Hard Diskler Hakkında Çok Az Bilinen 12 Şey

tarafından
Hard Diskler Hakkında Çok Az Bilinen 12 Şey

Büyük ve küçük tüm bilgisayarlarımızın bir tür sabit diski vardır ve çoğumuz bunun yazılımımızı, müziğimizi, videolarımızı ve hatta işletim sistemlerimizi saklayan bir donanım parçası olduğunu biliyoruz. Bunun ötesinde, muhtemelen her yerde bulunan bilgi işlem ekipmanı hakkında bilmediğiniz en az birkaç şey var:

Hard Disk Az Bilinenler

10 MB XCOMP Hard Disk Reklamı

Hard Diskler Hakkında Az Bilinenler

 1. İlk sabit sürücü olan 350 Disk Depolama Birimi, mağaza raflarında çıkmadı – nedeni aşağıdaki maddede, aynı zamanda IBM tarafından Eylül 1956‘da piyasaya sürülen eksiksiz bir bilgisayar sisteminin parçasıydı … evet, 1956!
 2. IBM, bu şaşırtıcı yeni cihazı 1958’de diğer şirketlere göndermeye başladı, ancak muhtemelen kargo bir hayli zorlu olmuştur 🙂 Çünkü dünyanın ilk sabit diski endüstriyel bir buzdolabının büyüklüğündeydi ve bir tonun üzerinde idi. Bununla birlikte, 1961’de bu sabit sürücünün ayda 1.000 doların üzerinde kiraladığı göz önüne alındığında, nakliyesi de epey pahalıydı.
 3. Amazon’da 200 ABD dolarının biraz üzerinde satış yapan 8 TB Seagate modeli gibi ortalama bir sabit disk, ilk IBM diskinden 300 milyon kat daha ucuz. 1960 yılında bir müşteri bu kadar depolama isteseydi, 77.2 Milyar ABD Dolarına mal olacaktı, bu yıl Birleşik Krallık’ın tüm GSYİH’sından biraz daha fazla olacaktı!
 4. IBM’in bir sabit sürücünün hafızası yaklaşık 4 MB’ın altında toplam kapasiteye sahipti. Günümüzde ise 2015’in sonundan itibaren Samsung, en büyük sabit disk olan 16 TB PM1633a SSD‘nin rekorunu elinde bulunduruyor, ancak 8 TB sürücüler çok daha yaygın.
 5. Ucuz ama büyük sabit diskler, Backblaze gibi şirketlerin verilerinizi kendi yedek diskleriniz yerine sunucularına yedekleyebileceğiniz bir hizmet sunmasına olanak tanır. 2019’un başlarında, bunu yapmak için 106.238 sabit disk kullanıyorlardı.
 6. 2013 raporuna göre, tüm bu filmleri depolamak için 3.14 PB (yaklaşık 3,3 milyon GB) sabit disk alanına ihtiyaç duyan Netflix’i düşünün!
  Netflix’in ihtiyaçlarının büyük olduğunu mu düşünüyorsunuz? Facebook, 2014 ortalarında sabit disklerde 300 PB‘ye yakın veri depolamıştı. Kuşkusuz bu sayı bugün çok daha büyük.
 7. Sadece depolama kapasitesi artmakla kalmadı, aynı zamanda boyut da azaldı … büyük ölçüde. Bugün tek bir MB, 50’lerin sonunda bir MB’den 11 milyar kat daha az fiziksel yer kaplıyor. Başka bir açıdan bakıldığında: Cebinizdeki 256 GB‘lık akıllı telefon, 1958 dönemli sabit sürücülerle tamamen dolu 54 Olimpik yüzme havuzuna eşdeğerdir.
 8. Birçok yönden, bu eski IBM sabit diski modern sabit disklerden farklı değildir: her ikisinde de dönen plaklar ve veri okuyan ve yazan bir kola bağlı bir kafa bulunur.
 9. Bu eğirme plakaları oldukça hızlıdır, sabit sürücüye bağlı olarak genellikle dakikada 5.400 veya 7.200 kez döner.
  Tüm bu hareketli parçalar ısı üretir ve sonunda çoğu zaman yüksek sesle arıza yapmaya başlar. Bilgisayarınızın yaptığı yumuşak gürültü muhtemelen fanların havayı sirküle etmesidir, ancak diğer düzensiz olanlar genellikle sabit sürücünüzden gelir.
 10. Hareket eden şeyler sonunda yıpranır bunu biliyoruz. Bunun ve diğer bazı nedenlerden dolayı, hareketli parçası olmayan SSD (Solid State Drive), geleneksel sabit sürücünün yavaş yavaş yerini alıyor.
 11. Ne yazık ki, ne geleneksel ne de SSD’ler sonsuza kadar küçülmeye devam edemez. Bunun anlamı, gelecekte verileri farklı şekillerde depolamamız gerektiğidir. 3D depolama, holografik depolama, DNA depolama ve daha fazlası gibi birçok bilim kurgu sondaj teknolojisi şu anda geliştirilmektedir.
 12. Bilim kurgu hakkında konuşan Star Trek’in Android karakteri Data, bir bölümde beyninin 88 PB olduğunu söylüyor. Bu Facebook’un verilerinden çok daha az.