Google Asistan Şimdi de Sayfaları Sesli Okuyacak!

tarafından
Google Asistan Şimdi de Sayfaları Sesli Okuyacak!

Google yakın zamanda Asistan‘ın ekran okuma özelliğini kullanıma sunacak. Bu özellik Ocak 2020‘de CES ve YouTube‘da duyuruldu ve özelliğin lansman sırasında 42 dil için destek içerdiği belirtilmişti.

Google Asistan

Google Asistan doğrudan Android işletim sisteminde yerleşik olduğundan, yakın zamanda “Hey Google, oku” dediğinizde ekrandaki kelimeleri analiz edecek ve Google Asistan ekranınızdaki metinleri yüksek sesle okuyacaktır. Ekrana dokunduğunuzda ise Google Asistan kelimeleri atlayarak aşağıya doğru ilerleyecek. Asistan istediğinizde bu sayfalardan notlar alabilecek ayrıca Asistanın ses hızını da ayarlayabileceksiniz.

Asistan ayrıca metni okurken okunan metnin altını çizecek bu da bazı engelli insanlara kolaylık sağlayacaktır.

Peki ya iOS ne olacak?

iPhone‘lar, iOS‘ta Speak Screen adı verilen benzer bir özelliğe sahip ancak bu özellik Erişilebilirlik ayarlarında mevcut. Bu da onu açmanız ve ardından etkinleştirmek için iPhone ekranınızın üstünden aşağı doğru kaydırmanız gerektiği anlamına gelir. Android, sesi olan herkesin, sürüş sırasında kullanışlı olabilecek okumayı etkinleştirmesine izin verecektir.

Eğer Android telefonunuzda bu özellik yok ise yakın zamanda geleceği kesin. Bazı telefonlar kademeli olarak bu güncelleştirmeyi aldılar bile.