İşlemci (CPU) Sıcaklığını Öğrenme, Sıcaklık Ölçme Nasıl Yapılır ?

tarafından
İşlemci (CPU) Sıcaklığını Öğrenme, Sıcaklık Ölçme Nasıl Yapılır ?

İşlemci (CPU) sıcaklığı bilgisayarda oldukça önemlidir. Sıcaklık değerinin aşırı yüksek olması bilgisayar gücünde ve işlemlerinde zorlanmaya neden olur ve bu sebeple takılmalar, donmalar hatta bilgisayarın kendini kapatması bile olasıdır. Bu sebeple işlemci sıcaklığını görüntülemek isteyebilirsiniz.

İşlemci Sıcaklığı Ölçme

İşlemci (CPU) Sıcaklığı Neden Önemlidir ?

Bilgisayarlar çalıştıkça bilgisayar donanımları bir miktar ısınırlar. Bu ısınmalardan genelde en çok olanı işlemci ve ekran kartıdır. İşlemci ne kadar zorlanırsa o kadar sıcaklığı artabilir. Bilgisayarda yüksek işlem gücü gerektiren programlar, oyunlar çalıştırıyorsanız işlemci sıcaklığı artması normaldir. Fakat bunun belirli bir değerin üstüne geçmesi durumunda sıkıntılar meydana gelebilir.

İşlemci sıcaklığını düşürmek ve bilgisayarı hızlandırmak için diğer rehberimize gidebilirsiniz. Rehberi yakında.

CPU (İşlemci) Sıcaklığı Nasıl Ölçülür ?

CPU’nuzun sıcaklığını kontrol etmek çoğu zaman çok kolaydır. Windows kullanıyorsanız, sıcaklığı ölçmek için birçok program bulunur. Bunlar Core Temp, HWMonitor, AIDA64‘dır. Birkaç program daha var fakat en iyileri bunlardır.

İşlemci (CPU) Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır ?

İşlemci sıcaklığı CPU’nun durumuna ve üretimine göre değişkenlik gösterebilir. 80-90 ° C’lik bir sıcaklık, bazı işlemcilerde sorun yaratmazken özellikle mobil işlemciler kullanan laptoplarda ve diğer bazı işlemcilerde ciddi şekilde sorun yaratabilir. Ancak genel olarak bakıldığında CPU sıcaklığı normal kullanımda 40-55 derece arası olur.

Boşta ve basit internet gezintisinde CPU sıcaklığı 65 derece üzerindeyse termal macun yenilemeyi düşünebilirsiniz. Rehberi yakında.

Oyunlarda ise işlemci sıcaklığı her ne kadar işlemciye göre değişse de 70-80 hatta 90 dereceleri bulması olasıdır.

Core Temp – İşlemci Sıcaklığını Ölçme Programı

Bilgisayarınızda ölçülmesi gereken en önemli sıcaklık işlemci veya CPU’dur. Core Temp, sistem tepsinizde çalışan ve CPU’nuzun sıcaklığını diğer şeylerle karıştırmadan izleyen basit, hafif bir uygulamadır. Zevkinize göre özelleştirebilmeniz için birkaç farklı seçenek sunar ve hatta Rainmeter gibi diğer programlarla da çalışır .

Core Temp’i ana sayfasından indirin. Linke gittiğinizde en üstte download yerine tıklayarak indirebilirsiniz. Ardından bilgisayarınıza kurun. Kurulumun üçüncü sayfasında birlikte verilen yazılımın işaretini kaldırmaya çok dikkat edin! Goodgame Empire adlı oyunu kurdurmak isteyebilir o tiki kaldırmanız gerekli. Bazı kullanıcılarda zaten işaretlenmemiş olabilir.

Çalıştırdığınızda, sağ aşağıdaki sistem ikonlarının olduğu bölümde CPU’nuzun sıcaklığını gösteren bir simge veya bir dizi simge olarak görünür. CPU’nuzda birden fazla çekirdek varsa, her çekirdek için bir tane olmak üzere birden çok simge gösterecektir.

Herhangi birisinin üstüne tıkladığınızda aşağıdaki gibi arayüz ile karşılaşacaksınız.

Core Temp Sıcaklık Ölçme

Burada çoğu modern, yeni bilgisayarlarda TJ. Max değeri gözükür. Bu değer işlemcinin bazı işlemcilerde maksimum çalışma değeri olabilirken bazılarında o sıcaklığa geldiğinde işlemci hızını kısıtlar ve sıcaklığı düşürmeye çalışır.

Örneğin Tj. Max değeriniz 100 derece ise bilgisayar o sıcaklığa ulaştığında ilk olarak çekirdek hızlarını düşürür. Sıcaklık yine düşmeyip artmaya devam ederse 105-110 derece gibi değerlerde koruma amaçlı kendini kapatabilir. Bu durumda birden bilgisayarın mavi ekran verdiğini veya tamamen kapandığını görebilirsiniz.

HWMonitor – Detaylı Sistem Özelliklerini Görme Programı

Genel olarak, CPU sıcaklıklarınız izlenecek en önemli sıcaklıklar olacaktır. Ancak, sisteminizde anakart, CPU, grafik (ekran) kartı ve sabit sürücülerdeki sıcaklıkları görmek istiyorsanız, HWMonitor size bunu ve daha fazlasını sunar. Sıcaklık tablosu, fan hızları ve diğer değerler ile karşılaşacaksınız.

Bu rehberde bu programın kuruluşunu anlatmayacağız.

Sonuç

Bu rehberimizde işlemci sıcaklığını ölçmeyi ve sıcaklığa bağlı olarak olabilecek senaryoları değerlendirdik. Diğer rehberlerimizde görüşmek üzere.