Bilgisayar Diskinde Yer Açma İçin 5 Etkili Yol !

tarafından
Bilgisayar Diskinde Yer Açma İçin 5 Etkili Yol !

Depolama alanı birçok kullanıcının baş ettiği bir problemdir. Bu rehberde depolama alanında yer açma, boş alan açma, windows disk temizleme, c diskinde yer açma gibi konulardan bahsedeceğiz.

Bilgisayar Diskinde Yer Açmak İçin 5 Etkili Yol !

diskte yer açma

Sabit diskler daha da büyüyor, ama bir şekilde her zaman dolu oluyorlar. Geleneksel mekanik sabit sürücülerden çok daha az sabit disk alanı sunan bir katı hal sürücüsü (SSD) kullanıyorsanız, bu daha doğrudur. Sabit disk alanınız yeterli gelmiyorsa, bu makale, önemli dosya ve programlarınız için alan boşaltmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki maddeleri uygulayarak bilgisayarda yer açma windows 10 işlemini sağlayabilirsiniz. Ayrıca C diskinde yer açma windows 10 windows 7 için de aynı şeyleri uygulayabilirsiniz.

1-) Disk Temizleme’yi Çalıştır

Windows, geçici dosyaları ve diğer önemli verileri silen yerleşik bir araç içerir. Erişmek için, Bilgisayar penceresindeki sabit sürücülerden birine sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin.(Alternatif olarak, Başlat Menüsündeki Disk Temizleme’yi de arayabilirsiniz.)Disk Temizleme diskte yer açmaDisk özellikleri penceresinde Disk Temizleme düğmesini tıklayın.

Disk Temizleme Windows 2019 diskte yer açma

Biraz bekleyin. Tarama yapıyor.

Disk temizleme

Silmek istediğiniz dosya türlerini seçin ve Tamam’ı tıklayın. Buna geçici dosyalar, günlük dosyaları, geri dönüşüm kutunuzdaki dosyalar ve diğer önemsiz dosyalar dahildir.

Burada listede görünmeyen sistem dosyalarını da temizleyebilirsiniz. Sistem dosyalarını da silmek istiyorsanız, Sistem dosyalarını temizle düğmesini tıklayın.

Disk Temizleme Türler

2-) Kullanmadığınız Programları Kaldırın!

Programları kaldırmak yer açabilir, ancak bazı programlar çok az yer kullanır. Programlar ve Özellikler kontrol panelinde, bilgisayarınızda yüklü her programın ne kadar alan kullandığını görmek için Boyut sütununu tıklatabilirsiniz. Oraya gitmenin en kolay yolu, Başlat Menüsünden “Program Kaldır” aramaktır.Bu sütunu görmüyorsanız, listenin sağ üst köşesindeki seçenekler düğmesini tıklayın ve Ayrıntılar görünümünü seçin. Bunun her zaman doğru olmadığını unutmayın – bazı programlar kullandıkları alan miktarını bildirmez. Bir program çok fazla alan kullanıyor olabilir, ancak boyut sütununda hiçbir bilgi olmayabilir.

Program Kaldır

3-) Disk Alanını Analiz Et

Sabit sürücünüzde tam olarak neyin kullanıldığını bulmak için bir sabit disk analiz programı kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sabit sürücünüzü tarar ve tam olarak hangi dosya ve klasörlerin en fazla alanı kapladığını gösterir. Sabit disk alanını analiz etmek için en iyi 10 aracı ele aldık, ancak birinin başlamasını istiyorsanız, WinDirStat’ı (Ninite’den İndirin) deneyin.

Sisteminizi taradıktan sonra, WinDirStat tam olarak hangi klasörleri, dosya türlerini ve dosyaları en çok alanı kullandığını gösterir. Önemli sistem dosyalarını silmediğinizden emin olun – yalnızca kişisel veri dosyalarını silin. Program Dosyaları klasöründe bir programın klasörünü çok fazla alan kullanarak görürseniz, bu programı kaldırabilirsiniz – WinDirStat, Programlar ve Özellikler Denetim Masası olmasa bile bir programın ne kadar alan kullandığını söyleyebilir.

WindirStat Disk Temizleme

4-) Geçici dosyaları temizle

Windows’un Disk Temizleme aracı kullanışlıdır, ancak diğer programlar tarafından kullanılan geçici dosyaları silmez. Örneğin, sabit disk alanı kullanabilen Firefox veya Chrome tarayıcı önbelleklerini temizlemeyecektir. (Tarayıcı önbelleğiniz gelecekteki web sitelerine erişirken size zaman kazandırmak için sabit disk alanını kullanır, ancak şimdi sabit disk alanına ihtiyaç duyuyorsanız bu küçük bir rahatlıktır.)Daha agresif geçici ve gereksiz dosya temizliği için buradan indirebileceğiniz CCleaner’i deneyin. CCleaner, çeşitli üçüncü taraf programlardaki önemsiz dosyaları temizler ve ayrıca Disk Temizleme’nin dokunmayacağı Windows dosyalarını da temizler.

5-) Çift Dosyaları Bul

Gereksiz ve silinebilecek yinelenen dosyalar için sabit diskinizi taramak için yinelenen dosya bulucu uygulamasını kullanabilirsiniz. Çift görüntüleri yasaklamak için VisiPics’i kullandık ve aynı zamanda Windows’ta ücretsiz araçlar kullanarak çift dosyaları bulmak ve silmek için kapsamlı bir rehber oluşturduk.

Veya birkaç dolar harcamayı düşünmüyorsanız, sadece daha hoş bir arayüze sahip olmayan, aynı zamanda çift dosyaları bulup silmenize yardımcı olacak tonlarca ekstra özelliğe sahip olan Duplicate Cleaner Pro kullanabilirsiniz.

DİKKAT RİSKLİ YOLLAR

Bu püf noktaları kesinlikle yer tasarrufu sağlayacaktır, ancak önemli Windows özelliklerini devre dışı bırakırlar. Hiçbirini kullanmanızı önermiyoruz, ancak çaresizce disk alanına ihtiyacınız varsa, size yardımcı olabilirler:

  • Hazırda Bekletme durumunu devre dışı bırakma – Sisteminizi hazırda bekletme modundayken, RAM’in içeriğini sabit sürücünüze kaydeder. Bu, sistem durumunu herhangi bir güç kullanımı olmadan kaydetmesini sağlar – bilgisayarınızı bir dahaki başlattığınızda, kaldığınız yere geri dönersiniz. Windows, RAM’inizin içeriğini C: \ hiberfil.sys dosyasına kaydeder. Sabit sürücü alanından kazanmak için, hazırda bekletme modunu tamamen devre dışı bırakarak dosyayı kaldırabilirsiniz.
  • Sistem Geri Yüklemeyi Devre Dışı Bırak – Sistem Geri Yükleme’nin kullandığı alan miktarını azaltmak sizin için yeterli değilse, Sistem Geri Yükleme’yi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Sisteminizi daha eski bir durumuna geri yüklemek için Sistem Geri Yükleme’yi kullanmanız gerekirse, şansınız tükenir.

Yorum bölümünden sorularınızı iletebilir veya Teknoloji Dostu Forum linkine tıklayarak forumumuzda konu açabilirsiniz.