LAN Nedir ? (Local Area Network) Yerel Alan Ağı Ne İşe Yarar ?

tarafından
LAN Nedir ? (Local Area Network) Yerel Alan Ağı Ne İşe Yarar ?

LAN yerel alan ağı anlamına gelir. LAN açılımı (Local Area Network) yani yerel alan ağı veya yerel ağ olarak tanımlanan LAN, belirli bir konumda bulunan bir grup bilgisayar ve cihazların oluşturduğu ağdır. Cihazlar LAN’a bir Ethernet kablosu veya Wi-Fi ile bağlanır. Evinizde LAN olabilir. Bilgisayarınız, tabletiniz, akıllı TV’niz ve kablosuz yazıcınız Wi-Fi’niz üzerinden bağlanıyorsa, bu bağlı cihazlar LAN’ınızın bir parçasıdır. Yalnızca yetkilendirdiğiniz cihazlar LAN‘ınıza erişebilir.

LAN

LAN’ın Kısa Tarihi

LAN’lar ilk olarak 1960’larda kolejler ve üniversiteler tarafından kullanıldı. Bu bilgisayar ağları kütüphane koleksiyonlarını kataloglamak, sınıfları programlamak, öğrenci notlarını kaydetmek ve ekipman kaynaklarını paylaşmak için kullanılmıştır.

LAN’lar, Xerox PARC’ın 1976’da Ethernet geliştirmesinden sonraya kadar iş organizasyonları arasında popüler olmadı. New York’ta Chase Manhattan Bank, bu yeni teknolojinin ilk ticari kullanımı oldu. 1980’lerin başında, birçok işletme, yazıcıları ve dosya depolamayı tek bir sitede paylaşan yüzlerce bilgisayardan oluşan bir internet ağına (intranet) sahipti.

Ethernet’in piyasaya sürülmesinden sonra, Novell ve Microsoft gibi şirketler bu Ethernet LAN ağlarını yönetmek için yazılım ürünleri geliştirdi. Zamanla, bu ağ araçları popüler bilgisayar işletim sistemlerinin bir parçası haline geldi. Microsoft Windows 10’da bir ev ağı kurmak için araçlar vardır.

LAN Özellikleri

LAN’lar birçok boyutta gelir. Bir ev internet bağlantısı üzerinden bağlanan bir grup cihaz LAN’dır. Küçük işletmelerin bir düzine veya yüz bilgisayarı yazıcı ve dosya depolama alanına bağlayan LAN’ları vardır. En büyük LAN’lar dosyaları depolayan, cihazlar arasında veri paylaşan ve dosyaları yazıcılara ve tarayıcılara yönlendiren bir sunucu tarafından kontrol edilir.

LAN, LAN’a bağlı cihazların ev, okul veya ofis gibi aynı binada olması nedeniyle diğer bilgisayar ağlarından (internet gibi) farklıdır. Bu bilgisayarlar, yazıcılar, tarayıcılar ve diğer aygıtlar Ethernet kablosuyla veya kablosuz yönlendirici ve Wi-Fi erişim noktası aracılığıyla yönlendiriciye bağlanır. Bir telefon hattı veya radyo dalgası üzerinden birden fazla LAN bağlanabilir.

LAN Nedir ? LAN Cihazlar

Cihazlar arası bağlantı / LAN

İki Tür Yerel Alan Ağı

İki tür LAN vardır: istemci / sunucu LANları ve eşler arası LAN’lar.

İstemci / Sunucu LAN‘ları merkezi bir sunucuya bağlı birkaç aygıttan (istemciler) oluşur. Sunucu dosya depolama, yazıcı erişimi ve ağ trafiğini yönetir. İstemci kişisel bir bilgisayar, tablet veya uygulamaları çalıştıran diğer cihazlar olabilir. İstemciler sunucuya kablolarla veya kablosuz bağlantı üzerinden bağlanır.

LAN İnternet Cihazlar

Eşler Arası LAN‘ların merkezi bir sunucusu yoktur ve istemci / sunucu LAN gibi ağır iş yüklerini kaldıramaz. Eşler arası LAN’da, her kişisel bilgisayar ve aygıt ağı çalıştırırken eşit olarak paylaşır. Aygıtlar, yönlendiriciye kablolu veya kablosuz bağlantı aracılığıyla kaynakları ve verileri paylaşır. Ev ağlarının çoğu eşler arasıdır.

Ev LAN’ı, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, yazıcılar, faks makineleri ve oyun cihazları da dahil olmak üzere evinizdeki her cihaz arasında bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Cihazlarınız Wi-Fi’nize bağlıyken, dosyaları aile üyeleriyle özel olarak paylaşabilir, herhangi bir cihazdan kablosuz olarak yazdırabilir ve diğer bağlı cihazlardaki verilere erişebilirsiniz.

Ev LAN’ı, ev güvenlik sistemleri, akıllı TV’ler, ev ortamı kontrolleri ve akıllı mutfak cihazlarını içerecek şekilde genişletilebilir. Bu sistemler LAN’a eklendiğinde, her sistem evdeki herhangi bir cihazdan ve konumdan kontrol edilebilir.

Evinizde Wi-Fi internet varsa, bir kablosuz ev LAN ağı kurmaya hazırsınız demektir.