Android Telefonu Webcam Olarak Kullanma

tarafından
Android Telefonu Webcam Olarak Kullanma

Merhaba teknolojidostu okurları bu nasıl yapılır rehberimizde sizlere android telefonu webcam olarak kullanma, Android’i bilgisayarda kamera olarak kullanma, göstereceğiz. Twitch‘de yayın yapıyorsanız veya arkadaşlarınızla bilgisayardan görüntülü konuşuyorsanız sadece 2-3 dakikanızı alan bu işlemi yapmanızı öneririz. Kamera olarak kullanma ister WiFi ister USB üzerinden sağlanabiliyor.

Android telefonu webcam olarak kullanma

Android Telefon Webcam Olarak Nasıl Kullanılır? Android Telefonu Webcam Olarak Kullanmak

Bu aşamaya geçmeden önce eğer yapamazsanız, hata alırsanız bizlere Teknoloji Dostu Forum adresinden konu açın. https://www.teknolojidostu.net/forum

1-) IP Webcam Kullanarak

IP Webcam uygulaması ile LAN üzerinden WiFi üzerinden yani aynı modeme bağlı cihazlar olması yeterli. Masaüstü bilgisayarınızda bile WiFi olmadan erişebiliyorsunuz.İlk önce Play Store‘dan IP Webcam isimli uygulamayı indirin.Uygulamayı açtığınızda şöyle bir ekran karşılayacak.

IP Webcam ile telefonu webcam olarak kullanma

Buradan Video Prefences kısmına girip ayarları değiştirebilirsiniz. Az çok anlarsınız zaten. Fakat telefonunuz eskiyse yani yavaşsa değerleri yükseltmeyin.

IP Webcam ile telefonu webcam olarak kullanma

Az çok ingilizce ile anlarsınız. Çok bir şey değiştirmenize gerek yok. Eğer çözünürlüğü çok yükseltirseniz video kasabilir.Eğer modeminizi başkasıyla paylaşıyorsanız kullanıcı adı şifre koymanızı öneririz. Bunun için ana menüde Local Broadcasting bölümünden Login/Password sekmesinden ayarlayabilirsiniz.Geri gelin. Sonra aşağı kaydırıp Start Server tıklayın.

IP Webcam ile telefonu webcam olarak kullanma

Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi ip:port alacaksınız.

Bunu bir yere not edin. Gelelim bilgisayardaki işleme.Eğer bu adresi direkt bilgisayarınızda yazarsanız dahi görüntüyü göreceksiniz. Fakat bunu biz uygulamalara Webcam olarak tanıtmamız gerekiyor. Örneğin Twitch için OBS açtığınızda Webcam eklediğinizde görmesi için bu işlemi yapacağız.İlk olarak bu linkten bilgisayara aşağıdaki setup dosyasını indirin.

IP Webcam Sürücüsü İndir

Setup dosyasını kurun. Açılan programda değerleri kendinize göre girin.

Camera feed yerine not ettiğiniz ip portunu girin. Sonuna /videofeed koyun. Username pass yerine kullanıcı adı şifre koyduysanız girin koymadıysanız boş bırakın. Ok tuşuna tıklayın. Ve artık webcam olarak kullanabilirsiniz.

2-) DroidCam Kullanarak

Bunun yapılışı daha kolay hem WiFi hem USB olarak kullanabilirsiniz. DroidCam PC setup dosyası ve Android’e direkt kurarak erişebilirsiniz. Ama bunun ücretsiz versiyonu 720P çözünürlük bile sunmuyor. Fakat USB ile bağlantı özelliği ile daha yumuşak, daha yüksek kare hızlı görüntü elde edebilirsiniz.

Aklınıza takılan soruları Teknoloji Dostu Forum sayfasından belirtebilirsiniz.