Instagram Karanlık Mod Nasıl Kullanılır ? Android Ve iOS’ta Karanlık Modu Açma Rehberi

tarafından
Instagram Karanlık Mod Nasıl Kullanılır ? Android Ve iOS’ta Karanlık Modu Açma Rehberi

Instagram karanlık mod nasıl kullanılır ? Instagram Karanlık Mod nasıl açılır ? Dark modu, gece modu instagram, karanlık mod (gece modu) bilindiği gibi yeni yeni çoğu uygulama geliştiricilerin eklediği özellik haline geldi. Yeni sürüm Android kullanmıyorsanız da bu modu açabilirsiniz. Aşağıda Android 4.2 4.4, Androd 5, Android 6, Android 7 Android 8, Android 9, Android 10 instagram karanlık mod ve iOS karanlık mod yapılışını anlattık. Yapılış rehberi için okumaya devam edin.

Özellikle gece geç saatlerde ışık yoğunluğundan dolayı gözlerde beyaz tema yorucu oluyor. Kullanıcıların gece saatlerinde en iyi verimle kullanılması için tasarlanan bu mod beğeni görmeye devam ediyor.

Bir diğer artı özelliği ise OLED ve AMOLED ekranlar karanlık, siyah, gece modunda daha az batarya tüketirler. Bunun aksine LCD paneller ise üretilme tekniğinden dolayı arka planda hala beyaz ışık vermeye devam ettiğinden bunun bir katkısı olmaz. Gözü yormayı azaltabilir fakat pil performansına gözle görülür katkısı yoktur.

Bazı kullanıcılar ise görünüş olarak kendilerine daha iyi hitap ettiğine inanarak bu karanlık mod trendine geçmeye başladılar. Kullanıcıların bazılarının telefonları bunu kendi gece moduyla entegre olarak yapsalar da tam olarak Instagram’a gelmesi zaman aldı. Peki bu modu nasıl kullanırsınız ? Bu modu nasıl açarsınız veya nasıl kapatabilirsiniz ? Gelin biraz da bunlardan bahsedelim.

Instagram Karanlık Mod Nasıl Kullanılır

Instagram Karanlık Mod Nasıl Açılır ?

Instagram’ı karanlık modda kullanmak için öncelikle son sürüm Instagram versiyonunu kullandığınızdan emin olun.

Bundan emin olduktan sonra Android 9.0 Pie sürümü altındaysanız ne yazık ki bu özelliği uygulama yüklemeden yapamıyorsunuz. Fakat telefonunuz Android 9 altında ve çok eski değil ise bunu yapan bir uygulama var ve boyutu ise yaklaşık 2 MB boyutu var.

Bazı telefonlarda ise bu uygulama etki etmiyor. Android 6 üstü telefonlarda rahatlıkla çalışacaktır. Fakat Android 4.x üstü kullanıcılar da deneyebilir. Ayrıca belirtelim bu uygulama her uygulamayı karanlık moda sokamıyor.

Apple kullanıcıları ise iOS 13.0 altında bu işlemi gerçekleştiremiyorlar. (Jailbreak hariç tabii ki. Jailbreak ne bilmiyorsanız hiç kalkışmayın. Sorumluluk kabul etmiyoruz.)

Instagram’ı Android’te Karanlık Modda Kullanma

Android 9.0 ve Üstü Kullanıcılar

Android 9.0 ve üstü sürüm kullanıyorsanız karanlık modu açmak için bildirim çubuğunu kaydırarak orada Night Light veya Gece Modu olarak görebilirsiniz. Orada değil ise Ayarlar menüsüne girerek, Siyah Tema, Karanlık Tema, Karanlık Mod, Gece Modu gibi terimleri arayarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Kapatmak için ise yapacağınız gayet basit, eski olan ayar neyse onu tekrar seçeceksiniz veya üstüne geri tıklayacaksınız. Bu ayarı seçtiğinizde otomatik olarak son sürüm Instagram kullanıyorsanız Instagram da karanlık modda olacak.

Instagram karanlık mod açma

Android 9.0 Altı Kullanıcılar (Android 4-5-6-7-8)

Bazı telefon üreticileri hariç maalesef bu özellik kullanıcılarda yok. Bunun için Dark Mode isimli uygulamayı yüklemeniz gerekli. Uygulama Root istemiyor. Uygulamanın boyutu 2 MB olmasına rağmen işlevini yerine getiriyor. Dark Mode uygulamasını bu linkten veya Google Play Store’dan indirin ve kurun.

Uygulama gerçekten basit arayüzlü. Önünüze Day Mode, Night Mode, Auto seçenekleri gelecek. Night Mode seçeneğini işaretlerseniz size karanlık modu sunuyor. Bu ayarı seçtiğinizde otomatik olarak son sürüm Instagram kullanıyorsanız Instagram da karanlık modda olacak.

Instagram karanlık mod açma

Bu uygulamanın desteklediği karanlık moda sahip uygulamalar değişkenlik gösteriyor. Ama genelde Play Store, Instagram, YouTube (kendiniz de manuel aktifleştirebiliyorsunuz) bu uygulamalar karanlık moda sahip oluyor. Kapatmak için ise yapacağınız gayet basit, Day Mode seçeneğine tıklayarak eski görünüşe geçebilirsiniz.

Instagram’ı iOS’ta (Apple Cihazlar) Karanlık Modda Kullanma

Bunun için iOS 13.0 ve üstü kullanıyor olmalısınız.

Instagram karanlık mod açma iOS

  • Ayarlar menüsüne girin.
  • Ekran ve parlaklık seçeneğine tıklayın.
  • Akabinde “Koyu Mod“u seçin.
  • Artık Instagram karanlık modda çalışacaktır.

Kapatmak içinse tekrardan “Açık Mod“a getirmelisiniz.

Bunların dışında Instagram arayüzünden karanlık modu açıp kapatma ile herhangi bir ayar bulunmuyor. Fakat ileride Instagram ekibi bunu opsiyon olarak Instagram’a ekleyebilirler. Yorumlardan görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Ayrıntılı destek almak istiyorsanız Forum adresimize bekleriz.