde son derece basit, resimli anlatıma gerek yok.
  • Ardından OBS kontrol için OBS-websocket eklentisini indiriyorsunuz. İndirme linkleri en aşağıda.
  • OBS-websocket’i manuel veya setup şeklinde kurabilirsiniz. Önerim setup şeklinde kurmanızdır. Setup dosyasını açın ve obs-studio dizininin nerede yüklü olduğunu gösterin. Kurulum adımları basit resimli göstermeye gerek yok. Eğer obs-studio’yu C:/Program Files/ klasöründen başka yere kurduysanız obs-studio klasörünün nerede kurulu olduğunu gösterin ve ileri ileri deyin.
  • Kurulum işlemi gerçekleştikten sonra OBS’i yeniden başlatın ve Macro Deck Server programını çalıştırın. Windows güvenlik duvarı hata verirse iki seçeneği de tıklayıp erişime izin ver deyin. Güvenlik duvarına erişim vermezseniz bağlantı kuramazsınız.

OBS'i uzaktan kontrol etme, Macro Deck

Sizi böyle bir ekran karşılayacak. Sağ üstte Host-ip-adress bölümü Android cihazınızda gireceğiniz bölüm. Yerel ip adresinizi gösteriyor. Kendinizde ne yazıyorsa bunu gireceksiniz. Android cihazda uygulamayı açıp bu numaraları yazıp Connect (WiFi) tıklayacaksınız. Önemli* başka ağ adaptörleri var ise dişli çark simgesinden ayarlara girip Connection bölümünden WiFi adaptörünüzü seçin. Yoksa bağlantı kuramazsınız.

Son olarak solda OBS Studio bölümünden kendinize özel ayarlar ve simge eklemelisiniz. Bu ekleyeceğiniz simgeler ve ayarlar aynen Android cihazda görünecek ve tek tıkla o işlem gerçekleşecek. Eğer videolu olarak son halini görmek istiyorsanız Oğuz Şaşı’nın yaptığı videoyu izleyebilirsiniz. 2 dakikalık bölümde yapılışını ayrıntısız anlatıp geçse de sonlarına doğru işlevini görmek açısından izleyebilirsiniz.

İndirme linkleri:

Macro Deck Android

Macro Deck Server Windows

OBS-websocket Setup