Bedava VPS/VDS – Tüm İşletim Sistemlerini Tarayıcı Üzerinden Test Edin!

tarafından
Bedava VPS/VDS – Tüm İşletim Sistemlerini Tarayıcı Üzerinden Test Edin!

Evet çoğunuz bu yazıya sınırsız, ücretsiz, bedava (beleş) VPS, VDS almak için girdiniz. Baştan belirtmek isterim böyle bir şey – eğitim amaçlı, proje test amaçlı, kampanya amaçlı deneme vb. dışında – mümkün değil. Fakat size büyük firmalardan (Google, Microsoft, Amazon gibi) bedava VPS/VDS verenler de var. Fakat sınırlı süreyle ve eğitim, test amaçlı. Yani bunu ticari amaçla yapmamanız gerekiyor. Aşağıda bu büyük firmalardan da nasıl sunucu alabileceğinizden kısaca bahsedeceğiz. Fakat önerimiz bu hevesi bırakıp ticari amaçla değil de bu sistemleri test, eğitim amaçlı kullanmanız. Bu yazının asıl amacı işletim sistemlerini test etmeye olanak sağlayan VPS/VDS sunucuları barındıran web sitesi. Bir bakıma başlığı karşılıyor aslında belirli bir süre için izin veriliyor da olsa 🙂

VPS/VDS Nedir ?

Öncelikle konuyla alakası olmayanlar veya az bilgi sahibi olanlar için açıklayalım. VPS (Virtual Private Server) VDS(Virtual Dedicated Server) Türkçe karşılıkları sırayla Sanal Özel Sunucu (Paylaşımlı) , Sanal Atanmış Server (Paylaşımsız) olarak direkt bir şekilde çevrilebilir. Kısaca sanal sunuculara verilen isimdir. Bu sunucular ile birçok projeyi hayata geçirebilirsiniz. En basitinden Web siteleri ve oyun sunucuları bunun gibi sunucularda barındırılıyor.

Ücretsiz Bedava VPS/VDS

Bedava VPS/VDS Nasıl Alınır ?

Büyük firmalar size eğitim veya test amaçlı 1 aylık, 3 aylık veya 1 yıllık süresi dolduktan sonra iptal edebileceğiniz şekilde hiçbir ücret ödemeden *test* etme olasılığı sağlıyor. Fakat bu firmaların verdiği sunucular da sağlam ve güçlü donanıma sahip. Şahsi olarak denemedim fakat usülsüz kullanımı önlemek amaçlı kapalı olan özellikleri olacaktır. Diğer küçük firmalara ücretsiz sunucu vaadiyle kesinlikle kanmayın. Dolandırıcı olma olasılığı yüksek. Bu sunucuların öyle çok kişiyi kaldıracak kadar kapasitesi yok altında büyük altyapı olmadığı sürece.

Google Ücretsiz VPS/VDS ( 1 Yıllık )

Google Cloud üzerinden Google hesabınızla bağlamanız gerekiyor. Bunun için adres, telefon numarası, para çekmiyor fakat kredi veya banka kartı numarası gibi şeyler isteniyor. Bunları yaptıktan sonra ücretsiz VPS/VDS alabilirsiniz. Peki neden bu kadar şey istiyor ücretsiz olmasına rağmen ? Çok basit. Test için kullanacağınız sistemlerin amacı dışında kullanılıp tam manası ile amaçdan sapıtmamak için bot olmadığınızı ve tek kullanıcının siz olduğunu süre bitince başka hesap açmamanız gerektiğini satın almanız gerektiğini söylüyor. Yapılış aşaması bu rehberin konusu değil. Fakat kısa bir Google’lama sonucu birçok rehbere ulaşabilirsiniz.

