iOS 13’ün Yeni Optimize Edilmiş Pil Şarj Teknolojisi

tarafından
iOS 13’ün Yeni Optimize Edilmiş Pil Şarj Teknolojisi

Birkaç yıllık iPhone’unuz varsa veya bilen birini tanıyorsanız, telefonun pil ömrünün yenisinden çok daha kısa olduğunun farkındasınızdır.

Günümüzün elektronik aksamındaki şarj edilebilir piller zamanla düşer ve bir şarjı tutma veya aynı tepe gücünü sağlamada daha az yetenekli hale gelir.

Bu, Apple’ın eski telefonların performansını kısıtlamasına neden olarak beklenmedik kapanmaların önüne geçmesine neden oldu; bu da sınıf davalarına neden oldu ve sonuçta 29 dolarlık bir batarya değiştirme programına sebep oldu.

İOS 13’te, Apple, telefonunuzdaki pilin tükenme hızını yavaşlatmaya yardımcı olması için En İyi Pil Şarjı adı verilen yeni bir özellik sunuyor. Tek bir şarjla pilinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmayacak, ancak pilinizin sahip olduğunuz yıllar boyunca aynı miktarda şarj tutmasına yardımcı olacak.

iOS 13 Optimize pil şarj teknolojisi

Piller zamanla yaşlanıyor

Tesla elektrikli otomobilinde, akü yüzde 90 dolu olduğunda varsayılan ayarı şarjı durdurmak üzere ayarlanmıştır. Bunu değiştirmek için arayüzü kullanabilirsiniz (yukarı veya aşağı), ancak varsayılan iyi bir sebepten dolayıdır.

Lityum-iyon piller şarj edilip boşaldıkça, içlerindeki kimyasal yapı bozulur. Çok sayıda şarj et ve deşarj çevrimi boyunca, bir seferde çok fazla şarj tutamaz veya çok fazla güç sağlayamazlar.

Bu olay, piliniz maksimum kapasitesine şarj olduğunda hızlanır. Tesla, akünün sağlığını zamanla korumak için varsayılan bir şarj limiti belirler. İPhone’unuzun 12 saat yerine 8 saat sonra ölmesinin ve pilinin değiştirilmesi pahalı olduğunu düşünüyorsanız, 80 mil sürüş mesafesini kaybetmeyi veya arabanızın pilini değiştirmeyi düşünün!

Şarjı sınırlayarak yaşlanmayı yavaşlatma

İOS 13’teki yeni Optimize Edilmiş Akü Şarjı seçeneğinin, Tesla’nın varsayılan yüzde 90’ındaki sınırla aynı şeyi yapması gerekiyor; gerekmediğinde tam olarak şarj olmamak üzere zamanla pilin ölmesini azaltır.

Yine de biraz farklı çalışıyor. Sabit bir kapak yerine, Apple ne zaman tam olarak ne zaman ihtiyacınız olduğunu ve ne zaman ihtiyacınız olmadığını anlamak için istihbarat kullanıyor. Apple bunu şöyle açıklıyor:

Yeni bir arayüz seçeneği, iPhone’unuzun tam olarak şarj edilme süresini azaltarak pilin yaşlanma hızını yavaşlatmaya yardımcı olur. iPhone, günlük şarj etme rutininizi anlamak için cihazda öğrenmeyi kullanır, böylece kullanmanız gerekene kadar yüzde 80’i geçmeyi bekleyebilir.

Diyelim ki, kullanım alışkanlıklarınızı analiz ederek, iPhone’unuzun telefonunuzu her zaman akşam 10 civarında taktığınızı ve ertesi sabah saat 7’ye kadar takılı bıraktığınızı varsayalım. Bir gün, saat 16: 00’da eklersiniz. İPhone’unuzun yalnızca yüzde 80’e ulaşması muhtemeldir, çünkü (geçmiş kullanımınıza bağlı olarak) bu kadar ücretin sizi her zamanki şarj sürenize kolayca götüreceğini bilir.

Bu muhtemelen bir aşırı basitleştirmedir. Apple’ın algoritması muhtemelen oldukça muhafazakardır, çünkü iPhone’unuz yalnızca yüzde 80’e ihtiyaç duyacağınıza karar verdiğinden hiçbir şey ücretsiz olmazdı.

Bu özellik etkinken, ne kadar sıklıkla şarj etmeniz gerektiğine dair gerçek bir fark yaşamamak umudumuz olur. Ancak, telefonunuzu üç veya dört yıl kullandıktan sonra, pil yeniyken yüzde 50 ila 60 yerine şarjın yüzde 80 ila 90’ını tutabilir, bu nedenle onu değiştirmeniz gerekmez.

iOS 13 Optimize pil şarj teknolojisi

Optimize edilmiş Pil Şarjı nasıl ayarlanır?

Mevcut iOS 13 beta sürümünde, Optimize Edilmiş Pil Şarjı özelliği varsayılan olarak devre dışıdır. Testler iyi giderse, Apple’ın varsayılan ayarı etkinleştirdiğini görmek şaşırtıcı olmaz, ancak pilinizin neden yüzde 80 oranında şarj etmeyi durduracağına dair net ve açık bir açıklama sağlar.

Etkinleştirmek istiyorsanız (ve muhtemelen yapmanız gerekir), yaptığınız şey budur:

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Batarya kategorisine tıklayın. Bir sürü pil istatistiği ve yukarıdan aşağıya doğru geçiş yapan bir “Düşük Güç Modu” göreceksiniz.
  3. Pil Sağlığı üzerine dokunun.
  4. Pil Sağlığı bölümünde, Pilinizin ne kadar kapasiteye sahip olduğunu, ne kadar azaldığını gösteren iyi bir gösterge ile birlikte, Optimize edilmiş Pil Şarjı için yapılan geçişin bir gösterimini göreceksiniz.

En iyi duruma getirilmiş pil şarjı etkinken, bazen pilinizin yüzde 80 şarj etmeyi bıraktığını görebilirsiniz, ancak endişelenmeyin! Şarjı arttırmaya çalışırken uzun süre beklemeyin, telefonunuzu normal şekilde kullanın. Apple’ın batarya kullanım alışkanlığınızla ilgili istihbaratı doğruysa, bir şey olmaz.

 

Pil ömrünü artırmak için diğer ipuçları

Bataryanız, yalnızca şarj etmekten ve deşarj etmekten veya bekletmeden maksimum şarj olmaktan daha fazla tükenir. İPhone’unuz, pili iyi durumda tutmaya yardımcı olmak için karmaşık bir şarj devresine sahiptir, bu yüzden pili iyi çalışır halde tutmak için fazla bir şey yapmanız beklenmemelidir. Yine de, iPhone’unuzun pilinin mümkün olan en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilecek diğer ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

  • Aşırı sıcaktan kaçının. Telefonunuzu çok sıcak bir araçta şarj etmek, kötü bir fikirdir.
  • Çok soğuktan çok sıcak ortama hızlı değişiklikler piliniz için de kötü bir olaydır.
  • Bataryanızın tamamen boşalmasına izin vermeyin. Mümkünse yüzde 20’nin üzerinde tutulması, daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.
  • Telefonunuzu bir hafta veya daha uzun süre kullanılmayacaksanız, pili yüzde 80’in altına ve yüzde 30’un üstüne çıkana kadar tüketin, ardından tamamen kapatın .
  • Kullanım alışkanlıklarınızı öğrenin ve Optimize Edilmiş Pil Şarj etme özelliği daha fazla şarj etse bile, iPhone’unuzu tam olarak şarj etmeyin.