Düşük FPS’den Kurtulun! Düşük FPS Sorunu Çözümleri

tarafından
Düşük FPS’den Kurtulun! Düşük FPS Sorunu Çözümleri

En sevdiğiniz PC oyunlarını oynarken yakın zamanda ani FPS (Saniyedeki kare sayısı) düşüklüğü yaşamaya başladıysanız veya FPS düşüklüğü devam eden bir sorunsa, düşük FPS ile baş etmenin ne kadar sinir bozucu olduğunu bilirsiniz. Düşük FPS nasıl çözülür ? sorusunu hep sorabilirsiniz ve düşük kare hızınızı iyileştirmek muhtemelen yüksek bir önceliktir. Düşük FPS sorununu sonlandırmak için, ilk önce soruna neden olanın en altına inmeniz gerekir. Öyleyse, öncelikle düşük FPS almanın en yaygın nedenlerinden bazılarına göz atalım. FPS nasıl yükseltilir ? sorusunun cevabı bu rehberde.

Düşük FPS sorunları ve Çözümler

Düşük FPS’yi Yaşadığınız Beş Sebep

Düşük FPS (kare hızı) birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Bu faktörlerin bazıları sizin kontrolünüz dışında olan geçici problemler olabilirken, diğer faktörler yeni donanımın zamanının geldiğini gösteriyor.

 1. Bilgisayarınız eski ve yeni bir sistem almanız veya mevcut bilgisayarınızdaki bileşenleri yükseltmeniz gerekiyor.
 2. Oyunlarınızı bilgisayarınız için çok yüksek ayarlarla oynamaya çalışıyorsunuz. Bu gibi durumlarda kısa vadeli çözüm, video ayarlarınızı kabul edilebilir bir FPS üreten seviyeye indirmektir.
 3. Bilgisayarınızın içinde aşırı toz birikmesi var ve temizlenmesi gerekiyor. Bilgisayarınız bir süredir temizlenmediyse, bilgisayarınızın içindeki hava akışının engellenmesi olasıdır. Bu, bileşenlerin çok ısınmasına ve aşırı ısınmasına neden olur; bu da sonuç olarak FPS’i düşürür.
 4. Bilgisayarınıza bir virüs veya bir tür casus yazılım bulaşmış. Virüsler ve diğer bilgisayar enfeksiyonları arka planda çalışacak ve bilgisayarınızı değerli kaynaklarından tahliye edecektir. Gerçekleştirilecek daha fazla yük yüzünden – bilgisayarınızda meydana gelen ekstra çalışmalardan dolayı – FPS dayanılmaz seviyelere indirilecektir.
 5. En sevdiğiniz oyun için yayımlanan yeni bir güncelleme, sürücülerinizi zor durumda bırakıyor. Oyunlarda yapılan yeni güncellemeler çoğu zaman bilgisayarınız ile en sevdiğiniz oyun arasındaki uyumluluğu ortadan kaldıracaktır. Bu sadece geçici bir sorundur ve sürücüleri güncellediğiniz anda düzeltilecektir.

Ayrıyetten eğer bilgisayarınızda sık sık donma yaşıyorsanız aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazı

Bilgisayarım Neden Donuyor ve Çöküyor ? Çözümleri

Düşük Kare Hızını Nasıl Çözersiniz ?

Artık en düşük kare oranlarının nasıl gerçekleştiği hakkında iyi bir fikriniz olduğuna göre, en sevdiğiniz oyunları tekrar kabul edilebilir seviyelerde oynamanızı sağlayacak gerekli değişiklikleri yapmaya daha iyi hazır olacaksınız.

Aşağıdakiler kare oranınızı düşüren sorunların ayrıntılı çözümleri…

Video Ayarlarınızı Düşürün

Oyun oynarken düşük FPS yaşıyorsanız, bunun ortak bir nedeni, çok yüksek ayarlarda oynamaya çalışıyor olmanız olabilir. Oyununuzdaki video ayarlarını yükselterek, bilgisayarınıza yerleştirilen iş yükünü arttırırsınız.

Bu artan iş yükü bilgisayarınızı yavaşlatır ve buna bağlı olarak daha düşük kare hızı elde edersiniz. Bu sorunun çözümü oldukça basittir: ayarlarınızı düşürün.

Yapmanız gereken tek şey, kare hızınızla kabul edilebilir bulduğunuz görsel efektler arasındaki mükemmel dengeyi bulana kadar ayarlarınızı birer birer aşağı doğru ayarlamaktır. Bazı oyuncular için bilgisayarlarının yalnızca biraz ayarlanması gerekebilir. Diğerleri için, oyunlarını tekrar sorunsuz oynatmak için bilgisayarlarını en düşük video ayarlarına kadar indirmeleri gerekebilir.

* İpucu * Video ayarlarınızı değiştirirken, kenar yumuşatma ve anizotropik filtreleme seçeneklerini kapattığınızdan emin olun. Bu seçenekler mükemmel ve gerçekçi grafikler üretmek için harikadır, ancak tam olarak kullanılabilmesi için bu seçenekler oldukça güçlü bir ekran kartına sahip olmanızı gerektirir. Bu seçenekleri kapatarak, FPS’nizde oldukça iyi bir artış görebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Kasasını İyice Temizleyin

Düşük kare hızlarının ortaya çıkmasının en yaygın nedenlerinden biri, bilgisayarınızın içindeki sıcaklıkların çok yüksek olmasından kaynaklanır. Bu aşırı ısı miktarı genellikle aşırı toz birikmesinden kaynaklanır. Neyse ki, bilgisayarınızın içini temizleyerek, FPS’nizde düzgün bir sıçrama görebilirsiniz.
Bilgisayarınızın içini temizlemeniz için adım adım iyi bir rehber:

 1. Bilgisayarınızı kapatın.
 2. Güç kablosunu çıkarın.
 3. Bilgisayarın içine erişebilmeniz için yan paneli açın.
 4. Bir sıkıştırılmış hava kabı kullanarak, bilgisayarınızdan tozu üflemeye başlayın. En baştan başlayın ve bilgisayarınız üzerinde kapsamlı bir hareketle püskürtün. Tüm bilgisayarı tarayana kadar aşağı doğru çalışın.
 5. Bilgisayarınızdaki tüm toz giderilinceye kadar 4. adımı tekrarlayın.
 6. Tozun tamamı alındıktan sonra yan panelinizi tekrar takın, güç kablosunu takın ve sisteminizi tekrar açın.

* UYARI * Bilgisayarınızdan toz üflerken basınçlı hava kutunuzu dik konumda tuttuğunuzdan emin olun. Kutunun üstü aşağıya doğru eğilirse, kutu sıvı püskürtebilir. Bu sıvı, bilgisayarınızın içindeki bileşenlere zarar verebilir.

Bilgisayarınızı Virüs / Trojanlara Karşı Koruyun

Daha önce de belirtildiği gibi, virüsler ve zararlı bilgisayar enfeksiyonları kare hızınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bir virüsün bilgisayarınızı yavaşlattığından şüpheleniyorsanız, bilgisayarınızı temizlemeniz ve ortaya çıkan zararlı uygulamaları / programları kaldırmanız gerekir.
Bazı büyük isim güvenlik yazılımları ile birlikte gelen yüksek masrafları ödemek istemiyorsanız, kullanabileceğiniz birçok harika ücretsiz antivirüs programı (Avast, Microsoft Security Essentials, Avira, AVG vb.) vardır.

Sürücülerinizin, Oynadığınız Oyunun En Son Güncellemesiyle Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Üstün bir oyun bilgisayarına sahip olmanıza rağmen, düşük FPS yaşayanlar için, sorun sizin tarafınızdan olmayabilir. Bunun yerine, düşük kare hızınız, doğru sürücülerin bulunmamasından kaynaklanıyor olabilir. Ve bazı durumlarda, ihtiyacınız olan sürücüler henüz yayınlanmamış olabilir.

Bu genellikle yeni güncellemeler en sevdiğiniz oyuna eklenirken gerçekleşir. Bazen oyuna uygulanan güncellemeler oyunun çalışma şeklini biraz değiştirir. Bu, mevcut sürücüleriniz ve oyununuz için yeni ayarlar arasında bir ikilemle sonuçlanabilir.

Bu sorunu çözmek için, aynı sorunu yaşayan diğer kullanıcılar için ilgili forumlarda arama yapmak en iyisidir, çünkü her durum yayındaki güncellemeye göre farklıdır.

Düşük FPS sorunu Ve Çözümleri

Yeni Bir Bilgisayar Alın / Donanımınızı Yükseltin

Kare hızı sorununuz o kadar kötüyse, bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur, o zaman muhtemelen mevcut donanımınızı yükseltme veya tüm sisteminizi değiştirme zamanı gelmiştir. Bu, muhtemelen en düşük video ayarlarında dayanılmaz derecede düşük FPS alıyorsanız geçerli olacaktır.
Bu senaryoda hemen hemen üç seçeneğiniz var. Büyük bir kutu imalatından yeni bir bilgisayar satın alabilir, kendi oyun bilgisayarınızı oluşturabilir veya belirli parçaları seçip mevcut sisteminizi yükseltebilirsiniz.

Son iki seçeneği tavsiye ediyoruz, çünkü size daha fazla esneklik sağlıyor ve her iki yılda bir tamamen yeni bir sistem satın almak yerine, ilerlemeniz için gereken bilgileri size veriyorlar.

Şimdi Düşük Kare Hızınız Düzeltildi, Şimdi Yeniden Oyuna Başlama Zamanı!

Düşük kare hızınızın altına inerek ve yukarıda listelenen çözümleri gerektiği gibi uygulayarak, yakında en sevdiğiniz oyunları oynamaya döneceksiniz. Ve eğer problem tekrar ortaya çıkarsa, şimdi daha hızlı ve verimli bir şekilde ele almaya daha iyi hazır olursunuz.