Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ? Bilgisayarda SS (Screen Shot) Alma

tarafından
Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ? Bilgisayarda SS (Screen Shot) Alma

Ekran görüntüsü almak çoğu kullanıcının bazı zamanlarda ihtiyaç duyduğu işlem. Bu rehberde ekran görüntüsü nasıl alınır, ss (screenshot) nasıl alınır ? gibi sorulara cevap arıyoruz. Yazının tamamını okuduğunuzda bilgisayarınızdan ekran görüntüsü alabilecek ve isterseniz paylaşabileceksiniz.

Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır - PC

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

Direkt Tam Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10’da direkt tüm ekranın görüntüsünü almak için Windows logosu tuşu + PrtScn, Prtsc veya benzer bir varyasyon olarak yazılmış olan Print Screen tuşu kombinasyonu direkt olarak tüm ekranın ekran görüntüsünü almış olacaktır.

Kaydedilen görüntüyü C:\Users\(kullaniciadi)\Pictures\Screenshots dizininde bulabilirsiniz.

Alıntı ve Taslak Aracı Kullanarak

Klavyenizde PrtScn, Prtsc veya benzer bir varyasyon olarak yazılmış olan Print Screen tuşu, ayrıca Windows logo tuşu + Shift + S kombinasyonu ile Alıntı ve Taslak aracını açabilirsiniz. Bu araçla isterseniz ekranın bir bölümünü isterseniz tamamının görüntüsünü alabilirsiniz.

Alıntı ve Taslak Aracı - Ekran görüntüsü alma

1-) Dikdörtgen biçimli ekran alıntısı: Ekranınızda imleci istediğiniz bölümde dikdörtgen kesit görüntü alabilirsiniz.

2-) Serbest biçimli ekran alıntısı: Ekranınınızda serbest biçimli bir şekil çizerek görüntü alabilirsiniz.

3-) Pencere ekran alıntısı: Ekranınızda açık olan pencerelerin pencere boyutlarına göre görüntü alır.

4-) Tam ekran alıntısı: Ekranın tamamını yakalayabilirsiniz.

Alıntı ve Taslak Aracı Kullanımı - Ekran Görüntüsü Alma

Alanı seçtikten sonra yukarıdaki gibi bir bildirim alacaksınız. Bildirime tıklayın. Karşınızda düzenleme ve kaydetme ekranı gelecek.

Alıntı ve Taslak Kaydetme - Ekran Görüntüsü

Kırmızı ile işaretli yerden istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracını Kullanarak

Windows 7, 8.1 ve 10 Ekran Alıntısı Aracı ile birlikte gelir. Ekran Alıntısı Aracı ile ekranın yakalanacak alanlarını (düzensiz bir şekil, çizdiğiniz bir dikdörtgen, seçilen bir pencere veya tüm ekran) tanımlayabilirsiniz ve görüntüyü kaydedebilirsiniz.

Windows 10’da ilerideki yamalarda kaldırılacak olan bu araç zaten şu anda eriştiğinizde size alıntı ve taslak aracını kullanmanızı söylüyor.

Windows 7,8, Vista, XP Ekran Görüntüsü Alma

Direkt Tam Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10 harici sistemlerde, (Windows 7,8, Vista, XP) Print Screen, PrntScr, Prtsc gibi tuşlar direkt ekran görüntüsünü panoya kopyalar. Paint gibi kopyala yapıştır resim eklemeyi destekleyen programlara ekleyebilirsiniz. Paintten CTRL + V yapıp kaydedebilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracını Kullanarak

Arama yerine ekran alıntısı aracı yazarak veya Başlat>Tüm programlar>Donatılar>Ekran Alıntısı Aracı bölümünden ekran alıntısı aracını açın. Yeni bölümünden bir kesit alın ve kaydet butonu ile kaydedebilirsiniz.

Bonus: Ekran Görüntüsü Alma ve Paylaşma Programı

LightShot ile Ekran Görüntüsü Alma

LightShot programı ile ekran görüntüsü alıp anında internette paylaşabilirsiniz. Ayrıntılı anlatım bu program için yer almayacak fakat böyle bir alternatifiniz de olduğunu bilin.

Sonuç

Bu rehberimizde bilgisayarda ekran görüntüsü alma, Windows ekran görüntüsü alma, Windows SS alma, Windows screenshot alma gibi konulara değindik ve durumlara göre spesifik çözümler aradık. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Diğer rehberlerde görüşmek üzere.