Amazon Ücretsiz VPS/VDS ( 1 Yıllık )

Amazon AWS üzerinden açacağınız hesap ile ücretsiz VPS/VDS  alabilirsiniz. Bu platformu test etmedim fakat en az Google kadar bilgi alacağı kesin. Usülsüz kullanımı önlemek ve bot hesapları engellemek amaçlı bu bilgiler isteniyor. Yapılış aşaması bu rehberin konusu değil. Fakat kısa bir Google’lama sonucu birçok rehbere ulaşabilirsiniz.

Microsoft Ücretsiz VPS/VDS ( 1 Yıllık )

Microsoft Azure üzerinden açacağınız hesap ile ücretsiz VPS/VDS  alabilirsiniz. Bu platformu da test etmedim fakat en az Google kadar bilgi alacağı kesin. Yapılış aşaması bu rehberin konusu değil. Fakat kısa bir Google’lama sonucu birçok rehbere ulaşabilirsiniz.

İşletim Sistemlerini Test Edin!

Bu yazının asıl amacı olan siteye geçelim. Neredeyse tüm işletim sistemlerini test edebileceğiniz bir platform olan DistroTest size bir bakıma sanal sunucu test etme olanağı sunuyor.

Eğer sizde başka işletim sistemlerine ilgi duyuyorsanız ve bu işletim sistemlerini 10 saniye içinde kurup test etmek istiyorsanız sizin için oldukça yararlı olabilir. Fakat maalesef bu sunucularda test edeceğiniz sistemlerde internet bağlantısı bulunmuyor. Bedava hırsı için farklı amaçlarla kullanmaya başlanmış olduğu için kaldırılmış bu özellik.

Fakat dediğimiz gibi birçok işletim sistemi var bu platformda. Kali Linux’dan tutun Ubuntu‘ya, Linux’un onlarca versiyonundan tutun Android’e, hatta halihazırda yakında MEB okullarında kullanılacağı konuşulan Pardus da var. Adını yeni duyacağınız yüzlerce işletim sistemi yüklü ve yüklenmeye de devam ediyor.

Platform size işletim sisteminin özelliklerini test etmeniz için 30 dakika veriyor. 30 dakika geçtikten sonra eğer sunucuda yoğunluk olmazsa 15 dakika daha uzatabiliyorsunuz. Nede olsa bu VPS/VDS sunucuları test amaçlı veriliyor. Ve sizin gibi birçok kişi bunu test etmek istiyor. Yoğunluk olmaması amaçlı bu süre sınırlı tutuluyor.

Üstelik site herhangi bir üyelik istemiyor. Sistemi direkt tarayıcı üzerinden görüntü aktarımı ile (noVNC) veya VNC kullanarak erişebilirsiniz.

Aşağıda bu platformda yüklü olan popüler işletim sistemleri listesi yer alacak.

 • Linux
 • Kali Linux
 • Android x86
 • Pardus
 • Ubuntu
 • Debian
 • Kali Linux
 • Linux Mint
 • Çeşitli Linux Dağıtımları ( 50+)
 • Deepin
 • Elementary OS
 • Manjaro
 • Cent OS

İşletim Sistemleri Nasıl Test Edilir ?

DistroTest adlı web sitesini Google’da aratın. Site biraz eski görünüşlü. Sarı ile çizilen bölümlerden işletim sistemlerine ulaşabilirsiniz. Biz Android x86 sürümünü test edeceğiz.

VPS/VDS İşletim Sistemi Test

Sisteminize Start verdikten sonra şöyle ekran karşılıyor.

VPS/VDS İşletim Sistemi Test

Eğer sunucular yoğun değil ise 1 dakikadan kısa sürede sunucu hazır oluyor.

 

VPS/VDS İşletim Sistemi Test

Open builtin VNC-Viewer butonu ile birlikte tarayıcı ile işletim sistemimizi görüntüleyebiliyoruz.

VPS/VDS İşletim Sistemi Test

Başka rehberlerde görüşmek üzere. Emeğe saygı olarak yazıyı paylaşırsanız sevinirim.