Instagram İçin En İyi Hashtag (Etiket) Nasıl Bulunur?

tarafından
Instagram İçin En İyi Hashtag (Etiket) Nasıl Bulunur?

Instagram hashtag, En iyi hashtag [#] (etiket)’leri nasıl bulacağınızı öğrenmek, Instagram hesabınız için oldukça başarılı ilerleme kaydetmenizi sağlayabilir. Fotoğraflarınızdaki doğru etiketlerle, içeriğinizi çok daha büyük bir kitle tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, fotoğraflarınızın, eklediğiniz her bir hashtagın ‘üst’ bölümünde çıkma şansını arttırırsınız. Ayrıca daha fazla kişi göreceğinden keşfet bölümüne de çıkmanızı sağlar. Bu yazımızda en iyi instagram etiket (hashtag) nasıl bulunur ? , instagram etiket nasıl seçilir ? gibi konulara değineceğiz.

İçeriğinize uygun hashtagleri bulmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları ve püf noktaları vardır ve biz bu kılavuzda bunların üzerinden geçeceğiz. Etiketleri bulmak için iki sağlam strateji ve bulduğunuz etiketlerin etkili olduğundan emin olmak için bazı genel kılavuzlar sunacağız.

Instagram

Instagram Hashtag (Etiket) İpuçları

Başlamadan önce Instagram hashtag’lerini kullanırken uymanız gereken iki kural var. Birincisi, 30’dan fazla hashtag kullanamazsınız. İkincisi, yalnızca içeriğinizle ilgili hashtagleri bulmanız gerekir. Bu iki kuralı yapmazsanız gönderi spama düşebilir hatta bunu sürekli yaparsanız hesabınıza shadowban uygulanabilir. Shadowban bir ban (hesap yasaklanması) türüdür fakat hesabınıza erişmenizi engellemez, hesabınızın etkileşimi aşırı düşer. Yani yükselmek imkansız hale gelebilir.

İçerik ile hashtag için örneğin, oyun içeriği yaparsanız, video oyunlarıyla ilgili herhangi bir etiket işe yarayacaktır. Fakat örneğin CS:GO oyununu oynuyorsunuz #csgo hashtagı kullanmalısınız. Onun yanında örneğin #pubg etiketi kullanmamalısınız.

Instagram etiket bulmak

Fazla etkileşim için popüler olan hashtag’leri bulmaya çalışmalısınız. Bir etiket üzerine dokunduğunuzda, bu etiket hakkında kaç tane mesaj gönderildiğini göreceksiniz. Bu size ne kadar büyük olduğu hakkında çok şey söyler. Örneğin #gaming’in 29 milyon mesajı var. #instagamer’da 3 milyon var. Üç farklı kategoride hashtag bulmanızı öneriyoruz.

  • 100.000 ya da daha az (8 etiket)
  • 500.000 ya da daha az (8 etiket)
  • 5 milyon ya da daha az (8 etiket)

Yukarıdaki her kategoride 8-9 hashtag bulmalısın. Fakat toplamda 30’u geçmemeli.

Bu şekilde, daha küçük hashtaglerde daha çok görülme şansınız olur. Büyük hashtaglerde fazla içerik olduğundan kaybolma durumunu engellemiş olursunuz.

Ayrıca fotoğraflardan çok video yayınlamayı da düşünmelisiniz çünkü genellikle videolar Instagram’da daha çok etkileşim alır ve içeriğiniz daha fazla ilgi görürse keşfet bölümüne girme şansınız artacaktır.

Popüler etiketleri bulmak

Yukarıda açıklanan bilgilerle, ilk hashtag grubumuzu bulma zamanı. Popüler bir hashtag bularak başlayan, ardından ilgili alan üzerinden daha az popüler etiketlere dallanan bir yöntem kullanacağız.

Popüler bir etiket bulmak oldukça kolaydır. Moda hesabı için #moda, #giyim, #fashion ve bunların daha az popüler türevleri gibi, basketbol hayranı hesabı için #basketbol, #basketball, #lebronjames, #sport gibi ve bunların daha az popülerlerini kullanın.

#gamer etiketi çok popüler olduğu için şimdilik bizim için etkileşim kazandıramayacak kadar popüler, ancak çok sayıda ‘ilgili’ etiket var. Popülerliği görmek için bunların her birine dokunabiliriz. Daha az popüler olanları bulmak için ilgili bölüme göz atabilirsiniz. Örneğin #instagamer etiketini bulduk.

Sonunda, 24 hashtag’ın tam bir listesine sahip olacaksınız, telefonunuzda kullanımını kolaylaştırmak için sosyal medyadaki bir arkadaşınıza mesaj olarak kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Etiketleri Popüler Hesaplardan Kopyala

Diğer bir yöntem ise popüler hesaplardan hashtag’leri kopyalamak olacaktır. Bu işe yarayabilir, ancak daha az etkili sonuçlar aldım. Bazen bu hesaplar zaten çok popülerdir, bu yüzden kullandıkları etiketler pek de önemli değil. #gaming, #oyun gibi daha popüler bir etiketlere göz atmak ve oradaki en üst bölüme çıkan yayınları bulmak en iyisidir.

Hashtag Sonuçlarında Gösterilmeyen İçeriğinizden Kaçının

Şimdi 30’a yakın hashtage sahip olmalısın, fakat dikkatli olunması gereken şeyler var. Bazen, aynı etiketi çok fazla kullanırsanız gönderileriniz hiç görünmez. Bu nedenle, hashtagleri gönderdiğiniz içerik ile ilgili süper alakalı olabilecekleri kullanın.

Örneğin, bir pişirme hesabınız varsa, #doublechocolatemuffin kullanabilirsiniz. Ardından, çok büyük etiketler için bir ya da iki nokta kaydedebilirsiniz. #gaming veya #cooking gibi bir etiketin üst kısmına girme şansı çok küçük, ancak bir şekilde gerçekleşirse, inanılmaz bir şekilde etkileşim alabilirsiniz.

Son olarak, gönderinizi bir miktar gerçek metinle paylaştığınızdan emin olun. Gönderinin içerdiklerinin küçük bir açıklaması veya arkasındaki bir hikaye, Instagram’ın spam için hata yapmadığından emin olacaktır. Aynı zamanda katılımın artmasına yardımcı olabilir.

Özet

Özet olarak, uygun etiketleri bulmak için yukarıda listelediğimiz iki hashtag yönteminden birini kullanabilirsiniz. 30’dan fazla etiket göndermediğinizden emin olun ve kullandığınız tüm etiketlerin alakalı olup olmadığını kontrol edin.

Tabii ki bunların hepsini yaptığınızda süper bir etkileşim alamayabilirsiniz. Biraz şans ve içeriğinizin kalitesine bağlı olarak etkileşim kazanırsınız.

Instagram’da hashtag bulma konusunda herhangi bir sorunuz olursa, yorum bıraktığınızdan emin olun ve en kısa sürede cevap vereceğim.