Link Sonundaki .PHP .HTML Uzantısını Gizleme – SEO’ya Etkili

tarafından
Link Sonundaki .PHP .HTML Uzantısını Gizleme – SEO’ya Etkili

Bu yazımızda sizlere .php uzantısını veya .html uzantısını silmeyi ve link sonundaki / silmeyi göstereceğiz. Link sonundaki .PHP .HTML uzantısını gizleme işlemi yapılışı için bu rehbere devam edin. SEO kriterleri olarak artık çoğu site bu uzantıları kullanmamayı tercih ediyor. Bu şekilde arama motorlarında yükselmeyi hedefleyebilirsiniz. .htaccess ayarı ile 301 yönlendirmesi yaparak .php veya .html uzantısını gizleyebilirsiniz. Yani https://siteadresi.com/anasayfa.php adresi yapacağınız özelleştirmeler ile https://siteadresi.com/anasayfa gibi gözükecek.

Başlamadan önce .htaccess dosyanızın yedeğini almayı unutmayın. Öncelikle bu dosyanın ne olduğuna ve neler yapabileceğini konuşalım.

.htaccess nedir ?

.htaccess, Apache Web Server yazılımını çalıştıran web sunucularında kullanım için bir yapılandırma dosyasıdır. Bir .htaccess dosyası ‘Apache Web Sunucusu üzerinden yüklenen’ bir dizine yerleştirildiğinde, .htaccess dosyası Apache Web Sunucusu yazılımı tarafından algılanır ve yürütülür. Bu .htaccess dosyaları, Apache Web Server yazılımının sunduğu ek işlevleri ve özellikleri etkinleştirmek, devre dışı bırakmak üzere Apache Web Sunucusu yazılımının yapılandırmasını değiştirmek için kullanılabilir. Bu özellikler, örneğin bir 404 dosya bulunamadığında bir hata oluştuğunda veya içerik şifresi koruması veya görüntüdeki hot link engellemesi gibi daha gelişmiş işlevler için temel yönlendirme işlevselliğini içerir.

.PHP .HTML uzantı gizleme .htaccess kodları

Yönlendirmeler PageSpeed Skorunu Etkiliyor Mu ?

Hayır. Bir makaleye göre Google http den https’ye www versiyonuna vs. yönlendirildiğinde bu ne PageSpeed skorunu ne de SEO’yu etkiliyor.

.htaccess ile .PHP .HTML Uzantısını Gizleme Ve Link Sonunda / Silme

Bu işlemi uğraşmadan yapmak isterseniz .htaccess dosyasına aşağıdaki kodları girdiğinizde Tüm PHP veya HTML dosyalarının uzantılarını siler. Siz belki yapacağınız projede bunun zararını görmeyebilirsiniz fakat benim tecrübelerime dayandığında kullandığım bazı projelerde JavaScriptten çağırılan .php uzantılı dosyaları okumadığını gördüm. Kod aşağıdaki gibidir.

PHP uzantısını silmek için

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteRule ^([^\.]+)$ $1.php [NC,L]

HTML uzantısını silmek için

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteRule ^([^\.]+)$ $1.html [NC,L]

Kodlarını kullanabilirsiniz. Fakat bu kodlar tüm php dosyalarının uzantılarını sildiği için problem oluşturabiliyor.

Kendi kullandığım ve biraz uğraştırıcı olan yol için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine On
RewriteRule ^index.*$ index.php [NC]
RewriteRule ^dosyaismi.* dosyaismi.php [NC]
RewriteRule ^dosyaismi2.* dosyaismi2.php [NC]
RewriteRule ^dosyaismi3.* dosyaismi3.php [NC]
RewriteRule ^dosyaismi4.* dosyaismi4.php [NC]
ErrorDocument 404 /404.php

Dosyaismi olan yerlere .php uzantılı dosyaları yazmanız gerekmekte farklı isimler olursa kod kullanılmıyor.

Link sonundaki / silmek için

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*)/$ /$1 [R=301,L]

Bu kodları kullanarak yapabilirsiniz.

Teknoloji Dostu Forumuna üye ol! Soruların varsa konu açabilirsin! Forumda yeni konu açıp sorunu belirtirseniz yardımcı olacağız. Bize daha fazla destek olmak için yorumdan görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Teknoloji Dostu sitesi olarak bu desteklere ihtiyacımız var. Bize sosyal medya adreslerinden de ulaşabilirsiniz. Yazılarımızı sosyal medyada paylaşarak bize çok büyük bir destek sağlamış olursunuz. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere.