Mobil Veri Kullanımı Nasıl Düşürülür ? Veri Tasarrufu İpuçları

tarafından
Mobil Veri Kullanımı Nasıl Düşürülür ? Veri Tasarrufu İpuçları

Mobil veri tasarrufu nasıl yapılır ? Mobil veri kullanımını azaltma yolları nelerdir ? İnternet paketiniz yetersiz ise birçok uygulama mobil verinizi tüketebilir. Fakat aşağıda verilen basit ama etkili yöntemlerle mobil veri kullanımınızı düşürebilirsiniz. Mobil internet 4.5G ile artık yüksek hızlara ulaştı. Bu yüzden kotalar yetmemeye başladı.Mobil veri kullanımı nasıl düşürülür ?

Mobil Veri Neden Çabuk Bitiyor ?

Mobil veriyi genelde video izleme platformları bitirir. Ancak sürekli Google görsellerinde, Instagram gönderilerinde geziyorsanız. Arka planda bunların küçük boyutlarını indiriyor olsa da ciddi miktarda veri kullanırlar.

Artık 4.5G hızları nedeniyle 2019 yılında 6 GB aşağısı internet paketleri yetmemeye başladı. Operatörler de yavaş yavaş paketlerindeki internet kotalarını arttırmaya başladılar. Şu an bizim önerimiz 1 aylık minumum internet paketi 2019 için 6 GB – 10 GB arası paketlerdir. 4.5G hızlarında bu kotalar aslında 30 – 40 GB hatta sınırsız paketler olmalı. Fakat operatörler altyapıdan çok reklamlara bütçe ayırdığı için Türkiye bu alanda geride.

Size birçok uygulama platformunda mobil veri kullanımını düşüren yollar sunacağız.

Mobil Veri Sınırlandırma Ve Tasarruf

Eğer yeni sürüm Android kullanıcısıysanız uygulamaların internet kullanımlarını sınırlayabilir, tasarruf etmeyi sağlayabilir hatta belirlediğiniz uygulamaların internet erişimini kapatabilirsiniz. Bazı uygulamalar arka planda da işleme devam ederler. Arka planda internet erişimini kapatabilirsiniz. Bunun yanında belirli bir kullanımı geçince uyarı veya internet erişimini sınırlandırma gibi durumları açabilirsiniz.

Bu Android arayüzünü çoğu telefon üreticisi kendisine göre yeniden tasarladığı için burada yapılış aşamasını paylaşamayacağız fakat genelde Ayarlar uygulamasında Ağlar ve internet, Mobil veri, İnternet gibi sekmelerde oluyor. Arayüzü karıştırarak bulabilirsiniz.

Bunlar yeterli gelmediyse şimdi de popüler uygulamaların internet kullanımını uygulamaları üzerinden sınırlandırma ayarlarına bakalım.

Tarayıcı Olarak Opera Mini Kullanın

Eğer çok sınırlı bir mobil veri paketiniz var ise ve acil bakmanız gereken şeyler var ise size Opera Mini’yi önerebilirim. Hızlı olmasıyla birlikte Ultra Veri Tasarrufunu açtığınızda siteler berbat görüntü alıyor fakat metin olarak içeriklere ulaşabiliyorsunuz. Normal tasarruf modu ise gayet iş görüyor.

Chrome Veri Tasarrufu (Lite Modu) Nasıl Açılır ?

Chrome için veri tasarrufu özelliği Google’ın söylediğine göre daha hızlı sayfa açılış hızı ve buna karşılık %60 kadar veri tasarrufu sağlıyor. Fakat Opera Mini’deki kadar etkili değil gibi sanki. Chrome veri tasarrufunu açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. İnternette gezerken sitelerdeki trafik verinizi sıkıştırarak veri tasarrufu sağlamaya çalışır.

 • Chrome’u açın.
 • Sağ üstte üç nokta ile gösterilen menü simgesine tıklayın.
 • Oradan Ayarlara girin.
 • Biraz aşağı inin.
 • Lite modunu göreceksiniz. Açık konumuna getirin.

