Huawei’nin yüzlerce ABD işçisini işten çıkaracağı bildirildi

tarafından
Huawei’nin yüzlerce ABD işçisini işten çıkaracağı bildirildi

Wall Street Journal’a göre , Çin telekomünikasyon şirketi Huawei’nin ABD’de yüzlerce işçiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Şirket, son aylarda Trump yönetiminin şirkete ABD satışlarını fiilen yasaklayarak, olası güvenlik tehditlerini öne sürerek ve halen devam eden ABD-Çin ticaret savaşı sırasında fiilen yasak verdiğini söyledi.

Huawei İşten Çıkartıyor

WSJ’ye göre, Huawei, bir dizi araştırma laboratuvarını işleten Futurewei Technologies adlı bir araştırma kuruluşunda çalışanları işten çıkarmayı planlıyor. Huawei’nin, bazı Çinli çalışanların Çin’e geri taşınması seçeneğinin şirket içinde kalmasına izin vereceği bildiriliyor. Bazı çalışanlara, yakın zamanda planlanan diğer işten çıkarmalar ile birlikte, kendilerine bırakılacağı bildirildi.

Mayıs ayında, Beyaz Saray , ABD Ticaret Sekreteri’nin ABD’ye ABD şirketlerinin ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğu varlıklara satışlarını önleme yetkisi vermesine izin veren bir emir verdi. Sonuç olarak, Huawei artık ürünleri için ihtiyaç duyduğu bazı parça ve yazılımları satın alamıyor. Huawei, ABD’nin geçen ayki satış yasağından bir miktar geri kazanıyor gibi gözükse de, Trump yönetimi, iki ülke arasındaki farkları çözene kadar olayların değişmeyeceğini belirtti.