Pil Nasıl Kalibre Edilir ? Batarya Kalibrasyon İşlemi

tarafından
Pil Nasıl Kalibre Edilir ? Batarya Kalibrasyon İşlemi

Telefonunuzun batarya kapasitesi zamanla azalır. Ayrıca, pil göstergesi tam olarak tükenmemiş olarak gösterse bile, telefonunuzun kapandığını göreceksiniz. Eğer bunlar olursa, Android telefonunuzun pilini yeniden ayarlamanız gerekir. Bu yazımızda sizlere batarya kalibrasyon nasıl yapılır ? , batarya kalibre, pil kalibrasyon, batarya kalibre etme ayarları, gibi konulardan bahsedeceğiz.

Pil kalibrasyon

Bu yayında, Samsung Galaxy S10, Google Pixel’iniz veya başka bir Android telefonunuzun pilini uygun şekilde kalibre edeceğinizi öğreneceksiniz.

Not: Çalışırken şarj portuna ve kablolara bakın. Hasar görmüşse, telefonunuzun tam kapasite şarj etmemesine neden olabilir.

Şarj girişi kontrol

Pili Boşaltmanın Olumsuz Etkileri

Telefonunuzun bataryasını kalibre etme işlemi, onu kurutmanızı gerektirir. Gerekli bir adım olsa da, bu işlem sık sık yapılırsa bataryanın ömrünü kısaltır.

Bataryanızın tamamen boşalması uzun süreli bir çözüm olmamalıdır.

Batarya Kalibrasyon

Bataryaların sıfıra boşaltılması amaçlanmamıştır. Android cihazınızda bunun olmasını engellemek için önlemler var. Ancak kalibrasyon işlemi, pili tamamen tüketmek için Android’i zorlayacaktır.

Ancak bazı kullanıcılar, gerekirse her üç ayda bir kalibrasyon denenebileceğini belirtmektedir.

Android Telefon Pili Nasıl Kalibre Edilir

  1. Batarya bitinceye ve telefon kapanana kadar telefonunuzu normal şekilde kullanın. Ardından, açın ve telefonun kendi kendine kapanmasına izin verin. Telefon daha fazla açılmayacak kadar bunu yapın.
  2. Açmadan, telefonunuzu bir şarj cihazına takın ve pil seviyesi göstergesi% 100 dolu olduğunu söyleyene kadar fişe takılı tutun.
  3. Şarj cihazını çıkarın ve telefonu açın. Bu noktada, batarya göstergesi kendisiyle çelişebilir ve telefonun tam olarak şarj edilmediğini söyleyebilir. Bu durumda, şarj cihazını tekrar takın. Bu sefer telefonu açık tutun.
  4. % 100’e ulaştığında, devam edin ve şarj cihazını fişten çekin ve telefonu yeniden başlatın. Telefon yeniden başlatıldıktan sonra tamamen şarj olduğunu gösterene kadar işlemi tekrarlayın.
  5. Tamamlandığında, tamamen kapanana kadar pili bir kez daha boşaltın. Ardından tam kapasiteye kadar tekrar şarj edin.

Not: Bu işlem aynı zamanda tablet batarya kalibrasyonu için de çalışmaktadır.

Kök Erişim (Root)

Pili kök erişimi (root)  yoluyla kalibre etmek de pilin boşalmasını gerektirir. Sadece bu sefer, işlem sırasında batterystats.bin adlı bir dosyayı temizleyeceksiniz.

Root Android

Bununla birlikte, bu yöntem bazı kullanıcılar tarafından önerilmez, çünkü üçüncü taraf bir uygulamayı indirmenizi gerektirir. Ayrıca, bahsedilen dosyanın kaldırılmasının gerçekten bir şey yapmadığına dair bir argüman da yapılabilir.