Bilgisayarım Neden Donuyor ve Çöküyor ? Çözümleri

tarafından
Bilgisayarım Neden Donuyor ve Çöküyor ? Çözümleri

Bazen Windows veya yazılımınızda bir aksaklık olur ve bilgisayarın askıda kalmasına neden olur; bu sadece 1-2 kez olduysa panik yapmayın. Fakat çok sık yaşıyorsanız önlem almalısınız. Bu yazıda bilgisayar neden donuyor ? bilgisayar neden çöküyor ? bilgisayar kasma sorunları sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Bilgisayar Neden Donar ve Çöker

Bilgisayar Neden Donar, Neden Çöker ?

Bir bilgisayarın donabilmesi için birçok neden var ve bunu tam olarak kesinleştirmek zor olabilir. Bu tür sorunlar, sebebini belirlemeyi zorlaştırabilen donanım veya yazılım ile ilgili olabilir. Aşağıda size bunun sebeplerini ve kısaca çözümlerini anlattık.

Hatalı Donanım – Bilgisayar Çökme Sorunu

Hatalı donanım, bilgisayarın donmasına neden olan nedenlerden biridir. RAM veya anakart gibi bileşenler, eskidiğinde veya arızalı olduğunda buna neden olur. Çoğu zaman size, hatalı donanımın bellek hataları veya BSOD (mavi ekran) gibi ne olduğunu gösteren bir hata mesajı alırsınız. Sorunu teşhis etmek sizin açınızdan biraz araştırma gerektirecektir. Ayrıca, bu kilitlenmeler gerçekleştiğinde ne yaptığınıza dikkat edin, çünkü bu size bir şey söyleyebilir. Örneğin, yoğun grafikli bir video oyunu oynuyorsanız ve bilgisayar donarsa, ekran kartı sorunu olabilir.

Uyumsuz Yazılım – Bilgisayar Donma Sorunu

Yazılım sorunları, bilgisayarların çökmesini ve donmasını sağlamak için başka bir nedendir. Kullandığınız yazılım, işletim sistemiyle birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve bazen geliştiriciler yazılımı yazarken iyi bir iş çıkarmaz ve Windows ile çakışabilir, bir çökmeye neden olabilir. Bu “buggy” yazılımı olarak bilinen şeydir. Yazılımınız ayrıca bazı dosyaları başka yazılımlarla da paylaşır, böylece kararsızlığa da neden olabilir.

Yetersiz Donanım – Bilgisayar Çökme Sorunu

İşlenecek kaynağa sahip olduğunuzdan daha fazla açık program varsa veya daha fazla kaynak kullanan program varsa, bunun performansın yanı sıra çökmelere de olumsuz etkisi olabilir. RAM açık programları çalıştırmak için kullanılır ve RAM’in tükenmesi durumunda, bilgisayar çoğu zaman işleri devam ettirmek için mücadele eder ve sonunda çökebilir. Çoğu zaman, kaynakların azaldığını ancak bazen kullanmayacağınızı bildiren bir uyarı veya mesaj alırsınız. Bilgisayarınızı ne kadar zorladığınızı görmek için bellek ve CPU kullanımınızı görüntülemek için Görev Yöneticisi’nin Performans sekmesini kullanabilirsiniz. İşlemler sekmesi, size en çok hangi programları / işlemleri kullandığını gösterir.

Tavsiye Edilen Yazı

Bilgisayar Diskinde Yer Açma İçin 5 Etkili Yol !

Virüsler veya Casus Yazılımlar

Casus yazılım bugünlerde bilgisayar sorunlarının önemli bir nedenidir ve bilgisayarınızın kesinlikle askıda kalmasına neden olabilir. Sisteminizin virüs veya başka casus yazılımlardan şüpheleniyorsanız, sisteminizin temiz olduğundan emin olmak için bazı casus yazılım ve virüs taramaları çalıştırmalısınız. Bunun için birçok ücretsiz ve etkili program var.

Bozulmuş Sistem Dosyaları

Bozulmuş Windows sistem dosyaları ayrıca bilgisayarın donmasına ve çökmesine neden olabilir. Sistem dosyaları zamanla değiştikçe ve değiştirildikçe, bozulma meydana gelebilir ve bilgisayarınızı yavaşlatır ve çökme olasılığı daha yüksektir. Sistem dosyalarınızı taramak ve bulduğu bozuk dosyaları değiştirmek için Windows Sistem Dosyası Denetleyicisi‘ni kullanabilirsiniz.

Sorunun Kaynağını Bulun

Windows Olay Görüntüleyicisi , çökmelerin nedenlerini bulmak için kullanılabilir. Çoğu zaman, size neyin çarptığı hakkında bilgi verir ve daha fazla bilgi için araştırma yapabileceğiniz bir hata kodu verir. Bu olayları tarih ve saate göre izleyecektir, böylece çökme hakkında internette aratarak sorunun kaynağını bulabilirsiniz.