HDD, SSD Verileri Kalıcı Olarak Silme, Wipe Yapımı (Low Level Format)

tarafından
HDD, SSD Verileri Kalıcı Olarak Silme, Wipe Yapımı (Low Level Format)

Bilgisayarınızı satmak istediğinizde veya HDD & SSD gibi depolama sürücülerinde herhangi bilgi kalmamasını istiyorsanız sabit sürücüyü tamamen silmeniz gerekmekte. Verileri kalıcı olarak silerek sonuçta, diğer tarafların yararlanabileceği herhangi bir kişisel bilgileriniz ile dolu dosya bırakmak istemezsiniz. Bu yayında, PC’nizdeki tüm verileri kalıcı olarak nasıl silebileceğinizi göstereceğiz. Bu yazıda diskteki verileri kalıcı olarak nasıl silerim ? harddisk verileri kalıcı olarak nasıl silerim ?, harddisk wipe, ssd wipe nasıl yapılır ?, low level format gibi konulara değineceğiz.

diskteki verileri kalıcı olarak nasıl silerim ?

Çöp Kutusundan Silmek, Formatlama VS. Wipe İşlemi (Zero-Filling, Secure Erase) VS. Low Level Format

Windows arayüzünden çöp kutusuna oradan çöp kutusunu temizlemek ile veriler tamamen yok olmaz. Ayrıca format veya biçimlendirme yoluyla sabit sürücüyü silmek de tamamen verileri yok etmez. Silinen bir dosya, bir dosya kurtarma programı veya donanımı aracılığıyla kurtarılabilir.

Low Level Format eski diskler için yapılan bir işlem ve Zero-Filling, Write Zero ve birkaç farklı silme metodu ile karıştırılıyor. Modern diskleri Low Level Format yapamazsınız. İnternette bulunan çoğu low level format aracı aslında zero fill yapar. Wipe işleminde biz HDD için Zero-Filling SSD için Secure Erase denilen olayları yapıyor olacağız. Zero Filling sürücüdeki tüm sektörleri 0 ile doldurma işlemidir. Bu sayede tüm verileriniz geri dönüşsüz bir şekilde yok olmuş olur.

HDD & SSD Wipe Nasıl Yapılır – Kalıcı Veri Silme

Windows 10 bilgisayarınızdan verileri silmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Adım 1: Bazı hazırlık çalışmaları yapın

Başlamadan önce, sabit sürücü temizliği için hazırlanmanız gerekir. İhtiyacınız olan bazı şeyler burada.

Veri yedekleme

Söylemeye gerek yok, devam etmeden önce tüm önemli dosyaları yedekleyin. Tüm verilerinizi, sildiğiniz sürücünün dışındaki geçici bir yere kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Önyüklenebilir Disk (USB Flash Disk)

Veri imha yazılımınız için özel bir USB sürücüye ihtiyacınız olacak. Temiz bir şekilde siliyorsanız, bilgisayarınızda bir uygulamayı çalıştıramazsınız. Bu yüzden programı harici bir sürücüye kaydetmeniz gerekiyor. CD’de kullanabilirsiniz fakat biz USB Flash Bellek kullanacağız.

Adım 2: HDD için ayrı SSD için ayrı

SSD için Secure Erase işlemi daha güvenilirdir. HDD için ise Zero Fill kullanacağız.

Secure Erase için Samsung SSD sahibiyseniz Samsung Magician , Corsair SSD için Corsair SSD Toolbox (Bootable USB seçeneği yok ve iki sürücü takılı olmalı yani silinecek SSD’de Windows yüklü olmamalı), WD için Western Digital SSD Dashboard, Sandisk için Sandisk SSD Dashboard, Toshiba için OCZ SSD Utility gibi programlarla Bootable USB oluşturabilirsiniz. Başka markalar için de Parted Magic kullanabilirsiniz fakat aktif sürümü paralı. Eski sürümlerini indirin. Sayılan markaların arayüzlerinde Flash belleğinizi takmanızı isteyecek ve içindekileri silip oraya yazılımı yükleyecek.

HDD’ler için ise DBAN yazılımı ile Quick Erase (Zero Fill) metodunu kullanacağız. Quick Erase normal kullanıcılar için yeterlidir. Fakat çok önemli bilgileriniz var ise ve bunun değeri milyon dolarlık ise diğer metodları kullanabilirsiniz. Zira halka açık hiçbir veri kurtarma firması bu yöntemle silinmiş verileri kurtaramaz. Ancak hükümetler bazında çok büyük bütçelerle süper bilgisayarlar ile kurtarılabilir. Yani imkansız 🙂

DBAN .iso için Buraya tıklayın. 

İndirdikten sonra Rufus programı ile Bootable USB oluşturmalısınız. Rufus programı kullanımı yakında rehberi gelecek fakat zaten biliyorsanız şuradan indirin. Tıkla Rufus indir. En üsttekini veya portable versiyonu için 2. sıradakini indirin.

İndirdikten sonra DBAN .iso dosyasını Rufus ile yazın.

Adım 3: BIOS ve Flash Bellek’ten Boot Etmek

Tavsiye Edilen Yazı

BIOS nedir ? BIOS’a Nasıl Girilir ? BIOS Nasıl Sıfırlanır ?

Bu yazımızdan BIOS’a girilişe bakabilirsiniz. Boot menüsünden 1. seçeneği USB-HDD veya Flash bellek markası belirecek onu seçin.

SSD üretici markalarının bootable yazılımını kullanıyorsanız ekrandaki yönergeleri takip edin.

HDD’de DBAN için ise biraz bekleyip sürücünün üzerindeyken M tuşuna basın. Boşluk ile Quick Erase seçtikten sonra F10 ile işleme başlar.

Sonuç

Bu işlemi daha çok orta, ileri düzey bilgisayar kullanıcıları yapmalı. .iso yazmada sıkıntı çekerseniz videolardan bakabilirsiniz. Bu rehberde kullanılan işlemler doğrultusunda artık verileriniz kurtarılamaz hale gelir ve özel verileriniz başkalarının eline geçmemiş olur.

Aklınızda soru işaretleri kaldıysa yorum bölümünden bize belirtin. Başka rehberlerde görüşmek üzere.