Audacity Nasıl Kullanılır ? Ücretsiz Ses Düzenlemek

tarafından
Audacity Nasıl Kullanılır ? Ücretsiz Ses Düzenlemek

Merhaba bu yazımızda sizlere Audacity Nasıl Kullanılır ? audacity indir audacity autotune audacity kullanımı audacity download audacity lame_enc.dll audacity ne demek audacity autotune plugin audacity nedir audacity ses kaydetme audacity ayarları audacity autotune yapma audacity api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll audacity android apk audacity açılmıyor audacity api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası audacity bass audacity bass ekleme audacity bilgisayar sesini kaydetme audacity boğuk ses audacity benzeri programlar audacity bass boost konuları hakkında ve

audacity nasıl kullanılır youtube hocam audacity nasıl kullanılır audacity nasıl kullanılır karaoke audacity nasıl kullanılır resimli anlatım audacity nasıl kullanılır furkan yaman audacity nasıl kullanılır video audacity programı nasıl kullanılır audacity ses kayit programi nasıl kullanılır audacity nasıl kayıt yapılır audacity karaoke nasıl yapılır türkçe konuları hakkında bilgi vereceğim.

Audacity Nasıl Kullanılır ? Ücretsiz Ses Düzenlemek

 

audacity

Bir bütçeyle ses düzenlemek için Audacity’den daha iyi bir araç istemek zor. Ücretsiz ve açık kaynaklı bir dijital ses editörü olan Audacity, Windows, macOS / OS X ve Unix işletim sistemleri için mevcuttur. Program 1999’dan bu yana yaklaşık 100 milyondan fazla kez indirildi ve yine de çoğu kullanıcı Audacity’nin yapabileceklerinin yüzeyini çizmiyor.

Birçok kullanışlı özelliğe (platformlar arası çalışma, ses azaltma ve izolasyon, çok kanallı karıştırma, MIDI oynatma ve eklenti desteği) sahip olmakla birlikte, bazı eksiklikleri vardır. Başlıca dezavantajı, WMA, AAC, AC3 veya tescilli dosya formatlarını içe aktaramamasıdır. Ancak yazılımı tamamen ücretsiz olarak göz önünde bulundurursak, kayıplarımızı kestiğimiz ve düzenlemeye başladığımız için mutluyuz.

Yeni bir Audacity iseniz veya doğru aracı bulamıyorsanız, cevaplarınız burada. Audacity’nin kullanımınıza sunduğu temel ses düzenleme araçlarını nasıl hızlı bir şekilde bulacağınızı ve etkili bir şekilde kullanacağınızı gösteren 14 başlangıç ​​ipucunun bir listesini hazırladık:

İşte Audacity Nasıl Kullanılır ? Rehberi

1. Ses cihazınızı ayarlayın

Audacity’i başlatmaya başladığınızda hiç ses alamıyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla programın yanlış çıkış cihazına varsayılan olmasıdır. Sesin nereden çıktığını değiştirmek için sadece doğru cihazı seçmeniz yeterlidir. Üst araç çubuğunda, her ikisi de yanlarında sürgü bulunan bir hoparlör ve mikrofon resmi vardır.

audacity nasıl kullanılır ?

Doğrudan mikrofon kaydırıcısının altında, cihazınızı seçebileceğiniz bir açılır menü bulunur. Özellikle stereo bir parça ile çalışıyorsanız kulaklık kullanmanızı öneririz.

NOT: Bunun hemen yanındaki açılır menü, mikrofon cihazınızı seçmek içindir, bu nedenle kaydetmek istiyorsanız, burada doğru cihazın seçildiğinden emin olun.

2. Bir klibin kısmı nasıl silinir

Audacity aslında bu süper sezgisel hale getirir. Bir ses parçasının bir kısmını silmek için yapmanız gereken tek şey, istemediklerinizi vurgulamaktır (parçanız stereo olarak ayarlanmışsa, hem sola hem de sağa seçtiğinizden emin olun). Sonra sil düğmesine basın. Daha basit olamazdı.

audacity nasıl kullanılır ?

Ancak, vurgulanan seçiminizden önce ve sonra her şeyin birlikte kaçacağını ve kaçınılmaz olarak kötü geleceğini unutmayın. Solma ve susturma ile ilgili ipuçlarımızı daha da inceleyin.

audacity nasıl kullanılır ?

3. Yakınlaştır ve uzaklaştır

audacity nasıl kullanılır ?
İnce ayar yapmak ve hassas kesimler yapmak için yakınlaştırma aracınıza neredeyse kesinlikle ihtiyacınız olacak. Yakınlaştırmak için üstteki araç çubuğundaki büyüteç simgesine tıklayın ve yakınlaştırmak istediğiniz parçaya tıklayın. Uzaklaştırmak için sağ tıklayın. Aynı şeyi yapmak için ctrl + 1 ve ctrl + 3 tuşlarını da kullanabilirsiniz. Ctrl + 2 varsayılana sıfırlar.

4. Yeni bir boş parça açın

audacity nasıl kullanılır ?
Audacity’ye yeni bir parça eklemek için, üst kısımdaki parçayı seçin ve ardından yeni parçayı ekleyin. Bu parçanın mono veya stereo olmasını isteyip istemediğinizi seçin. Ayrıca basitçe ctrl + shift + N yazabilirsiniz.

