BIOS ve UEFI BIOS Karşılaştırması

tarafından
BIOS ve UEFI BIOS Karşılaştırması

Bilgisayarınızı başlatmak için, donanımla iletişim kurmak ve işletim sisteminin yüklemesi için düzgün çalıştığından ve hazır olduğundan emin olmak için BIOS veya UEFI olarak bilinen bazı düşük düzey yazılımlara ihtiyacı vardır. Bu yazıda bios nedir ?, uefi bios nedir ?, bios hakkında bilgiler, bios ne işe yarar ? gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

BIOS nedir ?

BIOS yazılımı donanımı kontrol etmek için bir Power On Self Test (POST) çalıştırmak ve işletim sisteminizi yüklemek için sabit sürücünüze erişmek için bir tür önyükleyici çalıştırmak gibi işlemleri gerçekleştirir.

Tavsiye Edilen Yazı

BIOS nedir ? BIOS’a Nasıl Girilir ? BIOS Nasıl Sıfırlanır ?

Bu yazılım aynı zamanda CMOS pilinde depolanan sistem zamanı, sürücülerinizin önyükleme sırasını korumak ve donanımları üzerinde temel operasyonel kontrol sağlamak için bilgisayarın kullandığı düşük seviye sürücüleri depolamaktan da sorumludur. RAM kapasiteniz ve sabit disk yapılandırmanız gibi şeyleri de kontrol edebilirsiniz.

BIOS Hakkında Bilgiler

Tüm anakartlarda dahili bir BIOS (Temel Giriş Çıkış Sistemi) veya daha yeni bir UEFI (Birleştirilmiş Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi) bulunur ve bunların her ikisi de bir işletim sistemi ile platform ürün yazılımı arasında bir yazılım arabirimi olarak kullanılır. Yeni bir bilgisayarınız varsa, bir BIOS kullanmak artık kullanılmadığından UEFI ile gelmelidir, ancak eski bir bilgisayarda çalışıyorsanız, ayarları kontrol etmek ve değiştirmek için UEFI yerine BIOS‘a erişeceğinizi unutmayın.

Aşağıda görebileceğiniz gibi, UEFI ekranı çok daha modern bir görünüme sahipken BIOS ekranının (üst) ve UEFI ekranının (alt) görünümünde oldukça fark vardır. Çoğu UEFI arayüzü aynı zamanda eski BIOS ekranlarının menü yönlendirildiği fareyi kullanmanıza izin verir (ok tuşlarını ve klavyedeki Enter tuşunu kullanarak).

BIOS Ve UEFI BIOS arasındaki farklar

BIOS, modern UEFI sistemlerine kıyasla belirli sınırlamalara sahip

  • Anakart üzerindeki uçucu olmayan bir ROM çipinde depolanmalıdır
  • Yalnızca 2,1 TB veya daha düşük sürücülerden önyüklenebilir
  • 16 bit işlemci modunda çalışması gerekir
  • Yalnızca 1.024KB çalıştırılabilir alana sahip
  • Birden fazla donanım aygıtı başlatmaya çalışırken daha yavaştır

UEFI’nin BIOS’a göre bazı önemli avantajları var

  • MBR ve daha büyük sabit sürücü boyutları yerine GPT bölümleme şemasını kullanır
  • Güvenli Önyükleme Desteği
  • 32 bit veya 64 bit modunda çalışabilir
  • Ana karttaki flash bellekte, sabit sürücüde ve hatta bir ağ paylaşımında saklanabilir.
  • Bilgisayarın daha hızlı başlatılmasını sağlar

Süper donanım meraklısı olmayan pek çok insan için, farkedeceğiniz en önemli şey, UEFI sistemini BIOS’lu sisteme kıyasla daha kolay kullanmanız ve grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) bulunması.

Bios Nedir Uefi Farkları

Eski BIOS

Bios Nedir Uefi Farkları

UEFI

Bu ayarlara ulaşmak için, başlatma sırasında ekranda kurulum veya yapılandırmaya vb. Girmek için “x” düğmesine basan bir mesaj arayın. Silme veya çıkma tuşu veya F2 gibi F tuşlarından biri gibi bir şey olabilir. Anakart kılavuzunuz size bu ayarlara nasıl gireceğinizi söylemeli ya da anakartınıza çevrimiçi olarak bakıp bulabilecek olup olmadığını öğrenmelisiniz.

BIOS’a veya UEFI’ye girdikten sonra, etrafınıza göz atabilir ve tüm belirli ayarlara bakabilirsiniz. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız ya da gerçek bir gereksiniminiz yoksa, hiçbirini değiştirmenizi tavsiye etmem. Çoğu durumda BIOS veya UEFI’den çıktığınızda, değişikliklerinizi kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulur; bu nedenle, kazayla ilgili bir şey yaptıysanız değişiklikleri kaydetmeniz için sadece hayır deyin.

Bu rehberde BIOS ve UEFI’yi konu aldık. Diğer rehberlerimizden haberdar olmak için site bildirimlerine abone olabilirsiniz. Güncel kalın, hoşcakalın.