Elektrikli Araç Sahipleri Sahte Motor Sesleri Seçebilecek!

tarafından
Elektrikli Araç Sahipleri Sahte Motor Sesleri Seçebilecek!

Elektrikli araç sahipleri sahte motor sesleri seçebilecek. Amerika Birleşik Devletleri federal hükümeti elektrikli araç üreticilerine sahte motor sesi kullanmayı zorunlu kıldı. Bu uygulama yayaların can güvenliği için yapılacak. Yayalar elektrikli araçların sessiz çalışmasından dolayı yolda yürürken elektrikli araçları geç farkedebiliyor. Bu yüzden Amerika hükümeti bu kararı aldı. Bunun yanında araç sahiplerine bu sesi seçme hakkı da sunuldu.

 

Elektrikli Araçlara Yeni Düzenleme

Şubat 2018’de kesinleşen kuralların, elektrikli araçların ve hibrit araçların, yayaların, özellikle de görme engelli insanların zarar görmesini önlemek için düşük hızlarda sesler yaymalarını gerektiren bir değişiklik olacaktı. NHTSA (Birleşik Devletlerde Trafik Kurumu) kısa süre önce tam uyum için son süreyi 2020’ye uzatırken, Avrupa Birliği’nde satılan araçlar 2021’e kadar çıktı.

Elektrikli araçlar benzinli ve dizel araçlara kıyasla oldukça sessiz çalışıyor. Araçta oluşan sesler sadece yüksek hızda rüzgarın sürtünme direnci.

elektrikli araç

Yeni düzenleme yaklaşık 4.5 ton altı ve saatte 30 km üstü yapan tüm elektrikli araçları kapsıyor. Bazı elektrikli araç üreticileri motor seslerini çoktan belirledi bile. Bu uygulamaları Türkiye’de de görmek isteriz tabii ki. Fakat Türkiye elektrikli araç konusunda ciddi geride. Elektrikli araç kullanımı tüm ülkede yaklaşık 500 adet. Aslında diğer ülkelerde de bu durum gözüküyor fakat Türkiye bu konuda daha geride.

Umarız tüm Dünya’da bu araçlar yaygınlaşır ve zaten yeterince kirlettiğimiz çevremizi bir nebze korumuş oluruz.