Facebook, Coronavirüsü Fırsatçılığına Karşı Maske Reklamlarını Yasakladı!

tarafından
Facebook, Coronavirüsü Fırsatçılığına Karşı Maske Reklamlarını Yasakladı!

Facebook, fırsatçılığa karşı maske satışı reklamlarını ve ticaretini geçici olarak durdurma kararı aldı. eBay ve Amazon da ayrıca belirli COVID-19 ilanlarına karşı adımlar attı.

Facebook Coronavirüs Maske Reklamlarını Yasakladı.

Facebook şirketi yüz maskeleri için reklam ve ticaret ilanlarını askıya aldığını belirterek “Halk sağlığında acil durumu lehine çevirmeye çalışanları görürsek politikalarımızda gerekli güncellemeleri yapacağız.”  dedi. Facebook, önümüzdeki birkaç gün içinde kararı uygulamaya başlayacak.

Perşembe günü, eBay koronavirüs ile ilgili bazı listeleri yayınladı ve Amazon bu hafta yüz maskeleri ve el dezenfektanı gibi ürünler üzerinde fiyat artışı yapan satıcıları sıkıştırdığını söyledi.

Facebook Coronavirus Maske Reklamlarıyla İlgili Yazı Yayınladı

Facebook, Cuma günkü yazısında, “Marketplace’teki tıbbi yüz maskeleri gibi ürünleri satan reklamları ve ticaret ilanlarını geçici olarak yasaklıyoruz.” dedi. “İnsanların ticaret yüzeylerindeki ürün listelerinde koronavirüs ile ilgili sağlık, tıbbi alanda fırsatçılık yaparak virüsten korunma garantisini sunan ilanları yasaklıyoruz. Ekiplerimiz COVID-19 durumunu yakından izliyor ve halk sağlığı acil durumundan yararlanmaya çalışan insanlar görürsek politikalarda gerekeni yapacağız.” şeklinde açıklama yaptı.

Uzmanlar COVID-19 ve diğer solunum hastalıklarına karşı korunmak için yüz maskeleri takmalarını tavsiye etmediğini söylüyor. Uzmanlara göre yüz maskeleri belirtileri gösteren kişiler tarafından takılmalı. Bir sağlık kuruluşu “Yüz maskeleri, hastalığın başkalarına yayılmasını önlemek için COVID-19 belirtileri gösteren kişiler tarafından kullanılmalıdır” şeklinde açıklama yaptı. “Yüz maskelerinin kullanımı, sağlık çalışanları ve yakın ortamlarda (evde veya bir sağlık kuruluşunda) birine bakan kişiler için de çok önemlidir.”

Instagram da ayrıca kriz durumundan yararlanan fırsatçı reklamları yasaklıyor, ayrıca, bazı hashtag’leri engelliyor.

Önümüzdeki günlerde Facebook’un aldığı kararları hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/facebook-bans-face-mask-ads-to-curb-coronavirus-exploitation/