Eski Domain Yeni Domaine Nasıl Yönlendirilir ? 301 Ve CloudFlare

tarafından
Eski Domain Yeni Domaine Nasıl Yönlendirilir ? 301 Ve CloudFlare

Merhaba Teknoloji Dostları ! Bu yazımızda sizlerle kendi tecrübelerimden de bahsederek eski domaini yeni domaine yönlendirmeyi göstereceğiz. Bu makale eski domain yeni domaine nasıl yönlendirilir ? Eski alan adı yeni alan adına yönlendirme işlemi nasıl yapılır ? 301 yönlendirmesi nasıl yapılır ? .htaccess ile 301 yönlendirmesi nasıl yapılır ? Eski Domain Yeni Domaine Yönlendirme gibi soruların cevaplarını içeriyor olacak. Makaleyi okuduğunuz halde yine kafanızda sorular oluşursa  Teknoloji Dostu Forumuna 5 saniyede üye olup konu açarsanız yardım ederim.

Domain Alan Adı yönlendirme

Eski Domain Yeni Domaine Yönlendirme Yolları

1) .htaccess kullanarak

2) Domain panelinizden

3) CloudFlare kullanarak

4) Başka bir yönlendirme servisi kullanmak(bu yazıda yer almayacak)

Öncelikle bu yollardan en tavsiye ettiğim 3. yol yani CloudFlare kullanaraktır. Sebebine gelince hosta sahip olmanıza gerek yok. Yani sadece CloudFlare’ye kaydolup domain NS adreslerini CloudFlare’nin önerdiği şekilde yaparsanız. Bu yol hostinge sahip olmadan(veya hostinginizde sadece tek alan adı desteği var ise), eski domaininiz Google’ye indexliyse her url’yi* yeni domainize yönlendirebileceksiniz.

*Url yapısı yeni siteyle aynı olmalıdır örneğin eski sitenizin adresi example.org/yazi-adresi/ yeni siteniz example.com/yazi-adresi/ olduğunda otomatik olarak o yazıya yönlendirilir.

1) .htaccess ile Eski Alan Adını Yeni Alan Adına Yönlendirme

Öncelikle bu yol için hostinge sahip olmanız gerekmekte yani örneğin hostinginizde sınırsız alan adı hakkınız var. Yeni siteyi eklediniz eski site duruyor sadece dosyaları taşıdınız. Bu yolu deneyebilirsiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız ona ayrı bir şekilde eklenti kurup tamamen SEO kaybetmeden yönlendirme yapabilirsiniz. Fakat bu yazımızda onu yapmayacağız.

.htaccess dosyanızı açın ve aşağıdaki kodu kendinize göre düzenleyin.

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eskisite.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ https://www.yenisite.com$1 [R=301,L]

 

2) Domain( Alan Adı ) Panelinizden Yönlendirme

Bu yöntem panelden panele değişmekte. Domain sağlayıcınıza danışarak veya keşif yaparak öğrenebilirsiniz. Bazı sağlayıcılarda tamamen URL yönlendirmesi olmuyor. Örneğin Google’ye linkli bir web siteniz var. example.org/yazi-adresi/ bazı sağlayıcılarda bunu example.com a yani ana sayfaya ancak yönlendirebiliyorsunuz. Fakat bazı sağlayıcılarda direkt de yönlendirme olabiliyor. Müşteri destekden bilgi alın.

3) CloudFlare Kullanarak Yönlendirme

Eski siteniz CloudFlare’ye ekli diyelim. Ya da ekli olmasın aşağıdaki rehberden nasıl CloudFlare hesabı açıp site ekleyeceğinizi gösteriyoruz.

Tavsiye Edilen Yazı

CloudFlare Nasıl Kurulur ? Ücretsiz CDN Kurulum Rehberi

CloudFlare Kayıt olduktan sonra DNS bölümüne gelin. Aşağıdaki gibi ayarları yapın.

CloudFlare domain yönlendirme

Bu yöntemle hostingsiz DNS doğrulaması yaparak Google’ye site adresi değişikliği de gönderebiliyorsunuz. Onu ilerideki yazılarda anlatacağım.

Eğer site eklediğinizde buraları boş ise Add record a tıklayıp Type A seçip domaini eski domaininizi yazıp contenti 192.0.2.1 bir tane daha Type A oluşturup www yapmalısınız. 192.0.2.1 ile CloudFlare’yi hosting gibi kullanmış olacağız yoksa az sonra kullanacağımız PageRules’lar çalışmayacak.

Page Rules sekmesine gelin.

CloudFlare Domain Yönlendirme 301

Yeni Page Rule oluşturup yukarıdaki gibi ayarlamalısınız.

Ayrıca CloudFlare ile ücretsiz SSL almak istiyorsanız aşağıdaki rehbere bakabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazı

CloudFlare Ücretsiz SSL Nasıl Alınır ? Ücretsiz SSL Nasıl Alınır ?

Bu işlemi yapmanız eski sitenizdeki her URL’nin yeni sitenizdeki aynı URL’lere yönlendirileceği anlamına gelir. Kafanızda sorular oluştuysa  Teknoloji Dostu Forumuna 5 saniyede üye olup konu açarsanız yardım ederim.