DeepFake nedir ? DeepFake nasıl yapılıyor ?

tarafından
DeepFake nedir ? DeepFake nasıl yapılıyor ?

İnternette ünlülerin gerçekte söylemediği şeyleri veya gerçek olmayan görüntülerini görmüş olabilirsiniz. Bu gibi sahte gerçekçi görüntüleri yapma türüne/yöntemine deepfake deniliyor. Deepfake kullanılarak bu gibi sahte görüntüler elbette toplumda çok riskli olaylara sebep açabilir. Bu yazıda deepfake nedir ? deepfake nasıl yapılıyor gibi konulardan bahsedeceğiz.

Deepfake nedir ?

Deepfake nedir?

“Deepfake” kelimesi “deep learning” ve elbette “sahte” terimlerinden gelmektedir. Derin öğrenme, yine yapay zeka alanının bir parçası olan makine öğreniminin uzmanlaşmış bir dalıdır.

Yapay Zeka deepfake

Bilgisayar gücünün çarpıcı şekilde artması ve bilgisayarların gerçek dünyadan büyük miktarda veriyi işlemesi ve analiz etmesi için yeni keşfedilen yöntemler sayesinde, bilgisayarlar artık çoğumuzun asla hayal edemediği şeyleri yapabilir. Deepfakeler, bu teknolojiyi insan imajlarını sentezlemek, hiç yapmadıkları ve asla söylemedikleri şeylerin fotoğraflarını veya videolarını oluşturmak için kullanır.

Deepfake Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Derin öğrenme, sinir ağı simülasyonunun (Neural Network) modern veri kümelerini kitlesel uygulamalarına açıklar. Sinir ağları yeni bir kavram ya da teknoloji değil fakat modern zamanlara kadar oldukça ilkeldi.

Yapay bir sinir ağı, en azından bir dereceye kadar biyolojik beyinlerde gerçekleşen öğrenme sürecini simüle eder. Dış dünyayı öğrendiğinizde veya başka bir şeyle ilgilendiğinizde, beyin hücreleriniz arasındaki bağlantılar değişir.

Devreler ve mantıksal yapılar oluşturur, bazı bağlantıları güçlendirir ve diğerlerini zayıflatır. Bir şeye hakim olursanız, araba kullanmayı veya tenis oynamayı öğrenmek gibi, bu beyin devreleri hızlı ve verimli hale gelir. Artık o şeyde o kadar iyisindir ki, yapmayı düşünmene bile gerek kalmadan refleks olarak bunu otomatikmen yaparsın.

Bu temelde derin bir öğrenme sistemiyle aynı şeydir. Bir şeyin örneklerinin yığınlarına bakar ve daha sonra onu anlama da giderek daha iyi hale gelir.

Derin yüzeylerde yazılım, çevirmek istediğiniz yüzün örneklerine ve çevirmek istediğiniz videoya bakar. Yeterli eğitim ile sonunda eğitim verisiyle eşleşen bir yüzü sentezleyebilir ve daha sonra herhangi bir yüze kusursuz bir şekilde kaplayabilir.

Deepfake Yapmak İçin Hangi Yazılımlar Kullanılır?

FakeApp, normal insanlara derin içerik oluşturmayı hedefleyen ilk uygulamaydı. Artık kaldırıldı ve bir kopyasını bulmak kolay değil. Deepfake üreticileri artık GitHub’da barındırılan ve Reddit gibi yerlere sonsuz bir ders akışı hazırlayan DeepFaceLab adlı bir uygulamaya geçtiler.

Deepfake Nasıl Yapılır ?

Bu makale bir eğitim niteliğinde değildir, bu nedenle uygulamada derin öğrenme mantığını ve bu sayede bu olayın nasıl yapıldığına dair genel bir bakış sunacağız, ancak kendinizin nasıl yapılacağı konusunda kesin adımlar atmayacağız.

Bunun birkaç nedeni var, ancak asıl bunlardan biri derin derinlik yapma yasallığının oldukça çekişmeli olmasıdır. Yazılım korsanlığına ya da diğer yasa dışı faaliyetlerde bulunmanıza yardımcı olacak kesin adımlar atmayacağımız gibi, derin ağlar yapmak için adım adım talimatlar vermeyeceğiz.

Ayrıca, DeepFaceLab‘ın asıl yaratıcısı, böyle bir riskin sorumluluğunu üstlenmek isteyen herkesin izleyebileceği yazılımlar için adım adım bir video öğretici yayınladı.

Bu şeylerin ne kadar iyi hale geldiğine dair bir fikir edinmek için, sayfayı yenilediğinizde var olmayan bir kişinin yeni bir fotoğrafının üretildiği bu web sitesine bakın.

Yapay Zeka İnsan

DeepFaceLab Kullanımı (Genel Bilgi)

DeepFaceLab‘ı indirip çıkardıktan sonra, birçok başka klasör ve bir dizi toplu iş dosyası içeren bir klasörle karşı karşıya kalırsınız.

Eğitim modellerini, kaynak videoları ve çıktıları içeren “çalışma alanı” adlı bir klasör var. DeepFaceLab, toplu iş dosyalarının çalışabilmesi için belirli dosya adları ve konumlarla çalışır. Örneğin, kaynak dosyaya her zaman “data_src” ve hedef “data_dst” olarak adlandırılır.

Herhangi bir yazılım arayüzü (GUI) yoktur. Komut satırı ile işlem yapılır. İlk olarak kaynak ve hedef videoların kareleri resim dosyası olarak çıkarılır.

Ardından, nöral ağın bir model oluşturmak için iki videodaki yüzler hakkında ihtiyaç duyduğunu öğrendiği GPU tabanlı eğitimin ardından birkaç analiz adımı gerçekleştirilir. Sonunda ortaya çıktı “output” olarak DeepFake uygulanmış video oluşur.

Deepfake’in Kötüye Kullanımı

Yukarıda belirttiğimiz gibi, deepfakes çok tartışmalıdır. Bazı ülkelerdeki mevcut yasaları ihlal edebilir ve yeni yasalar teknoloji ve uygulamaları ile ilgili çalışmalarda bulunmaktadır.

Deepfake, çılgınca şeyler söyleyen bir başkan videosu gibi aldatmacalar oluşturmak için kullanılabilir. İnsanları pornografik filmlere sokmak veya taciz etmek veya başka şekilde zarar vermek amacıyla kullanılabilir.

Kaynak GIF (Video): Matthias Niessner YouTube

Tahmin edebileceğiniz gibi, ikna edici bir derinlikte bir çok zarar verebilirsiniz ve yakalanmanızın sonuçları yakın gelecekte çok daha şiddetli hale gelebilir.

Sonuç: İnternette Her Gördüğünüz Şey Gerçek Olmayabilir

Şimdi bu teknoloji var olduğu ve çalıştığı gibi çalıştığı için, videolara benzer bir medyaya yepyeni bir ışıkla bakmamız gerektiği anlamına geliyor. Ünlü kişilerin ve politikacıların açıklamalarını izlerken, öncelikle videonun gerçek olup olmadığını sormanız gerekir. Gerçekliği hakkında şüpheli olan videoları sağlam kaynaklardan araştırmalıyız.

Bu rehberde DeepFake genel mantığını ve onun getirdiği sonuçları ele aldık. Sonraki rehberlerde görüşmek üzere.