BIOS nedir ? BIOS’a Nasıl Girilir ? BIOS Nasıl Sıfırlanır ?

tarafından
BIOS nedir ? BIOS’a Nasıl Girilir ? BIOS Nasıl Sıfırlanır ?

Kullanıcıların tüm seçeneklerini tükettikleri ve bilgisayarlarını düzeltmek için BIOS’larını sıfırlamak için başvurdukları zamanlar vardır. BIOS, kötü yapılan bir güncelleme nedeniyle veya kötü amaçlı yazılım nedeniyle bozulabilir. Bilgisayarınızı sıfırlamanız gerektiğinde, BIOS’un nasıl sıfırlanacağını öğrenmek önemlidir. Bu yazımızda bios nedir ? bios nasıl sıfırlanır ? bios nasıl resetlenir ? bios resetleme işlemi , bios sıfırlama işlemi konularından bahsedeceğiz.

BIOS nedir?

BIOS, Basic Input/Output System (Temel Giriş Çıkış Sistemi) anlamına gelir. Her anakart BIOS ile birlikte gelir. Bu yazılım, kullanıcıların bilgisayarı gidermesini mümkün kılar.

BIOS resetleme nasıl yapılır ?

Genellikle önyükleme sırasını değiştirmek veya klavye kontrolünü yapılandırmak üzere ayarlamalar yapmak için BIOS ayarlarına girilir. Aynı zamanda sabit disk, CPU ve RAM gibi kurulu donanımların bir listesini sağlar.

Hangi işletim sistemini kullandığınız önemli değil. Linux veya Windows kullanıyor olsanız da BIOS ayarlarına erişebileceksiniz.

UEFI Nedir?

Daha yeni bilgisayarlar BIOS’u UEFI veya Unified Extensible Firmware Interface ile değiştirmiştir. UEFI daha hızlıdır ve BIOS’a kıyasla daha gelişmiş güvenlik özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, her iki terim de çoğu kullanıcı tarafından birbirinin yerine kullanılır.

Aşağıda UEFI ve BIOS’un karşılaştırmasını yaptığımız yazımıza ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazı

BIOS ve UEFI BIOS Karşılaştırması

Dizüstü Bilgisayar BIOS vs Masaüstü BIOS: Bir fark var mı?

Dizüstü bilgisayarınızdan veya masaüstünüzden BIOS’a erişiyor olsanız da işlem aynı olmalıdır. Ancak, kullanıcıların BIOS’larından tamamen kilitlendiği durumlar olduğunu unutmayın. Laptop kasasının açılıp BIOS pilinin çıkartıp takılmasını gerektirir; bu da garantinizi geçersiz kılabilir. Bu gibi durumlarda, eğer garanti önemliyse profesyonel teknisyenlere bırakmak en iyisidir.

Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 kullanıyor olmanız farketmez. Tüm modern anakartlarda dahili BIOS bulunur.

BIOS’a nasıl girilir ? BIOS’a Erişme

BIOS’unuza nasıl erişeceğiniz anakartınıza bağlı olacaktır. Bu durumda laptop ise marka model aratarak, masaüstü ise anakart üreticisinin markasını aratarak hangi tuşu kullandırdığını bulmanız gerekir.

Yükleme ekranı bazen hangi tuşa basılacağına dair mesaj bulunur. Çoğu makinede F2 tuşu olurdu, ancak bazı dizüstü bilgisayarlar bunun yerine DEL kullanır. Yeterince defa bu tuşa basın, bilgisayar BIOS ayarlarınızı yükleyecektir.

Windows 10 kullanıcıları da Shift + Restart yöntemini kullanarak BIOS’a erişebilir.

Windows 10 BIOS Nasıl Açılır ?

  • Başlat > Aç/Kapa (Güç simgesi) tıklayın.
  • Shift” tuşuna basılı tutarken, Yeniden başlat butonuna basın. Bu, çeşitli sorun giderme seçenekleriyle mavi bir pencere açacaktır.
BIOS seçenekleri windows
  • Buradan, Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > UEFI Firmware Ayarları bölümüne gidin. Devam etmek için Yeniden Başlat düğmesine basın.
BIOS seçenekleri Windows
BIOS seçenekleri Windows

Bilgisayar yeniden başlatılacak ancak sizi giriş ekranına getirmek yerine BIOS’a girecek.

BIOS Nasıl Sıfırlanır (Resetlenir) ? BIOS Ayarları Sıfırlama

Eğer bilgisayarının işleyişinde bir sıkıntı yoksa, normal bir şekilde çalışıyorsa aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Fakat bilgisayar açılmayıp sorunlu ise BIOS sıfırlamak için tüm elektrik girişini kesip (laptop ise bataryayı çıkartın, masaüstü ise fişi çekin.) BIOS pilini çıkartıp 1-2 dakika bekleyip tekrar taktığınızda sıfırlanmış olacaktır.

  • BIOS’a girdikten sonra, “Varsayılan Seçenekleri Yükle” komut istemini getirmek için F9 tuşuna basın.
  • Varsayılan ayarları geri yüklemek için “Evet” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Bundan sonra “BIOS nasıl resetlenir ?” sorusuna cevap bulmuş olursunuz.
BIOS sıfırlama bios nasıl resetlenir
  • BIOS’u Güvenlik sekmesinden de sıfırlayabilirsiniz. Farklı anakartlar farklı menü seçeneklerine sahip fakat BIOS’unuzu sıfırlayacak bir tane olacak.
BIOS sıfırlama bios nasıl resetlenir
  • İşiniz bittiğinde “F10” a basıp kaydedip çıkmayı unutmayın.