Android Tableti İkinci Monitör Olarak Kullanma – Çift Monitör

tarafından
Android Tableti İkinci Monitör Olarak Kullanma – Çift Monitör
Çift monitör kullanmak isteyenleri sevindirecek bir uygulama hakkından bahsedeceğim sizlere. Eski Android tabletinizi, yok ise kendi telefonunuzu ikinci monitör olarak kullanmak kullanışlı olabilir. Bu işlem kablosuz olmakta olup işiniz bittikten sonra cihazı tekrardan eski kullanım alışkanlığınız ile devam ettirebilirsiniz.
Hatta ikinci kullanmadığınız bilgisayar veya laptop var ise onu da kablosuz olarak ikinci monitör, çift monitör olarak kullanabilirsiniz. Mantık aynı programı iki cihaza da yükleyeceksiniz.

Çift Monitör - Android cihazı ikinci monitör olarak kullanma

Android Cihazı İkinci Monitör Olarak Kullanma – Çift Monitör

Öncelikle bu işlem hiçbir root, sistem dosyalarını değiştirme işlemi gerektirmiyor. Gönül rahatlığıyla cihazınızı yormadan bu işlemi yapabilirsiniz. WiFi üzerinden yapılan bu işlemde internet üzerinden değil de yerel ağ üzerinden aktarım yapılıyor. Yani internet trafiğinize zarar vermiyor. Üstelik bu olay 10x yani 10 cihaza kadar yapılabiliyor.

Kullanım Senaryoları

 • Yayıncıysanız ikinci ekran tanımlayarak küçük ekranda chat (sohbet) okuyabilir veya ekranınıza yansımasını istemediğiniz pencereleri diğer ekrandan yönetebilirsiniz.
 • Grafik tasarımcılar için ikinci monitör işlemi yararlı olabilir.
 • Kod yazarıysanız ikinci monitör yararlı olabilir. Bu sayede işinizde hızlanma sağlayabilirsiniz.
 • Genel olarak sürekli Alt-Tab durumlarına çözüm getirebilirsiniz. Sabit olarak ikinci monitöre pencere atayabilirsiniz.
 • Bir odadan film izleyip ikinci odadan başka birisi de aynı filmi kablosuz olarak izleyebilir. Bu sayede internet trafiği zorlanmadan film kasma yapmadan izlenmiş olur.

Kullanım senaryolarını arttırabilirsiniz. Yeri geldiğinde oldukça kullanışlı olabiliyor.

Aktarım hızı ise cihazdan cihaza değişiyor. Yeni model cihazla 30+ FPS ve gecikmesiz maksimum 10-20 ms ile kablosuz aktarım yapabiliyorsunuz. İsterseniz çözünürlük düşürerek 60 FPS dahi çıkartabilirsiniz.
Programın ismi: Spacedesk

Çift Monitör Kullanımı Nasıl Yapılır ? SpaceDesk Nasıl Kullanılır ?

 1. Android cihanıza uygulamayı yükleyin. Markete Spacedesk yazarak bulabilirsiniz. Direkt Google Play Linki için tıklayın.
 2. İndirip kurduktan sonra bilgisayara Server versiyonunu indirmelisiniz. Buradan indirebilirsiniz. Windows sürümünüze uygun ve 32-bit veya 64-bit hangisi kuruluysa onu indirin.
 3. Bilgisayara kurarken çıkan sürücü izinlerine evet deyin. Bu cihazın görüntü aktarımına izin verme olanağı sağlayacak.
 4. Android cihazdan uygulamayı başlatın.
 5. Eğer aynı ağdaysanız ve bilgisayarda da program çalışıyor ise otomatik olarak görecek ve tek tıkla anında bağlanacaksınız.
  İlk girdiğinizde varsayılan olarak aynı görüntü iki ekranda da oluşabilir bunun için:
 6. Masaüstünde sağ tıklayın.
 7. Görüntü ayarları tıklayın.
 8. Buradan bağlantı sağlandığında ikinci ekrana ulaşacaksınız ve ikinci ekranda “genişlet” seçeneği ile ikinci ekrana temiz masaüstü sağlayacaksınız.
 9. 1 yazan panel ana ekranınızdır ve 2. yazan sizin diğer cihazınızdır. 2. paneli sağ veya soluna tanımlarsanız bir programı nereye kaydırdıysanız o yöne gider ve ikinci ekranda gözükür.
  Umarım yararlı olmuştur. Sorularınız var ise bu bölüme çekinmeden sorabilirsiniz.