5. Tamamlanmış başka bir parça ekleyin

audacity nasıl kullanılır ?
Yukarıdaki noktamızın aksine, halihazırda sesi olan bir parça eklediğiniz yol budur. Bunu yapmak için, Dosya menünüzden içe aktar’ı tıklayın. Sonra sesi seç. Veya içe aktarma için dosya gezgini açmak için ctrl + shift + I tuşlarına basabilirsiniz.

Pencere açıldığında, istediğiniz parçaya gidin ve ekleyin. Bir .wav veya .mp3 dosyası olduğundan emin olun. Biçimi değiştirmeniz gerekirse, en iyi seçeneğiniz bu ücretsiz siteyi kullanmaktır.

6. İzlerinizi hizalayın

İzlerinizi sıralamak için en doğru yöntem izler menüsünün altındadır. Oradan, parçaları hizala seçin. İmleci başlat seçeneğini seçtiğinizde, tıkladığınız sonraki yer seçili parçanızın başladığı yer olacaktır.

7. Düşük parça hacmi

audacity nasıl kullanılır ?
Sessiz olmak istediğiniz parçanın parçasını seçin. Efekt sekmesinin altında büyütmeyi seçin. Ayarlanabilir sürgü ile bir pencere açılacaktır. Ancak, hacminin düşmesi gerektiğini düşündüğünüz birçok desibel düşürün. Yapmadan hemen önce kulağa ses gelip gelmediğini kontrol etmek için ‘önizleme’ ye basabileceğinizi unutmayın.

8. Parça ses seviyesini yükseltin

Bir parçanın sesini yükseltmek için son ipucumuzdakiyle aynı pencereyi açacaksınız (efekt> büyüt). Seçtiğiniz sesi önceden vurguladığınızdan emin olun.

Yeni pencereye girdikten sonra kaydırıcıyı istediğiniz kadar desibel yükseltirsiniz.

NOT: Audacity, varsayılan olarak kesmeye izin vermez, bu, eşiği kesmeden belirli bir ses seviyesinin üstüne çıkmayacağı anlamına gelir. Bu varsayılanı yok saymak istiyorsanız, değişikliği yapmadan önce “izin ver” seçeneğini tıklayın. Yine de, bunu yaptıktan sonra ses kalitesi konusunda uygun olup olmadığınızı kontrol edin.

9. Nerede kırpma?

audacity nasıl kullanılır ?
Parça hacminin güvenli eşiğin üstünde kırpıldığı herhangi bir yeri görmek için, görünüm sekmesini açın ve kesmeyi göster’i tıklayın. Bu size ses seviyenizin yükseldiği herhangi bir yeri gösterecektir. Bu alanları manuel olarak ayarlayın veya alternatif olarak kendi hacim parametrelerinizi ayarlamak için effect> equization’ı kullanın.

10. Fade / Fade out


Bu oldukça kolay. Söndürmek istediğiniz seçimi vurgulayın ve efekt menüsünün altında seçili veya sönük seçebilirsiniz.

Gideceğiniz hangi sese bağlı olarak bir çift solma kullanmayı düşünebilirsiniz.

11. Çift solmaya

Solmaya yetecek kadar kör olmadığını veya istediğiniz kadar net olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunu düzeltmek için, solmaya başlayalım, örneğin: Solmasını istediğiniz seçimi vurgulayın, sonra devam edin ve ekleyin (yukarıda açıklandığı gibi). Şimdi aynı seçimin ikinci yarısını seçin ve tekrar kaybolur. Dinle; bu beklediğiniz etkiye daha yakın olabilir.

12. Klibin uzunluğunu veya hızını değiştirmeden klibin bir kısmını silin: Audacity nasıl kullanılır ?


Normalde bir klibin seçimini sildiğinizde diğer bölümleri bir araya getirir, bir parça ses çıkarır ve bu noktadan sonraki her şeyin zamanlamasını etkiler. Bundan kaçınmak için, düzgün bir püf noktası, kaldırmak istediğiniz kısmı seçip silmek yerine, oluşturma sekmenizin altına gidin ve sessizliği seçin.

Seçiminiz boyunca boşluk yaratacaksınız.

13. Sahayı değiştirme: Audacity nasıl kullanılır ?

audacity nasıl kullanılır ?
Bu, birinin sesini daha düşük veya daha yüksek yapmak isterseniz kullanışlı olan eğlenceli bir özelliktir. Seçiminizi vurgulayın ve efekt menünüze bakın. Değişim aralığı seçin. Yeni bir pencere açacak.

Kaydırıcıyı ayarlayın ve istediğiniz gibi görünene kadar önizleyin. Yine de seçtiğiniz numarayı işaretlemenizi öneririz; Bu şekilde daha sonra tekrar sahayı çoğaltabilirsiniz.

14. İzlerinizi dışa aktarın


Çalışmanız bittiğinde, projenizi dosya menüsündeki dışa aktar’ı tıklatarak dışa aktarabilirsiniz. Kaydetmeden önce biçiminizi ayarladığınızdan emin olun ve bu sitede daha sonra değiştirebileceğinizi unutmayın.

Audacity nasıl kullanılır ? Sonuna geldik.

Umarım, bu kılavuz Audacity’de daha verimli bir şekilde dolaşmanıza ve gözden kaçırmış olabileceğiniz bazı özellikleri kullanmanıza yardımcı olur. Sesi düzenlemek zaman alıcı bir iş olabilir, ancak sonunda çabaya değer!