Bilgisayara Android Yükleme (Dual Boot) – Phoenix OS

tarafından
Bilgisayara Android Yükleme (Dual Boot) – Phoenix OS

Bilgisayara Android yükleme olayını bu rehberde bulabileceksiniz. Android oyunları veya Android uygulamalarını emülatör kullanmadan daha fazla performanslı kullanabileceksiniz. Eğer isterseniz hem Windows hem Android arasında Dual Boot yapabileceksiniz. Yani isterseniz Windows isterseniz Android kullanmaya devam edebilirsiniz. Bilgisayara Android arayüzünü Phoenix OS sayesinde sağlayacağız. Android arayüzünün bilgisayarlar için optimize edilmiş pencereli modda çalışabilen bir Android sürümüdür.

Bu makaledeki yönergeler, Windows 10, 8 ve 7 çalıştıran masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir.

Phoenix OS

Android’i neden PC’ye yüklemelisiniz?

Android cihazınız yoksa, Google Play Store‘daki milyonlarca uygulamayı kaçırıyorsunuz. Android oyunlarını oynadığınız bir akıllı telefonunuz veya tabletiniz olsa bile, bunları PC’nizde oynamayı tercih edebilirsiniz.

Bilgisayarınızda Android uygulamalarını çalıştırmanın birkaç yolu vardır. Örneğin, Android SDK, uygulamalarda hata ayıklamak için bir Android emülatörü ile birlikte gelir. Veya BlueStacks gibi emülatörler, Android uygulamalarını masaüstü bilgisayarlar için optimize eden sanal makine kurulumlu emülatördür. Ancak, emülatör olmadan Android’in tam sürümüne erişmek istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz Phoenix OS’dir. Bu çoğu PC’de emülatöre kıyasla daha fazla performans almanızı sağlar.

Phoenix OS nedir?

Phoenix OS, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda çalışmak üzere tasarlanmış Android 7.1 (Nougat) tabanlı bir işletim sistemidir . Sabit sürücünüze kurduğunuzda bilgisayarınızı her başlattığınızda Phoenix OS’ye önyükleme seçeneği sunulur. Alternatif olarak, herhangi bir bilgisayarda kullanmak için bir USB flash sürücüye kaydedebilirsiniz.

Phoenix OS’yi kurmadan önce, işletim sisteminiz için yükleyiciyi indirmelisiniz. Windows kullanıcıları bir EXE dosyası indirebilir, ancak Mac kullanıcıları yükleyiciyi başlatmadan önce bir ISO dosyasını indirmeli ve bir flash sürücüye yazmalıdır. Sisteminizin BIOS ayarlarında da değişiklik yapmanız gerekir.

Phoenix OS için Sabit Disk Sürücüsü ( Örneğin E:/) Oluşturma

Temiz kurulum ve Windows dosyalarını karıştırmamak için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Zorunlu değildir aşağıdaki notu okuyun.

Windows 7 ve Vista için Başlat > Çalıştır komutuna ” diskmgmt.msc” yazın.

Windows 8 ve Windows 10 için başlata tıklayıp arama yapıp çalıştır yazabilirsiniz. Sonrasında Çalıştır komutuna ” diskmgmt.msc” yazın. Şimdi yer açmak için bir sabit diski küçültmemiz gerek.

NOT: Bu işlemi C: diskinde yapmayın sistem dosyaları zarar görebilir. Eğer C: den başka D: veya E: gibi sabit diskinizde yer açabileceğiniz sürücü yoksa direkt aşağıdaki yönergelerde Phoenix OS’ta C:/ diskini seçin.

Disk Küçültme Windows

NOTLAR: Ayıracağınız boyut minumum 8 GB olmalıdır. Yükleyeceğiniz uygulamalara ve oyunlara bağlı olarak mümkün olduğunca fazla boyut ayırın.

Windows Yeni Disk Oluşturma

NOTLAR: Sürücü harfinizi kendinize göre seçebilirsiniz. Dosya sistemlerinde deneyimi olanlar Ext4 veya Fat32 yapabilir. EXT4 dosya sistemiyle maksimum performans alabilirsiniz. Fakat Windows’ta görünmeyecektir. Yani dosyalara müdahale edemezsiniz Windows üzerinden. Genelde NFTS seçmeniz yeterlidir.

PC’ye Android Phoenix OS Kurulumu

Phoenix OS’yi kullanarak Android’i PC’nize yüklemeye başlamak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

  1. İşletim sisteminiz için Phoenix OS yükleyicisini indirin. Yükleyiciyi açın ve Install butonuna tıklayın.

Phoenix OS Yükleme

  1. Alternatif: Phoenix OS’yi bir USB sürücüsüne kurmak için U-Disk Yap’ı seçin .
  2. İşletim sistemini kurmak istediğiniz yani yeni oluşturduğunuz disk harfini seçin. Eğer oluşturmadıysanız C: veya başka yükleyeceğiniz sabit disk sürücüsünü seçin. ve Next’e tıklayın.
  3. Phoenix OS için sabit diskinizde ayırmak istediğiniz alan miktarını ve ardından Install’ı seçin. (Yükleyeceğiniz uygulamalar ve oyunları hesaba katarak yapabileceğiniz maksimumu seçin.)
  4. Phoenix OS yüklemesi kısa sürede tamamlanacak.
  5. Phoenix OS yüklendi, ancak büyük olasılıkla güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakmanız gerektiğini bildiren bir bildirim alacaksınız.

Phoenix OS Güvenli Önyükleme (Secure Boot, Safe Boot) Kaldırma

Windows, Phoenix OS’nin başlangıçta çalışmasını önleyen yerleşik bir güvenlik özelliğine sahiptir. Güvenli önyükleme özelliğini nasıl devre dışı bırakacağınız anakartınıza ve Windows sürümünüze bağlıdır. Microsoft destek web sitesinde, farklı sistemler için güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakmak için ayrıntılı talimatlar bulunur.

Google’da da anakartınızı aratarak BIOS Secure Boot gibi aramalar yapabilirsiniz. Veya BIOS’u daha önceden karıştırmışsanız o ayarın nerede olduğunu bilebilirsiniz. Aşağıdaki tipik bazı BIOS’lar için Secure Boot kapatma yeri gösteriliyor.

Secure Boot Kapatma

PC’de Android Uygulamalarını Çalıştırmak için Phoenix OS Kullanma

Bilgisayarınızı her başlattığınızda, Windows veya Phoenix OS yüklemeyi seçebilirsiniz. Phoenix OS’yi başlatmak için masaüstünüzdeki kısayolu da seçebilirsiniz. Phoenix’i ilk başlattığınızda, dili seçmeniz (varsayılan Çince’dir) ve yeni bir Android cihazında olduğu gibi ayarlamanız gerekir.Phoenix OS arayüzü Windows’a benziyor ancak Android üzerinden çalışıyor. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Phoenix OS’ta tüm TouchPad’ler çalışmayabilir. Bunun için fare ile kullanmalısınız. Bilgisayarınızın dokunmatik ekranı varsa, akıllı telefon veya tablette olduğu gibi arayüzde gezinebilirsiniz.

Phoenix OS Arayüzü

Phoenix OS, Google Play ile önceden yüklenmiş olarak gelir, böylece uygulamaları doğrudan Google’dan indirebilirsiniz. APK dosyalarını kullanarak da uygulamaları yükleyebilirsiniz.

Rehberi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir, bize destek olmak isterseniz sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Eğer rehber hakkında sorularınız var ise yorum bölümüne veya Teknoloji Dostu Forum’dan bize iletebilirsiniz.