FreeDOS Nedir ? FreeDOS Laptop Alınır Mı ?

tarafından
FreeDOS Nedir ? FreeDOS Laptop Alınır Mı ?

Yeni bir masaüstü bilgisayar, laptop satın almanızda önemli faktörlerden biri işletim sistemidir. Peki, Windows yerine FreeDOS‘lu bilgisayarların farkı nedir? FreeDOS alınır mı ? FreeDOS nedir? FreeDOS bilgisayarının özellikleri nelerdir? Bir bilgisayar satın aldığımızda, onu en ince ayrıntısına kadar inceliyor ve en iyi özelliklere sahip olup olmadığını araştırıyoruz. Ancak bu araştırma genellikle donanım ile sınırlıdır. Yazılım tarafı genellikle es geçilebiliyor. Laptopda fiyatın ucuzlamasını sağlayan FreeDOS alınır mı ? Bu yazıda bunlardan bahsedeceğiz.

Freedos Nedir ?

Aslında, FreeDOS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Adından da anlaşılacağı gibi, ücretsizdir. Özgürlüğünün kaynağı, herhangi bir ticari amaç gözetilmeksizin vakıf tarafından geliştirilmesine, yani açık kaynak olmasına bağlıdır. Bu yazılımı istediğiniz gibi kullanabilir ve geliştirebilirsiniz.

FreeDOS Neden Alınmalı veya Alınmamalı ?

Bu sorunun birden fazla yanıtı var. Her şeyden önce fiyat karşılaştırması ile başlayalım; bazı kullanıcılar Windows’a para vermek istemiyor bunun nedeni ise FreeDOS ortalama 300-400 lira daha ucuza geliyor.

Benim kendi fikrimce bu düşünce tamamen yanlış. *Bazı durumlar hariç* FreeDOS almamalısınız. Windows bilgisayar üreticilerine hazır OEM olarak daha uyguna veriyor. İnternette satılan 20-30 liralık ürün anahtarları ise sahte olduğu kanıtlandı. Windows’un kendi sitesinde Windows Home 1.299₺ , Windows 10 Pro ise 1.899₺ olarak belirtiliyor. Korsana karşı olduğumuz için crack yolları da var fakat yasal olarak da etik olarak da uygun değil. Her zaman güncelleştirmeler, güvenlik ve yapılan emeğin, çabanın karşılığı için orijinal yazılımlar kullanmalısınız.

Şimdi de FreeDOS’u neden alabileceğinizden bahsedelim.

Eğer yazılımcı vs. iseniz bilgisayarınızda Windows işletim sistemini kullanmamak isteyebilirsiniz. Böylece bu kullanıcılar bilgisayarlarına Linux, Pardus vb. Linux tabanlı işletim sistemleri kuracaklardır. Linux tabanlı işletim sistemleri ücretsizdir ve bilgisayarlarla tamamen uyumludur.

Bir diğer ihtimal ise bilgisayarı satın alacak olan kullanıcı zaten Windows lisansını satın almış olabilir. Bunun için bir Windows lisansı satın almak hem gereksiz hem de ekstra maliyet olacaktır.

FreeDOS bilgisayara Windows nasıl kurulur?

Aslında, bu işlem normal bir formattan farklı değildir. Kullanıcının bir Windows CD’si veya yüklenebilir bir USB aygıtı varsa, olağan prosedürü kullanarak Windows’u yükleyebilir. İlk olarak, önyükleme listesindeki CD veya USB seçilir ve bilgisayar yeniden başlatılır.

Kurulum ekranı otomatik olarak belirir. Bu ekranda kullanıcı bilgileri, tarih-saat, klavye seçenekleri ve diğer özellikler seçilir. Bölümde, kullanıcı istediği her şeyi yapabilir. Bizim önerimiz, belirli bir parçayı yedek olarak ayırmanız, yani bir D diski oluşturmanızdır.

Bunu yapmak için, diski biçimlendirmeniz ve ardından sağ tıklayarak bölünmüş disk seçeneğini belirtmeniz gerekir. Burada boyutu girmek için ekrana gireceksiniz. Kapasiteniz darsa, sistemin bir kısmını geniş tutmak sizin yararınıza olacaktır.

Daha sonra ister o anda Windows ürün anahtarınızı girebilir isterseniz de 15 veya 30 gün sonra girebilirsiniz. 15 veya 30 günün sonunda sağ altta Windows Orijinal değil, Windows’u Etkinleştir imgesi belirecek ve artık güncelleştirme, güvenlik ve performanstan mahrum kalacaksınız. Tabii ki bir diğer seçenek Crack, yasa dışı ürün anahtarları vs. ile bunu kaldırabilirsiniz. Daha önceden de dediğimiz gibi yasal olarak da etik olarak da uygun değil.