YouTube Mobil Veri Kullanımını Azaltma Yolları

Youtube Veri Kullanımı

YouTube şüphesiz dünyanın en sevilen video yayın platformu, ancak bazen çok fazla mobil veri tüketebiliyor. Ev internetiniz sınırsız ise bunu önemsemeyebilirsiniz fakat mobil kullanıcıların genellikle her megabaytı sayması gerekir. Bu nedenle, ucuz sabit internet bağlantılarından uzaktayken YouTube içeriğinin tadını çıkarmak istiyorsanız, sınırlı mobil veri için video izleme süresini en üst düzeye çıkarmak istersiniz.

İyi haber şu ki, YouTube’u, görüntüleme zevkinize çok fazla zarar vermeden mobil uygulamasıyla kullanabileceğiniz yol var.

Video Kalitesini Düşürün

Varsayılan olarak, YouTube bağlantınızın kaldırabileceği en iyi kalitede yayın yapmaya çalışır. Hızlı ve modern bir mobil bağlantıda, Full HD video çok veri harcar. Bunun dışında HD videolar, mobil verinizi hızlı tüketir.

Bu nedenle, video kalitesinde veri israfını önlemek için, izlediğiniz video için daha düşük bir kaliteyi el ile seçmeniz gerekir. Bunu, video oynatımına dokunarak kontroller videonun üstünde görünecek şekilde yapabilirsiniz. Ardından, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun. İlk seçenek Kalite olacaktır.

Youtube Kalite Düşürme

Görsel netlik ve izlemekte olduğunuz içerik türü arasında iyi bir uyum sağlayan bir kalite seçmeye çalışın. Örneğin izlediğiniz video, klibini izlemek istemediğiniz müzik videosu ise 144p’ye kadar alabilirsiniz.

Genellikle 480p küçük ekranlı telefonlarda kaliteli gibi gözükür.

Videolarınızı Önceden İndirin

WiFi üzerindeyken cihazınıza video indirebilir ve daha sonra hiç kullanmadan mobil veride izleyebilirsiniz. Bunun için Youtube Go veya başka video indirme servislerini kullanabilirsiniz.

Mobil Veride HD Oynatmayı Sınırlayın

YouTube uygulamasının ayarları dahilinde (ana sayfanın sağ üst köşesindeki profil simgesine dokunun) genel bölümünde mobil veri kullanımını sınırlama seçeneği var. Cihazınız bir WiFi bağlantı noktasına bağlı değilken, uygulamanın HD kalitesinde akışını kısıtlayan bir ayardır. Bu sayede otomatik kalitede unutsanız bile HD seçeneği çıkmadığından mobil veriniz kısıtlanmış olur.

Ayrıca, bir video oynatırsanız ve telefonunuzun bir süre elinize almayacağınız durumda bir sonraki videoda otomatik oynat seçeneğinin kapatılması iyi bir fikirdir. Bu YouTube’nin otomatik olarak başka önerilen videoya geçmesini önler.

Instagram Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

İnstagramda mobil veri tasarrufu yapma yolları videoları arkada otomatik indirmeyi durdurmaktan ve yüksek çözünürlüklü medyaları kapatmadan geçiyor. İnstagramda veri tasarrufu için arkada indirilen videoları, fotoğrafları sınırlandırabilirsiniz. İnstagram veri tasarrufu için aşağıdaki adımları izleyin.

 • İnstagram uygulamasını açın.
 • Giriş yaptığınızı varsayarak alt bardan profil resminize tıklayın ve profilinize gidin.
 • Ardından sağ üstte 3 çizgiye tıklayın.
 • Oradan aşağıda bulunan ayarlara tıklayın.
 • Bu arayüzden Hesap seçeneğini seçin.
 • Ardıdan Hücresel Veri Kullanımı bölümüne tıklayın.
 • Veri Tasarrufunu açın ve yüksek çözünürlüklü medyayı asla yapın.

mobil veri kullanımı veri tasarrufu

Başka rehberlerde görüşmek üzere. Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilir ve bize destek olabilirsiniz. Ayrıca Forum adresimizden de kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.